Babylon

Ako aktivného vodiča, ktorý za jeden rok najazdil vyše 35 tisíc kilometrov, ma vždy zaujímala cena pohonných látok, aktuálne cena motorovej nafty. Zakaždým, keď si zapnem SME, si prečítam na natankuj.sme.sk prognózy o cenách benzínu a nafty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už dávnejšie som sa pohrával s myšlienkou sledovať vývoj cien ropy, ropných derivátov a konečných produktov - benzínu a nafty. V súčasnosti zažívame, resp. tankujeme najdrahšiu naftu a benzín za posledné 4 roky ( http://natankuj.sme.sk/c/6302774/od-soboty-bude-historicky-najdrahsia-aj-nafta-nielen-benziny.html ). Veľmi ostro si pamätám, keď som prvý krát natankoval plnú nádrž do môjho auta pri cene nafty 1,109 €/l a otcovi som sa vysmieval, aké lacné je tankovať naftu, chodiť s priemernou spotrebou okolo 5 litrov, najazdiť na jedno natankovanie 1 200 km a zaplatiť niečo okolo 55 €. Oco, chudák s benziňákom nemohol nič povedať, iba vyzdvihnúť agilitu svojho auta. Minule, keď som bol opäť tankovať, za plnú nádrž som už zaplatil 74 €. Nebolo mi do smiechu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nech sa ale dostanem k veci. Od čoho sa odvýja cena nafty a benzínu na Slovensku? Od ropy! Jasné, že od ropy, to vie každý. Otázka znie: od akej ropy? Ide o ropu BRENT, alebo severotexasku ropu? Kde sa spracuváva a akou technológiou je spracovaná? Vyvýja sa cena benzínu a nafty na Slovensku len od ropy, alebo sa ich ceny odvýjajú od cien týchto produktov na niektorých obchodných trhoch (pre Slovensko je potrebné sledovať ceny benzínu a nafty na burze v Rotterdame)? Ktoré sú ďalšie faktory vplývajúce na cenu čierného zlata? Nezamestnanosť v USA? Strategické rezervy USA? Hospodársky rast? Nepokoje na blízkom východe? Zablokované iránske prístavy, či kurdské nepokoje? ( http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119292/Iracki-Kurdi-pre-nezhody-s-bagdadskou-vladou-zastavili-export-ropy ) Tieto externé faktory a mnohé iné vplývajú na vývoj cien každodenne.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto nie je problém, keď, si ráno prečítam, že cena ropy v dôsledku zvýšenia vládnych rezerv USA poklesne ( http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119117/Ceny-ropy-klesli-v-reakcii-na-rast-jej-zasob-v-USA) a poobede zase, že sa ceny benzínu a nafty zvýšia ako reakcia na zlepšienie makroekonomických ukazovateľov USA, EÚ, či Číny ( http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119122/Ropa-na-vzostupe-technicka-analyzahttp://openiazoch.zoznam.sk/cl/119281/Pozitivne-spravy-z-cinskej-ekonomiky-posunuli-cenu-Brentu-nad-USD ).

No čistý Babylon...

Peter Mihalík

Peter Mihalík

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel a novopečený otec, ktorý sa zaujíma o dianie vo svete a chcel by sa podeliť so svojimi názormi s ostatnými ľudmi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu