Hokejový ošiaľ, alebo Slovan Bratislava verzus "Slovensko".

V týchto dňoch sa na Slovensku odohrávalo play off našej najvyššej hokejovej súťaže a slováci sa k tomu patrične aj postavili. Považujem sa za fanúšika viac hokeja ako futbalu a teda si prichádzam na svoje aj ja. Bude zaujímavé sledovať zápas dvoch klubov s najvyšším rozpočtom ( BA - 95 mil. Sk, KE - 90 mil. Sk ). Prívlastkov tohto zápasu môže byť viac. Tak napríklad východ verzus západ, orly verzus oceliari, blaváci verzus košičane, Samsung Aréna verzus Steel Aréna...nech to nazvete akokoľvek, každopádne to bude elekrizujúce finále plné pravého hokeja. Myslím že sa slovenský hokejový fanúšik môže iba tešiť. KTO ale bude povzbudzovať KOHO v tomto boji o titul majstra Slovenska ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

Pre všetkých zainteresovaných by som snáď rád iba poznamenal, že ja som fanúšikom HC ŠKP Poprad a hokej sledujem iba vďaka priamym prenosom STV cez internet a to v nehokejovej Veľkej Británii. Osobne však verím hlavne v dobrý športový zážitok, kvalitný hokej bez všetkých vedľajších úkazov a násilia, či už toho na ľade alebo v obecenstve. Verím že aj naše rozhodcovské jednotky sa nedajú zahanbiť a titul získa skutočne ten NAJ.

V úvode som naznačil otázku, ktorá by hádam stála aj za akési hokejové referendum. Kto teda bude fandiť komu v tomto športovom zápolení ? Kto bude povzbudzovať koho v súboji o nesmrteľnosť svojich mien ? Nepopierateľne sú obidva mužstvá plné kvalitných hráčov, ktorí dokážu zniesť aj tlak finálových zápasov. Bratislavský Slovan bude hnať túžba po obhajobe titulu a Košice zase neuhasínajúca predstava získania titulu po dlhých rokoch. Oba tímy sa vo finále už stretli a to presne 3-krát. Dva-krát sa tešili hráči Bratislavy a raz hráči Košíc. Vyjadrením názoru, že Bratislavský Slovan bude povzbudzovať Bratislava a okolie, no a Košice bude povzbudzovať zvyšok Slovenska je možno na mieste. Počas ligy sa dá sledovať správanie fanúšikov všetkých klubov, kde hádam jednoznačne PROTI ...či už skandovaním alebo akýmisi prejavmi nesúhlasu....sa vždy vyjadruje Slovanu. Naskytuje sa položiť otázku, prečo tomu tak je ? Prečo bude na Slovensku podporovať vo finále viac Slovákov "hociktorý" iný tím, ako ten z hlavného mesta ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja by som sa zameral nie-len na fanúšikov Slovana Bratislava, ktorí ako väčšina bratislavčanov ( nehádžem všetkých ľudí z hlavného mesta do jedného vreca ) majú "svoj" pohľad na správanie sa, vystupovanie či "ochotu" všade na Slovensku, ako keby trpeli nejakým zvláštnym syndrómom hlavného mesta, ktorý môžeme sledovať či už na cestách, v obchodoch a v práci, ale aj na nemiestne a z času načas arogantné správanie sa hokejistov s "americkým orlom" na prsiach, ktorého nájdete na Slovensku hádam iba v ZOO. Nedávno prebehla správami informácia, ako fanúšikovia Trenčína rozbili "chudákom" bratislavčanom autobus a to pri zápase v TN. V televízii ste mohli vidieť "vypovedať" pred kamerami vlastne iba ženy...dobrý ťah televízie...zo spomínaného autobusu a tak táto situácia vynikla dosť neľudsky. Pravdou však je, že takto pred rokom to boli práve tí "nevinní" fanúšikovia Bratislavy ( a možno aj tie isté dámy alebo slečny ), ktorí rozbili autobus trenčanom prví. Na to sa už však zabudlo a aj televízie to spomenuli okrajovo. Prečo ? No neviem. Ja osobne som proti akémukoľvek násiliu pri športe a neviem pochopiť nikoho, kto kvôli hokeju či futbalu dokáže "bojovať" či devastovať nie-len svoj život, ale ešte aj majetok druhých. Na druhej strane, nikto si predsa po hlave skákať nenechá a to by tak bolo, aby "ničila" iba jedna strana fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázať by som chcel aj na fakt, že zatiaľ čo jeden tím má finančné prostriedky v rovnakej súťaži na "retro dresy", ten druhý v tej istej súťaži zápasí vôbec s existenciou klubu. Len na porovnanie by som snáď uviedol, že obhájca titulu má dvojnásobný rozpočet na túto sezónu ako polovica mužstiev z extraligy. Nasledujú Kočice s 5 mil. odstupom, potom 40 miliónový ROZDIEL ( Žilina - 52 mil.Sk, Poprad a Nitra - 50 mil Sk.), dva kluby so 45 mil. Sk ( Skalica, Martin ) potom už len Trenčín so 42 mil Sk a Liptovský Mikuláš s 28 mil Sk. Nehovoriac o Kežmarku, ktorý na hokejových stránkach v kolonke rozpočet iba uviedol "financie na zabezpečenie nevyhnutného chodu klubu". Výslednú tabuľku po základnej časti tak skoro verne kopíruje tabuľka s výškou finančných prostriedkov v našej extralige. Tohtoročné play off teda ukázalo, aké dva veľkokluby budú bojovať o titul a snáď aj návod na to, ako sa dá "získať" hokejový titul majstra Slovenska. Pozastavenia sa jedného prispievateľa nad tým, že s takýmto rozpočtom by vyhrala ligu aj Terchová, majú možno opodstatnenie, aj keď vytvoria skôr úsmev na tvárach. Kvalita hokeja je potom jasná a vieme si predstaviť komu sa hrá lepšie so srdcom "pre hokej" a komu pre peniaze. Bohužiaľ, alebo chvalabohu, som si vedomý aj faktu, že bez toho sa kvalitného hokeja asi nedočkáme.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane pekným dôkazom skutočnosti, že peniaze nie sú všetko, sú napríklad hokejisti Skalice, o ktorých sa nedá povedať, že nehrali so srdcom a bojovným zápalom. Už semifinálové zápasy však priniesli kvalitu na slovenské štadióny a na moje prekvapenie aj zaujímavý a vzrušujúci hokej plný nádherných gólov, kombinácií a športových okamihov, ktoré sme u nás už hádam dlho nevideli. A tak sa má slovenský hokejový fanúšik doslovne na čo tešiť.

Na záver snáď už iba zopár zaujímavostí o dvoch rivaloch v novodobom koloseu. Slovanu sa podarilo získať 6 a Košiciam 3 majstrovské tituly, no obidvaja budú hrať finále po 8-krát. Posledné spoločné vystúpenie vo finále odohrali obidvaja v roku 2003, kde zvíťazil na zápasy jednoznačne Slovan Bratislava. Zaujímavo vyznie aj fakt, že Košice sú jediným tímom, ktorý vo finále extraligy Slovan zdolali a bolo to v sezóne 1998/1999. Práve tento titul majstra Slovenska bol pre košičanov zatiaľ posledným. Percentuálne ukazovatele nám naznačujú, že vo finále sa stretávajú tímy s najlepšou efektivitou streľby a takmer rovnakou percentuálnou úspešnosťou pri využití presilových hier.

SkryťVypnúť reklamu

Ja osobne verím vo víťazstvo tímu Košíc a som presvedčený, že naviažu na šnúru 17 neprehratých zápasov v Steel Aréne a teoreticky ani jednom neprehratom zápase v domácej aréne pod vedením Rastislava Čadu. Nech už však bude víťazom ktokoľvek, hlavne dúfam v kvalitný hokej, plný zvratov a športového správania sa, no a slávu tomu, kto získa titul Majstra Slovenska v roku 2008.

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu