Spoznajte Anglicko so mnou II. - Liverpool

Ako ďalšie som sa rozhodol opísať vám síce mesto staršie, ale svojou charakteristikou a názvom ďaleko známejšie ako Chester. Ulicami tohoto mesta chodili slávny Chrobáci, môžete tu stretnúť aj Stevena Gerrarda, vidieť jednu z najvätších budov na svete. Jednoducho mám pocit, že v tomto meste si každý príde na chuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Moju prehlaidku začínam ako inde...kedže som od istej doby futbalový "fajnšmeker"... ako na štadióne 1.FC Liverpool - Andfield. Musím uznať, je skutočne nádherný a veľkolepý. Tak, ako sa na "majstra" patrí. Je síce trošku viac vzdialený od centra, ale to určite nemôže fanúšikov odradiť od jeho návštevy. Prehlaidka štadiónu zahŕňa aj nekonečne sa opakujúci pohľad na pamätný zápas s AC Milánom v Istanbule, kde pri stave 3:0 pre AC Miláno otočili "bohovia" Liverpoolu ( Steven Gerard a Jamie Carragher ) na 3:3 a po pokutových kopoch, kde hviezdil hlavne brankár Jerzy Dudek, zvíťazili a stali sa Majstrami Champions League pre rok 2005. Miestami mi naskakovala až husia koža, a skutočne som sa cítil ako fanúšik a mal som obrovskú radosť, že to dokázali. Po prehliadke múzea, kde sa na malý, ale za to citeľný moment stanete súčasťou tohoto tímu, si môžete nakúpiť suvenírov, tričiek, pier, pohárov, uterákov, vankúšov a všetkého možného s logom 1.FC koľko len chcete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrelo odporúčam pokračovať cez "STENLEY PARK" až ku štadiónu FC Everton, o ktorom sa môžete čo to dozvedieť, aj keď je cítiť, že prvoradým klubom v Liverpoole je 1.FC. Fanúšikovia by mi asi dali, keby vedeli, že som navštívil obidva kluby v jeden deň a z obidvoch som si odniesol nejaký ten suvenír.

Keby sme sa chceli vrátiť do doby trošku viac do zadu...viac ako spomínaný zápas...tak by ste určite nemali odísť z tohoto mesta bez návštevy "LIVERPOOL ANGLICAN CATHEDRAL", ktorá patrí medzi NAJ-vätšie stavby sveta. Jej dĺžka je skoro 190 m, výška hlavnej veže sa hrdo týči do výšky cez 100 m a zvony tejto katedrály majú NAJ-vyšší a NAJ-ťažší zvuk na svete. Bodaj by nie, keď jej varhany obsahujú 9765 píšťal. Môžem veselo podotknúť, že po návšteve tejto katedrály sa vám budú všetky ostatné zdať ďaleko menšie.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sme však pri katedrálach, ďalšou, stavebne výrazne odlišnou, je "METROPOLITAN CATHEDRAL OF CHRIST THE KING", ktorá má zaujímavý nie len tvar, ale hlavne jej vnútro. Keďže tvorí kruh a hlavný oltár je umiestnený v strede budovy, veriaci sa na to môžu pozrieť takpovediac " z každej strany".

Mesto, ktoré síce nehýri poriadkom a čistotou je však takisto ( ako každé mesto v UK ) preplnené parkami a miestami na oddych, zeleň, relax a príjemné posedenie. Môžete tu nájsť neuveriteľný počet škôl a univerzít, s ktorých ma svojou rozlohou a usporiadaním budov najviac zaujala "UNIVERSITY of LIVERPOOL". Pripomínala mi malé mesto s mapkami a nákresmi celého areálu.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež môžeme toto mesto nazvať aj mestom umenia. Nachádza sa tu veľké množstvo galérií, divadiel a centier pre umenie. Tak, ako som vám pri návšteve Chestra odporúčal hudbu z filmu "Statočné srdce", v tomto prípade by vám mali v ušiach znieť jednoznačne melódie "BEATLES". "Chrobáci", ktorý toto mesto preslávili po celom svete skôr ako futbal, vám určite vyčaria na tvárach úsmev a pre tých starších aj pripomenú ich "mladé" chvíľky. Ostanú nesmrteľní a ich príbeh, tak ako aj hudba, budú večne znieť ulicami tohoto mesta. Ak chcete prežiť chvíľky s BEATLES a vcítiť sa aspoň na moment do atmosféry ich doby, mali by ste určite navštíviť "BEATLES MUSEUM".

SkryťVypnúť reklamu

Za spomienku určite stojí aj "PORT OF LIVERPOOL BUILDING", "CUNARD BUILDING", "ROYAL LIVER BUILDING" ako aj "QUEEN ELIZABETH II LAW COURTS" hlavne preto, že tieto budovy dominujú pobrežiu Liverpoolu a sú vlastne skoro na každej pohľadnici.

Tak ako som spomenul na samom začiatku, každý si tu nájde niečo na pozretie a pokochanie sa. Samozrejme na záver prehliadky krás a pamiatok Liverpoolu, ako obvykle, doporučujem to všetko "zaliať" niečím výnimočným, napríklad priamo v "THE CAVERN CLUB", kde vlastne Beatles začínali..a môžete si dať to, čo zvyčajne pili ONI. Krásne BEATLES-ovanie.

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu