Putovanie po hradoch a zámkoch v UK - II. Eilean Donan Castle

Absolútny klenot Škótskej vysočiny a celého Škótska. Eilean Donan Castle nie je až tak bohatý svojou históriou, ale je bez pochyby najfotografovanejším a najnavštevovanejším hradom v celom Škótsku. Poznajú ho široko - ďaleko aj ľudia, ktorí nevedia ako sa volá a kde sa nachádza. Natočilo sa na ňom totiž zopár filmov ( napr. Highlander ) a pohľadnice poukazujúce na jeho čaro nájdete v celom UK a nielen v Škótsku. Predstavujem nádheru samu o sebe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Eilean Donan Castle - Scotland
Eilean Donan Castle - Scotland (zdroj: Peter Mirilovic)

Eilean Donan Castle - situovaný na ostrove, kde sa stretávajú tri veľké "morské" jazerá. Obklopený úchvatnou scenériou Scotland Highlands spolu s prenikavými tónmi v diaľke znejúcich gájd vo vás musí vyvolať ten zvláštne nádherný pocit kdesi vo vnútri a snáď si aj pomyslite, že kedysi dávno ste tu už stáli a pozorovali tú nádheru. Ako hovoria samotní škóti...malý zázrak, že sa práve ON stal jedným z najnavštevovanejších atrakcií v Škótskej vysočine.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Nazvaný je pravdepodobne po írskom svätom biskupovi Donanovi, ktorý prišiel do Škótska okolo roku 500. Je viacmenej známe, že vytvoril malú komunitu na tomto miniostrove počas 7 storočia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Prvý-krát bol hrad postavený a vybudovaný ako opevnenie až v 13. storočí pravdepodobne kráľom Alexandrom II. Jeho úlohou bolo ochraňovať krajinu Kintail pred nájazdmi vikingov, ktorí kontrolovali väčšinu severného Škótska v období medzi rokmi 800 - 1266. Hrad ponúkal v tomto období dokonalé strategické postavenie.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Počas nasledujúceho storočia hrad expandoval a menil svoju veľkosť. Najväčší bol v čase stredoveku. Na konci 14. storočia bol zmenšený na pätinu svojej originálnej veľkosti z neznámych dôvodov.

V 16. storočí bola pristavená ďalšia obranná časť. Tvorilo ju palebné postavenie pre novú zbraň - kanóny.

SkryťVypnúť reklamu

Počas 17. - 18. storočia sa hrad stal súčasťou Jakobitského povstania.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

1719 - obsadený posádkou 46 španielských vojakov, ktorí podporovali Jakobitov. Zriadili tu muničný sklad strelného prachu a čakali na zásielku kanónov a zbraní zo španielska. Anglická vláda sa dozvedela o zamýšľanom povstaní aj o podpore na tomto hrade a poslala 3 ťažko vyzbrojené fregaty The Flamborough, The Worcester a The Enterprise k potlačeniu odporu a príprav na podporu povstania. Tieto fregaty ostreľovali hrad po celé nasledovné tri dni. Eilean Donan úspešne odolával s minimálnym poškodením, pretože múry hradu sú na niektorých miestach hrubšie ako 4 metre! Nakoniec kapitán Herdman vyslal svojich mužov na pevninu a tí premohli zdrvených španielov ktorí ešte boli na žive. Nasledovala kapitulácia a vládne vojská objavili sklad s 343 barelmi ( cca 54 500 litrov ) muničného prachu, ktorý použili na vyhodenie hradu do vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Pre ďalších 200 rokov ležali ruiny hradu vystavené prírodným živlom opustené a zanedbané.

1911 - podplukovník John MacRae - Gilstrap, kúpil ostrov a s ním aj ruiny hradu. Nasledujúcich 20 rokov svojho života venoval rekonštrukcii a prinavráteniu patričnej a zaslúženej slávy tomuto hradu, ostrovu a krajine. Postavený bol podľa pôvodných plánov, ktoré prežili celé toto obdobie. Dokončený bol v roku 1932 a pri celej rekonštrukcii mu pomáhali architekt George Machine Watson a miestny úradník Farquar Macrae.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

V roku 1893 tu bola nájdená pitná voda a tak sa vybudovala studňa, ktorá nemohla byť kontaminovaná okolitou morskou vodou ani obliehajúcimi vojskami. Múry ktoré "studňu" tvoria sú vysoké takmer 10 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Hrad sa nachádza na pomyselnej križovatke troch "morských" jazier.

Loch Duich .....juho-východná strana

Obrázok blogu

Loch Alsh.....západná strana

Obrázok blogu

Loch Long.....severo-východná strana ( za mostom )

Obrázok blogu

Eilean Donan Castle je momentálne v držaní rodiny ( klanu ) MacRae, ktorí prišli do Kintailu v roku 1362. V 15. storočí bol hrad vlastníctvom klanu Mackenzie of Kintail, pre ktorých slúžili ako obrancovia a ochrancovia príslušníci klanu MacRae. V roku 1509 sa John Mackenzie of Kintail stáva panovníkom - kráľom Kintailu. Od týchto čias je na hrade klan MacRae a o 2 roky neskôr, v roku 1511, sa stávajú výlučnými strážcami hradu. Príslušníci tejto rodiny sa aj v dnešnej dobe stretávajú na hrade a niektoré časti sú z týchto dôvodov uzavreté pre verejnosť.

...súkromné juho-západné krídlo klanu MacRae...

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Hlavný vchod a nad ním je venovanie v jazyku Gaelic : "As long as there is a MacRae inside, there will never be a Fraser outside".

Obrázok blogu

...dvor zo strany jazera Loch Alsh spolu s obranným múrom....z tejto strany prichádzali dobyvatelia...

Obrázok blogu

Obrázok blogu

...hlavná hradná veža... The Keep...

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

...pohľad na most z hlavnej časti hradu....

Obrázok blogu

K mostu treba dodať, že bol postavený iba v čase rekonštrukcie klanu MacRae. Do tejto doby sa na hrad dalo dostať iba pomocou člnu alebo lode, pretože hrad nebol ničím prepojený s pevninou.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Rovnako ako skoro každý hrad v Škótsku, má svoje záhady a duchov aj Eilean Donan Castle "svojho ducha" a je to blúdiaca duša jedného z usmrtených španielských vojakov, ktorý zahynul pri obrane hradu.

Ďalšia povera hovorí, že keď sa klan MacRae vrátil z víťaznej bitky klanov ( Clann Battle ), tak si so sebou priniesli aj väzňov a držali ich vo väzení. Potom ich zo strany od mora hodili do jazera a kto dokázal doplávať až na breh, ten získal svoju slobodu.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Na záver......niektorí ľudia tvrdia, že Eilean Donan Castle je najkrajším v Škótsku. Príďte sa pozrieť a posúďte sami! Stojí to za to.....

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu