Spoznajte Anglicko so mnou X. - Skipton

Dnes som si zobral na mušku rozlohou malé, ale dejinami a srdcom veľké a dôležité mestečko Skipton. Leží na severe Anglicka a tvorí vstupnú bránu do Yorkshire Dales. Jeho dejiny sú vystopovateľné až do 7. storočia nášho letopočtu, keď farmári pomenovali toto miesto Sheeptown. Yorkshire je známy svojím chovom oviec a nájdete ich tu naozaj všade sa volne pásť. Od toho aj pomenovanie Sheeptown - mesto oviec. Skipton je čarovné mesto, kde leží aj jeden z najviac zachovaných zámkov v Anglicku, ktorý má viac ako 900 rokov. Je to však aj mesto trhu, ktorý je dodnes jeho dôležitou súčasťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Skipton
Skipton (zdroj: Peter Mirilovic)

Ďalšou zmienkou o tomto geografickým postavením významnom meste sa dozvedáme zo zoznamu, keď sa Normanďania rozhodli na tomto mieste postaviť hrad k ochrane vchodu do Airedale ( úžina Aire ) a Skipton sa tak stáva pevnosťou a posádkou.

Najvýznamnejšiu časť mesta a jeho dejín tvorí miestny zámok, ktorý vytvára neodmysliteľnú tvár a scenériu mesta. SKIPTON CASTLE - domov Cliffordovcov. Jeho dejiny siahajú do roku 1090, keď ho Robert de Romille ( Normandský barón) dal postaviť na ochranu pred Škótmi. Mohutná štruktúra, ktorú vidieť miestami aj dnes, bola navrhnutá v roku 1310 Róbertom de Cliffordom. V tomto roku bol tento zámok pridelený rodine Cliffordovcov kráľom Edwardom II. a Róbert Clifford sa tak stáva prvým grófom Skiptonu a zároveň ochrancom Carvenu. Cliffordovci boli bojovým typom ľudí a po celý čas dejín stredoveku ste mohli nájsť člena tejto rodiny všade tam, kde boli problémy. Lord Clifford VIII."Thomas" a jeho syn John boli zabití v boji o "House of Lancaster" počas Vojny Ruží. Neskôr George Clifford, zástanca Queen Elizabeth I. a slávny námorník bojoval proti španielskej armáde. Významnú úlohu zohrala v jeho dejinách aj Lady Anne Cliffordová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Počas "English Civil War" bola zdevastovaná a zničená značná časť zámku. Lady Anne sa ujíma plnej rekonštrukcie a obnovy zámku rovnako ako aj finančnej ťarchy spojenej s týmito prácami. Aj napriek poškodeniu a rekonštrukcii, väčšina práce originálu Lorda Clifforda I. stále ostáva. Na druhej strane je vidieť už iba malé zvyšky Normandských pôvodných múrov. V srdci zámku môžete objaviť a dotknúť sa aj známeho stromu "yew tree" ( tis...ihličnan ), ktorý bol zasadený ako malý stromček Lady Anne Cliffordovou v roku 1659 po rekonštrukcii.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Hádam najviac do očí bijúcim znakom alebo prvkom zámku je impozantná vstupná brána zo 14.storočia nesúca motto Cliffordovcov. DESORMAIS..po anglicky Henceforth...v slovenčine "od teraz, od tejto chvíle", alebo aj "naďalej".

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

"The Tudor Wing" bolo pristavené k stredovekému zámku v roku 1536 pre neter kráľa Henryho VIII., Lady Eleanor Brandon. V roku 1680 sa stáva toto krídlo zámku súkromnou rezidenciou a je ňou až dodnes.

Obrázok blogu

Na vrchu "High Street " leží farnosť a HOLY TRINITY CHURCH ( kostol Svätej trojice ), ktorý bol postavený v 12. storočí. Vo vnútri môžete nájsť bohatú výzdobu a najzaujímavejším dielom je jednoznačne nádherný dubový strop z 15. storočia. V jeho útrobách objavíte rôzne artefakty a hrobky celej rodiny Cliffordovcov. Kostol bol rovnako ako zámok poškodený počas "English Civil War" a opäť ho Lady Anne Cliffordová zachránila. Renovovala interiér a prestavala kostolnú vežu v roku 1655. Zaujímavosťou ostáva, že jeho veža utrpela znovu v roku 1853. Tentokrát to bol blesk, ale veža aj strecha boli opravené ihneď na to. Blesk neudrie na to isté miesto dvakrát...hovoria ľudia. No, neplatilo to pre tento kostol a tak v roku 1925 udrel blesk znovu a tentokrát úplne zničil orgán.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Cez mesto preteká The LEEDS and LIVERPOOL Canal, ktorý poskytuje lacnú prepravu a spája hlavné priemyselné centrá Yorkshire a Lancashire. Tento kanál je prvou z troch "Trans - Pennine" ciest, ktorá je dlhá 127 míľ. Má 91 závor ( vyrovnávacách nádrží ) a 2 tunely z ktorých jeden meria viac ako míľu. Popri tomto kanály si môžete urobiť aj prechádzku, sadnúť si a oddychovať či relaxovať a pozerať sa na krásy mesta.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Prechádzka okolo mesta vám odhalí veľa zaujímavých budov. Jednou z nich je aj radnica "Town Hall", ktorá sa stala domovom pre CRAVEN MUSEUM. Je venované okoliu a životu v ňom od čias doby bronzovej až po súčasnosť, samozrejme s rôznymi artefaktami.

SkryťVypnúť reklamu

Zopár zaujímavostí na záver. Nežnejšiu časť ľudstva by mohla zaujímať informácia, kde v roku 1851 sa tu narodil Thomas Spencer, spoluzakladateľ obchodného reťazca "Mark and Spencer". Pre mužov môže byť zaujímavý fakt, že Skipton bol tiež domovom lekára Sira Winstona Churchilla, ktorý tu vyrastal ako syn miestneho doktora. Najstarším "pubom " je The Black Horse Inn, založený v roku 1676 a miestne noviny Craven Herald tu vychádzajú od roku 1874.

Aj Skipton je nádhernou súčasťou Anglicka. Rovnako krajinou ako svojimi dejinami. Ale aj v tomto prípade platí, je lepšie raz vidieť, ako dva-krát počuť.

Obrázok blogu

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu