Sherwood - domov Robina Hooda

Dnes asi nenájdeme človeka, ktorý by nepočul o tomto ľudovom hrdinovi, anglickom šľachetnom zbojníkovi, ochráncovi chudobných a pomstiteľovi bezprávia aspoň slovíčko. Jeho život bol sfilmovaný niekoľkokrát a dejiny ho poznajú ako človeka, ktorý významne zasiahol do života v Nottinghamskom kraji ako aj života v samotnom Anglicku. Aký je však jeho domov ? Je Sherwoodsky les taký, aký ho poznáme a predstavujeme si my, alebo skrýva oveľa viac tajomstiev a snáď niekde aj obrovský poklad ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Robin Hood ( Nottingham )
Robin Hood ( Nottingham ) (zdroj: Peter Mirilovic)

Históriu a dejiny Robina Hooda tu dnes opisovať nebudem. Za to vám však sprostredkujem pohľadom môjho objektívu, ako som jeho domov - Sherwood forest - vnímal a videl ja.  

Obrázok blogu

Obrázok blogu

..spočiatku les, ako každý iný...  

Obrázok blogu

....cestičkou sa dostanete do jeho útrob....

Obrázok blogu

 ....a objavíte skutočný Sherwood....

Obrázok blogu

 ....zistíte, že má mnoho tvárí....

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 ....nájdete veľa miest, kde sa dá ukryť ( možno je jeden z nich aj ten Robinov ) ....

Obrázok blogu

 ....no povedzte, neskryli by ste sa ?

Obrázok blogu

Obrázok blogu

....natrafíte na staré stromy, ktoré by vedeli rozprávať príbehy....  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 ....ukážu sa vám aj štyri stromy ako jeden....

Obrázok blogu

 ....pri troške fantázie objavíte aj umenie....

Obrázok blogu

 ....a za všetky stromy stromov, vám rozpovie príbeh práve tento - The Major Oak

Obrázok blogu

The Major Oak - svojím pôvodným menom Cockpen Tree, nebol známy až do obdobia okolo roku 1790, keď o ňom napísal Major Hayman Rooke, ktorý opisoval významné a staré stromy v krajine. Od týchto čias sa teda obrovský dub volá práve podľa neho - The Major´s Oak, čo pôvodne znamenalo Dub pána Majora a nie ako sa všetci domnievali, Najvyšší alebo Hlavný Dub. V 19.storočí bol známy aj ako Queen, alebo Queen´s Oak, ale keďže sa nepreukázalo žiadne "príbuzenstvo" s kráľovskou rodinou, ostal mu názov The Major Oak.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Tento ohromný dub váži približne 23 ton. V priemere má pri zemi 10 metrov a korunu rozvetvenú do 28 metrov. Jeho vek bol odhadom určený na viac ako 1150 rokov a tak keď sa ho dotknete, pocítite múdrosť stáročí. Pôvodne sa toto miesto opisovalo aj ako miesto stretnutí Robina Hooda so svojou družinou, ale v rokoch jeho pôsobenia, bol tento dub určite menší.

Obrázok blogu

 ....jeho mohutnosť iba pre porovnanie....

Obrázok blogu

Prírodovedci ho nazývajú aj malým prírodným biotopom, ktorý vytvára vlastný svet v prírode a akúsi individuálnu prírodnú zásobu. Posúďte sami.

The Major Oak počas svojho života môže hostiť

32 druhov cicavcov, 68 druhov vtákov, 34 druhov motýľov, 271 druhov hmyzu a pavúkov, 10 druhov papradí a okolo 31 druhov húb a lišajníkov. Práve z tohoto dôvodu sa o neho starajú The Country Park Rangers. Služba, ktorá kontroluje jeho "zdravotný stav" 3 krát denne.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 Strom, na ktorý sa ročne príde pozrieť okolo 500 000 návštevníkov z celého sveta.

Obrázok blogu

Robinova legenda sa začala kombinovať so stelesnením The Green Man - ducha lesov, ktorý bol ochráncom a odkrývačom tajomstiev lesa a prírody ako takej. Z filmov ho poznáme pod menom "Hern" a mal na sebe podobu jeleňa. A tak Robin Hood, The Major Oak a The Green Man vytvárajú dokonalú kombináciu na tajomstvá a mýty o Sherwoodskom lese.

Obrázok blogu

Pri prechádzke Sherwoodom nezabúdajte, že vás určite sledujú aj jej jediní obyvatelia - stromy.

Obrázok blogu

Všetko podstatné sa dozviete aj z vhodne umiestnených informačných tabúľ a nezabúdajte, že jedného dňa tu práve Vy môžete objaviť ukrytý poklad. A keď sa vám to nepodarí, tak sa aspoň príjemne prejdete. Odporúčam Sherwoodsky les navštíviť..

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu