Spoznajte Anglicko so mnou VI. - York.

Pri návšteve mesta, ktoré vám opíšem dnes, sa vám určite na okamžik zastaví dych a chytí to za srdce každého milovníka histórie. Dnes som sa rozhodol vám opísať NAJ-starobilejšie severné mesto v Anglicku. Je to mesto YORK. Hrdé a pyšne sa týčiace na rieke OUSE, mesto, ktoré dobývali a aj obývali Rimania, Vikingovia, Normáni a na maličký okamžik aj Škóti. Každý z nich zanechal počas svojej nadvlády nad týmto mestom a územím aj trošku zo svojich tradícií, stavieb, pamiatok...pokladov. Aj preto je toto mesto výnimočné a plné histórie, pamiatok, vôní a nakoniec aj skutočných pokladov. Jeho ulice, múry a budovy predstavujú skutočný obraz histórie od vlády Ríma cez nadvládu Vikingov až po dnešnú dobu vlády Anglicka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Moju cestu som začal návštevou budovy, ktorá dominuje mestu a vytvára ho tak jedinečným a odlišným od iných miest. Touto stavbou je anglický NAJ väčší stredoveký kostol "YORK MINSTER". Jeho veže sa trblietajú v slnečnom svetle ako majáky národov, ktoré tu po celý ten čas žili a pôsobili. Úchvatná na prvý pohľad nie len z vonkajšej strany, ale predovšetkým z vnútra. Je plná komnát, miestností, kaplniek a stredovekých okien so znázornením biblických scén. Jednou z mnohých je "CHAPTER HOUSE", ktorá bola vo svojej dobe považovaná za architektický zázrak. Je nádherné stáť uprostred tejto okrúhlej miestnosti, pozerať sa na skvostný strop, vnímať krásne osvetlenie, ktoré vhodne dotvára atmosféru stredoveku a keď na okamih zavriete oči a započúvate sa, určite budete počuť "rozprávať" múry o všetkom čo zažili. V inej jej nádhernej časti možete objaviť znázornenie 15 kráľov Anglicka počnúc Wiliamom I. až po Henryho VI. Je to skutočný skvost. V tejto katedrále, tak ako vo všetkých v Anglicku nájdete aj miesto na pripomenutie si všetkých tých, ktorý padli za túto zem v 2.svetovej vojne. Tu ich predstavujú hodiny "ASTRONOMICAL CLOCKS" , ktoré sú špeciálne venované pamiatke pilotov, ktorí bojovali a padli v nezmyselnej vojne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

YORK MINSTER - katedrála

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

ASTRONOMICAL CLOCKS. 15 kráľov Anglicka 

CHAPTER HOUSE

Nádherný je určite aj pohľad z jednej veže katedrály, na ktorú si však musíte vyšľapať sami po viac ako 240 schodoch,ktoré sú v maličkej uličke točiace sa dohora. Pohľad z vrchu veže však stojí za to. Nakoniec uvidíte panorámu celého mesta a tá je nádherná.

Výhľad z veže

V podzemí "YORK MINSTER" objavíte základy rímskej budovy, akéhosi tábora alebo kasární. Pevnosť, kde sa rímski vojaci cvičili a učili zručnostiam vojny. Okrem podzemných základov, koré objavíte v jej útrobách je tu aj jasný dôkaz ich pobytu, v podobe stĺpu "ROMAN COLUMN", ktorá je pozostatkom týchto kasární.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Na území tejto pevnosti bol v neskoršej dobe vybudovaný kláštor a až za čias panovania Anglicka bola vystavaná majestátna katedrála v dnešnej podobe. Súčasťou "YORK MINSTER-u" je aj záhrada "DEAN´S PARK" a taktiež NAJ-väčšia katedrálna knižnica v tejto zemi.

Celé mesto YORK bolo kedysi iba pevnosťou, preto sa v centre mesta zachovali múry,ktoré chránili toto mesto pred barbarskými kmeňmi. "WALLS of YORK", rovnako ako aj jeho katedrála a pevnosti mi silne pripomenuli mestecko, ktoré som tu už raz opísal. Mesto CHESTER. Majú rovnako situované ochranné postavenia, prístup k rieke, katedrálu a dôležité budovy uprostred ochranných múrov. Jednoznačný dôkaz vlády mocného Ríma na tomto území.

SkryťVypnúť reklamu

WALLS OF YORK  

Uličky YORKU sú úzke, plné obchodov, kaviarní, čajovní a samozrejme všade-prítomnej histórie. Neviem,či to bolo iba skutočnosťou, že sa blížia vianoce, ale uprostred týchto uličiek vás a vaše vnemy okúzlia nespočetné množstvo vôní, ktoré tu vládne. Ani si neuvedomíte, že sa stále nachádzate vo vonkajších priestotroch. Uprostred týchto uličiek budete mať pocit, ako keby ste stáli v obchode s rôznymi vôňami. každopádne vás to očarí a naplní príjemným pocitom.

Obrázok blogu

Ak navštívite toto mesto, naskytne sa vám príležitosť prejsť sa po "STONEGATE", NAJ-krajšej uličke Yorku, ktorá tvorila ulicu "ROMAN via PRAETORIA" samozrejme za čias Ríma. Môžete tu objaviť aj najstarčí stojací dom z odbobia 15. - 16. storočia "NORMAN HOUSE.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z NAJ-väčších atrakcií YORKU je určite "JORVIK" ( Jorvik Viking Centre ). Miesto plné skutočného života Vikingov za čias ich pobytu v tomto nádhernom meste. Žiada sa mi napísať, až neuveriteľným spôsobom objavíte a pocítite život Vikingov na vlastnej koži. Skutočný "Stroj času" vás prenesie do doby života Vikingov a "Tunelom času " sa dostanete doprostred skutočnej osady. Prejdete sa prostredníctvom akejsi lanovky po tržnici, vojdete do kuchyne, kde sa pripravuje tradičné jedlo, nahliadnete do dielne tesára, ako aj medzi hrajúce sa deti. Všetko je to dotvárané dobovými vôňami, ktoré sú vám vstrekované počas návštevy tej ktorej časti osady. Samozrejme sa to týka aj "návštevy" dobovej toalety. Určite zážitok, ktorý ste ešte nezažili. Na konci svojej cesty si môžete vlastnoručne vytlačiť svoje meno vo Vikingskom jazyku, ako si aj pozrieť zaujémavú dispozíciu Vikingských duchov, ktorý vám o vtedajšom živote čo to povedia.

Uprostred prehliadky pamiatok si nemôžete nevšimnúť jedno zo svetovo NAJ-väčších múzeí železnice "THE NATIONAL RAILWAY MUSEUM". Je úchvatné svojimi "kúskami" a určite tu objavíte aj vlak - vagón - ktorý bol obľúbeným cestovným domom pre kráľovnú Viktóriu.

Za zmienku stojí aj "CLIFFORD´S TOWER", ktorá sa zachovala z čias Normánov a dobytia Angličanmi tohto mesta. Na svoje si v tomo prekrásnom meste prídu aj milovníci umenia, a to návštevou "CITY ART GALLERY", kde môžete objaviť skromnú zbierku všetkého a od všetkých kultúr, ktoré týmto mestom prešli. Mestu dominuje aj nespočetné množstvo kostolov a menších kostolíkov zo všetkých dôb. Na príjemný oddych si môžete vybrať jeden z parkov mesta. Najznámejším je asi "MUSEUM GARDENS", kde sa nachádza aj "YORKSHIRE MUSEUM". V tomo múzeu môžete objaviť archeologické, geologické a prírodné vykopávky, dokonca aj zrekonštruovanú rímsku kuchyňu.

CLIFFORD´S TOWER  

Keďže som mesto navštívil v čase jesene, nebudem odporúčať na uhasenie svojho smädu pivo, ktoré tu určite majú dobré, ale skôr odporúčam návštevu kaviarne, poprípade si daje čaj s nekonečným množstvom vôní a prejdite sa popri rieke "OUSE", sadnite si na lavičku a v kľude vychutnajte a strávte všetky zážitky a poznatky, ktoré počas návštevy tohto mesta určite získate. A verte mi, nebude ich málo. YORK sa určite vidieť oplatí.

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu