Kým pred týždňom sa zdalo všetko jasné a Pellegrini hovoril, že v rámci medzirezortného pripomienkovacieho konania bude ministerstvo financií odporúčať doplniť takúto klauzulu, dnes je všetko inak. Finančné riaditeľstvo (podriadené ministerstvu financií) po novom tvrdí, že „štát môže postupovať pri udeľovaní niektorých kolaudačných rozhodnutí miernejšie".
V hre zostáva pôvodný návrh, ktorý bude úplne nezmyselne nútiť všetkých stavebníkov, teda aj ľudí, ktorí si stavajú domy čiastočne alebo úplne svojpomocne, aby zdokladovali celú stavbu, pod hrozbou, že ak im stavebný úrad bločky neuzná, nedostanú kolaudačné rozhodnutie.
Objavil sa však aj druhý návrh, ktorý javí isté známky toho, že sa úradníci nad celou vecou skutočne zamysleli. Podľa neho by si mohli daniari vyžiadať bločky od stavebníka alebo stavebného úradu, avšak len pri firmách a naviac len pri tých, ktoré označujú za rizikové. Dokonca sami priznali, že by nemali kapacitu vstupovať do všetkých kolaudačných konaní. Tým len podčiarkli nezmyselnosť pôvodného návrhu.
Happy end?
V jednom starom vtipe sused obviní suseda, že mu pri ich spoločnej večeri zmizol strieborný príbor. Keď sa príbor neskôr nájde, manželka ho prinútí ísť sa ospravedlniť. Ide teda za susedom so slovami: „Príbor sa síce našiel, ale zlý dojem z vašej návštevy zostal!"
Podobne je to s Pellegriniho a Kažimírovými bločkami. Aj v prípade, že sa podarí presadiť miernejší (a rozhodne spravodlivejší) spôsob kontroly, zostane niekoľko nezodpovedaných otázok a tým aj veľmi zlý dojem z ľudí, ktorí zodpovedajú za verejné financie:
Ako je možné, že sa tak neuvážený návrh vôbec dostane ďalej, než na brainstorming na finančnom riaditeľstve?
A ako je možné, že sním naviac ide štátny tajomník na medzinárodnú konferenciu ak to bol naozaj len pracovný návrh?
Je možné, že to urobil bez vedomia Kažimíra, alebo sa len minister neodvážil vystúpiť stakýmto návrhom sám?
Potešilo by ma, ak by sa Kažimír a Pellegrini postavili k týmto otázkam ako chlapi, pretože by som chcel žiť v krajine, kde majú predstavitelia vlády dostatok guráže priznať sa aj k omylu alebo neuváženému výroku.
No my sme stále na Slovensku ...