Spoznajte Anglicko so mnou III. - Wigan.

Dnes som sa rozhodol vám priblížiť a opísať mesto v ktorom žijem. Mesto, ktoré sa stalo od určitej doby mojím domovom. Mesto, ktoré má typické črty oblasti LANCASHIRE a ktoré obdivujú návštevníci z blízka aj z ďaleka. Mesto, o ktorom môžem povedať, že aj keď jeho história siaha až do čias vlády mocného Ríma, predsa je mladé životom, ktorý môžete pocítiť na jeho uliciach. Môžete tu nájsť zo všetkého po kúsku a teda je určite všestranné pre rôzne typy návštevníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Na úvod mojej prehliadky Wiganu musím spomenúť meno Geroge Orwell. Bol to spisovateľ, ktorý svojou knihou "The Road To Wigan Pier" zabezpečil tomuto mestu celosvetovú pozornosť. Avšak história mesta siaha ďaleko späť ako začala priemyselná revolúcia.

Obrázok blogu

V dobe panovania Ríma to bola pevnosť známa ako "COCCIUM" a nedávne archeologické objavy potvrdili, že toto, v tej dobe malé mestečko, rástlo k zásobovaniu a poskytovaniu služieb pre predsunutú rímsku hliadku. Tu niekde sa začali písať dejiny mesta Wigan, avšak až priemyselná revolúcia zabezpečila tomuto mestu skutočný rozkvet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako som už naznačil na začiatku, jedno z literárne najznámejších miest vo Wigane je práve "WIGAN PIER". Bolo to jednoduché, uhoľné, nakladacie prístavné mólo, kde sa uhlie dovážalo a neskôr rozvážalo po kanáli člnmi do Liverpoolských dokov alebo tavných pecí južného Lancashire. Dnes je "THE WIGAN PIER EXPERIENCE" už iba historickou pamiatkou. Celé prístavné mólo bolo zrekonštruované pre prehlaidku a sprístupnené pre návštevníkov ako turistická pamiatka. Schválením titulu "PIER" ( pilier, mólo ) sa stalo toto miesto jedným z najobľúbenejších na prehliadku v severo-západnom Anglicku.

Ďalšou dôležitou súčasťou komplexu PIER je dozaista mohutný "TRENCHERFIELD MILL". Je to jeden z najvätších textilných mlynov, ktorý bol postavený v roku 1907 a stal sa tak dedičstvom priemyselného rozvoja. Čestné miesto určite patrí svetovo največšiemu, stále funkčnému, parou poháňanému motoru mlyna. V jeho útrobách môžete objaviť aj niektoré stroje, ktoré pomáhali vyrábať bohatstvo pre jeho majiteľov v období Viktoriánskeho Anglicka.

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa osobne je jedným z najkrajších miest "THE HAIGH COUTNRY PARK". Miesto , ktoré ulahodí práve vašim očiam a samozrejme aj duši. Aj keď sa tu nenachádzajú sekvoje, uprostred vysokých a mohutných stromov sa cítite ako maličký tvor. Cítite nie len ich rôznorodú vôňu, ale aj obdivuhodnú majestátnosť. Parku samozrejme nechýba miesto pre deti, miniglof, miniatúrna dedinka, stenové záhrady a neodmysliteľné "golfové polia". V samotnom srdci tohoto nádherného parku nájdete "HIGH HALL" z Viktoriánskej doby v ktorej sa ešte aj dnes konajú rôzne predtsavenia, výstavy obarzov a samozrejme slúži aj na rôzne slávnosti a oslavy. Celú cestu vám môže uľahčiť miniatúrna železnička premávajúca v parku.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Cez mesto Wigan preteká známy "LEEDS and LIVERPOOL CANAL", ktorý tvorí akúsi vodnú cestu po ktorej sa v kľude môžete previesť "waterbusom". Prechádzkou pozdĺž tohto kanála môžete objaviť samotné krásy rozľahlých plantáží a rôznorodých "woodlandov".

Neodmysliteľnou súčasťou Wiganu je tiež pôvodne slúžiaci iba na rugdby, ale v dnešnej dobe už aj futbalový, "JJB STADIUM", ktorý sa svojou mohutnosťou vyníma nad väščinu budov. Pravdepodobne tu nájdete viac fanúšikov rugdby ako futbalu. Asi to bude preto, že do futbalovej Premiere League sa Wigan dostal iba nedávno, zatial čo rugdby tu má dlhú tradíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Za spomieku určite stojí aj "WIGAN and LEIGH COLLEGE", ktorá je všeobecne uznávanou školou v Lancashire. Navštevujú ju študenti dokonca aj z Manchesteru. Samozrejme poskytuje bezplatné kurzy pre obyvateľov Európskej Únie, a teda aj pre nás, ako aj pre všetky iné národnosti.

Ak sa cítite byť stále mladý, čo v tomto meste ako aj v Anglicku znamená aj viac ako 50 rokov, určite by ste nemali vynechať návštevu akéhokoľvek baru alebo diskotéky na ulici "KING STREET", kde sa to prevažne v piatok a v sobotu večer hýbe počtom ľudí, ktorý tu neuvidíte ani cez deň.

Pre toto mesto vám neodporučím žiadne konkrétne miesto na uhasenie smädu, avšak určite vám odporúčam dať si neskutočne dobrý a svojou chuťou a originalitou jedinečný "TETLEY´S - Extra Cold".

Na úplný záver by som rád poukázal už len na jednu zaujímavosť. Ak sa vám pri prehlaidke Wiganu nebodaj prihodí niečo zdravotne nepríjemné, máte veľkú pravdepodobnosť, že vás do nemocnice odvezie žena. Vo Wigane totiž naše nežnejšie pohlavie šoféruje viac ako polovicu sanitiek.  

Obrázok blogu
Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu