Šiesteho ročníka tejto akcie sa zúčastnilo skutočne rekordné množstvo vozidiel, rovných sto. Pomaly som ani nevedel, odkiaľ začať. Snažil som sa ale fotiť prevažne tie, ktoré som ešte nevidel. Ak chcete nakuknúť na viac-menej stálice tohto podujatia, odporúčam starší článok spred dvoch rokov.
Z hľadiska zastúpenia značiek opäť dominovali Škody, Tatry, Fiaty, (prevažne európske) Fordy a spomedzi motoriek Jawy. Z hľadiska doby vzniku boli vozidlá omnoho, omnoho pestrejšie, než keď som bol na akcii naposledy, predminulý rok. A viete čo ? Spravím menšiu výnimku a ukážem vám hneď z voleja najstaršie vystavené autíčka. Koniec-koncov, stáli hneď pri vstupe na parkovisko :

Tatra 57 alias "Hadimrška". ;-) Táto pochádza z roku 1933.

Fešná aj po dlhých 80 rokoch. :-)


Kedysi to bolo auto porovnateľné s dnešnými modelmi strednej triedy. Všimnite si vpredu umiestnené kľučky predných dverí (poznávacie znamenie mnohých Tatroviek z 30.-40. 20. stor.) a volant orientovaný napravo (jasný dôkaz, že auto bolo vyrobené ešte za prvej republiky).

Len škoda, že značka Tatra už pekných pár desaťročí nie je klasickým synonymom pre "pekný osobný automobil"... :-( Ale prejdime k ďalšiemu starému a elegantnému fáru :



Jedným z najnablýskanejších krásavcov celej výstavy bol Citroen Traction Avant, typický luxusnejší francúzsky model, vyrábaný od konca prvej polovice 30.-tych rokov až do rokov 50.-tych. Žiaľ, nepamätám si presný rok výroby tohto kusu, iba to, že bol z druhej polovice 30. rokov.




Ľudia ho vo veľkom obletovali, takže bolo hotové umenie vyhliadnuť si vhodnú chvíľu na jeho zvečnenie. :-)
Úplne naj-naj-naj-najstarším autom i vozidlom celého podujatia bol však Ford model T :


Prvé sériovo vyrábané auto, jedna z motoristických ikon 20. storočia. Lacný a nie práve najmodernejší stroj (aj na svoje časy), no "dal Amerike kolesá"... a samozrejme, aj národnú záľubu v autách... :-)

Tento konkrétny kus pochádza už z neskoršej éry výroby "Téčka" - menovite, z roku 1917.



Úprimne, nemôžem si pomôcť : Viac ako "automobil" by si táto mašinka zaslúžila označenie "motokočiar". :-))) Za všetko hovorí fakt, že jeho majiteľ mal na sebe počas akcie dobový odev vodiča (baretka, krátke nohavice, poltopánky, podkolienky, za jazdy aj "letecké" okuliare). :-)


Aj dnes nie je strieška o nič menej funkčnejšia než zvyšok auta.

Ako som už spomínal : Skôr drožka s motorom nacapeným vpredu, než auto v dnešnom ponímaní. Ale inak pekné kolieska, klobúk dolu. ;-)


Je otázne, či túto mašinku do jej odpredaja a presunu na Slovensko vlastnil nejaký Wyomingčan, no viem si ju dokonale predstaviť, ako sa pomaly a s vrkotaním presúva po prašných a sotva spevnených cestách amerického Stredozápadu niekedy začiatkom 20. rokov...
Jedno z najzaujímavejších československých áut bola prvorepubliková Zeta Z-9 :


Zároveň bola druhým najstarším autom zúčastňujúcim sa podujatia.

Vyrobili ju v roku 1930.

Ak tuho premýšľate nad tým, či ste už počuli o nejakej Škode, Prage, či Tatre Z-9, vedzte, že Zeta je spomienkou na časy, keď zbrojárske, letecké a automobilové továrne boli neraz úzko previazané. "Zet devinu" totiž vyrábala Zbrojovka Brno !


Nablýskaný emblém...

...a vedľa chladiča jemne vytŕčajúca rúrka klaksónu. :-)

Neveľká no pohodlná kabína, s podstatne ortodoxnejším otváraním dverí než u Hadimršky. Až na zadné dvere, tie sa otvárajú smerom dozadu (typické pre mnohé medzivojnové autá).

Defektu sa báť netreba, o kufor je vždy pripútaná nejaká tá rezerva. :-) A kufor je tu ešte doslovným kufrom - veľká plechová schránka zabudovaná medzi zadný nárazník a kabínu.

Bratranec toho Citroenu, čo sme si už ukázali ? Nie celkom. Je to americký Cadillac 355 C z roku 1933. Ale obe autá majú rozhodne veľmi noblesný výzor a podobné krivky :



Dokonca má osemvalcový motor, ak emblém na jeho kufri neklame. No kto by to bol o ňom povedal ? :-)



355 C bol tiež obletovaný zo všetkých strán. Už som poniektorých ľudí aj upodozrieval, že by si ho najradšej potajme odniesli domov. :-) Inak, všimnite si šírku nástupného schodíka. Výrobcovia tohto modelu boli k jeho užívateľom rozhodne štedrí...
Prejdime k športiakom, ste už na ne určite zvedaví. Tohto roku boli tri. Jeden parádnejší ako druhý :

Porsche 356-B Roadster zo 60. rokov.


Myslím, že toto fáro...


...asi fakt nepotrebuje žiaden ďalší komentár.

A keby aj hej, tu máte o ňom nejaké údaje :

Zbytočne veľké predstavovanie nepotrebuje ani jedna zo športiakových klasík posledných pár desaťročí :



Chevrolet Corvette. Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, toto auto nadčasových tvarov bolo vyrobené už pred 40 rokmi.




Nedisponuje ktovieako veľkým úžitkovým priestorom, no kvalitnejší nosič batožiny tento deficit bez problémov vyrieši. ;-)

Návštevníkov však najväčšmi priťahovalo žlté žihadlo De Tomaso Pantera, vyrobené v roku 1972.

Značka De Tomaso bola typická malá talianska značka zameriavajúca sa na luxusné a profesionálne športové autá. Zanikla len nedávno, v roku 2005. Značku založil koncom 50. rokov argentínsky rodák Alejandro de Tomaso.


De Tomaso Pantera bolo obľúbené fáro aj u rôznych osobností a celebrít. Jeden kus vlastnil aj Elvis Prestley.

Dvojité výfukové koncovky, samozrejme v základnej výbave. ;-))

Masívny spojler. Na vtedajších športiakoch však neboli len na parádu, mali vtedy ešte aj praktický význam (keďže problém stability "priľnavosti" vysokorýchlostných športových áut sa technicky vyriešil až v priebehu ďalších desaťročí).

Neviem prečo, ale spredu mi Panthera trochu pripomína niektoré modely od Lamborghini a vzadu zas off-roadového diabla Lanciu Stratos (tiež zo začiatku 70. rokov). Hm, buď podobné východiská... alebo niekto od niekoho trošku aj plagioval... ;-)

Pokračujeme niekoľkými nablýskanými osobnými Tatrami - a začneme hneď najkrajšou z nich :


Rok výroby 1949.



Veľavravný nápis. ;-)

A veľavravné kľučky predných dverí á la Tatra - umiestnené pekne vpredu. Dvere som samozrejme neskúšal, ale horúčkovito rozmýšľam, či sa nebodaj neotvárajú smerom dozadu. Dnes by si z bezpečnostných dôvodov taký model už asi nik nedovolil vyrábať, však ?

No povedzte : Nie je táto mašinka priam stvorená na to, aby účinkovala v nejakom štylizovanom retro-futuristickom sci-fi filme, odohrávajúcom sa v medzivojnovom období. Jasné, bol by to trošku anachronizmus, vzhľadom na to, že auto začali vyrábať neskôr... Ale prisámvačku, ak niekedy naozaj vznikne tá plánovaná filmová adaptácia Čapkovej Vojny s mlokmi, chcem tam vidieť toto auto ako živú dobovú kulisu ! :-) Najlepšie v rušných uliciach prvorepublikovej Prahy ! ;-))

Ak je však na tomto osobáku niečo skutočne pamätihodné, je to práve jeho extrémne aerodynamická zadná časť a unikátny kryt batožinového priestoru. I keď cúvanie a parkovanie museli byť so 600-kou určite riadna fuška/otrava. :-P


A túto káričku asi netreba bližšie predstavovať. Socíkovská "limuzína" Tatra 603, alias "papálašmobil". Robustná, pohodlná a palivovo nie práve najhospodárnejšia.

Klub historických vozidiel Michalovce ju dnes za patričný poplatok prenajíma aj svadobčanom.

Tu ju už vidíte po skončení akcie, ako sa spolu s ostatnými autami zúčastňuje exhibičnej jazdy po michalovskej pešej zóne.

Tatra 613, podstatne modernejší nástupca horeuvedenej 603ky. Vyrábali ju samozrejme len v limitovanej edícii, cca od roku 1970 až do roku 1995 (teda rovné štvrťstoročie). Verzia na fotke je zjavne z neskorých 80. alebo raných 90. rokov. 613ka bola posledným osobným automobilom vyrábaným značkou Tatra.
Predminulý rok som v svojom článku o tejto akcii úplne (a nezaslúžene) vynechal motorky. Tohto roku som sa snažil vyvarovať tejto chyby :


Preferujem autá, ale musím uznať, že tieto motorky sú jednoducho cool. Na mnohých ani len nie je vidieť ich vek. Znie to neuveriteľne, ale viaceré tu vystavené kusy boli vyrobené ešte v 30. a 40. rokoch !

Z hľadiska zastúpenia značiek celkom pochopiteľne dominovali Jawy - najmä modely 250 a 350.



Zdá sa, že červená musela byť pre ne najpopulárnejšou farbou metalízy. :-)


Mimoriadne ma však prekvapili tieto invenčné batožinové prívesy, vyrábané ako doplnky k Jawám. Paráda. :-)

Červené more ostatných Jáw narúšala len táto kanárikovsko-kuriatkovsky žltá 250-ka. Pekný čelný kryt, však ?

A ako hovorí tá tabuľka pod jej opereným maskotom : "Aj ja budem červená, keď raz budem veľká !" :-)))


Najstarší motocykel zúčastňujúci sa podujatia bol tento čierny tátoš z roku 1939. Žiaľ, značku a model sa mi nepodarilo zistiť.

Manet 90, šesťdesiaťjeden-ročný starček.

A o podstatne ľahšie stavaný a krehší...

...Stadion z roku 1960.


Skúter/moped trochu evokujúci talianske Vespy, až na ten čelný kyklopovský svetlomet. Podľa všetkého nejaká Čezeta.
No, a teraz prichádza klasika klasík, ani-ryba ani-rak, ani-motorka ani-auto :

Starý dobrý roztomilý Velorex. :-)

Tento je (tuším) z roku 1967 (nepamätám si už presne).

Najväčšia haluz ohľadom histórie tohto auta je fakt, že bol pôvodne projektovaný ako lacné a dostupné auto pre telesne postihnutých.

Na Velorex nie je potrebný klasický vodičský preukaz pre osobný automobil. Postačí vám vraj aj motorkársky preukaz.


Velorex je v podstate zadná časť motocykla (vrátane motora z Jawy 350) kombinovaná s jednoduchou dvojmiestnou kabínou, nacapenou vpredu. A na rozdiel od jeho na objednávku vyrábaného remaku je ešte aj jeho karoséria tvorená len tvrdším, vystuženým čalúnením...

Ivan Mládek teda fakt nesrandoval, keď spieval v jednej skladbe, že Velorex netreba zbytočne umývať ručne a postačí ho zaniesť do čistiarne... ;-))

Kabína obsahuje len holé minimum, MP3 prehrávač nehľadajte. A načo je vám odkladacia skrinka, keď postačia kapsičky na dverách ? ;-)

A kufor ? Veď si zbaľte vlastný kufor, aspoň nemusíte stále upratovať batožinový priestor ! :-) A keby pršalo, stačí natiahnuť striešku. Nezabudnite ale kufor pevne pripútať, aby vám pri prvom zabrzdení nefrngol priamo do temena...

Škoda Tudor 1101 Tudor. Legenda 40. a 50. rokov.

Neviem prečo, ale trochu mi pripomína niektoré americké Fordky z rovnakého obdobia.

A toto je čo ? US Army džíp z druhej svetovej ?

No, podobnosť by tam určite bola, ale je to v skutočnosti...

...to isté auto, ako to predchádzajúce.

Úplne vážne, je to vojenská verzia Škody 1101 Tudor, z roku 1948. Až na pár zhodných čŕt veľmi odlišná od svojej nablýskanej modrej sesternice, všakže ?

Údaje o džípiku, čierne na bielom. Ťažko uveriť, že je to silne modifikovaná verzia elegentného Tudora...

Škoda Felícia (alias "Felka" zo 60. rokov). Jediný sériovo vyrábaný kabriolet v doterajších dejinách československých automobiliek. Tento kus má momentálne zdvihnutú striešku.

Na okraji parkoviska stála biela Felícia a belasá 450-ka, jej takmer identická predchodkyňa.

Triezvy interiér.


A tu máte v poradí už štvrtú Felíciu tohtoročného podujatia ! Nie, je to naozaj iná červená Felícia ako tá so zdvihnutou strieškou.

Ford Cortina 1300 z roku 1965.

Tak ako väčšina vystavených Fordov s výnimkou Téčka, aj toto je európsky model Fordu. Cortiny boli vyrábané v najväčšej európskej forďáckej pobočke, Ford of Britain. Cortiny sú teda v podstate britksé autá, s mierne americkou licenciou.

Moja mama občas spomína, že za jej detstva v Humennom v 60. rokoch vlastnil ich sused jednu Cortinu. Ako inak, kúpenú v Tuzexe, za horko-ťažko naškrečkované prachy a bony. :-)



Určite ste si všimli okrúhlastu kovovú objímku na zadnej kapote, hneď vedľa ŠPZky. Kedysi tam bol brzdný svetlomet - na tú dobu nezvyčajná súčasť základnej výbavy automobilov. Súdiac podľa novšieho brzdného svetla umiestneného pod nárazníkom, majiteľ auta sa asi musel podriadiť domácej legislatíve a nepoužívať pôvodnú lampku. Je to len môj odhad, ale možné to je.

A tuto je ďalší v Európe vyrábaný kúsok, Ford Taunus, určený primárne pre trh nemecky hovoriacich krajín. Z toho istého roku ako Cortina.


Pekná mriežka chladiča a výzdoba nárazníka ako na preteky, no nie ?

Autobianchi Bianchina Panoramica, v poradí už tretie auto z roku 1965. O histórii značky neviem absolútne nič, ale neprekvapilo by ma, keby som zistil, že to bola nejaká vtedajšia sesterská alebo dcérska automobilka Fiatu. Len sa na to autíčko pozrite - tvarovo pôsobí ako čistý kríženec Mini Coopera a Fiatu 500. Viac si o dejinách automobilky môže prečítať tu.


Podľa jedného diskutérskeho príspevku bola Bianchina konštrukčne a dielcami z veľkej časti kompatibilná s vtedajšími Fiatmi.

Isté je, že ho už dnes takmer nikde neuvidíte, s výnimkou garáže nostalgických zberateľov autoveteránov.


Prosím, prezrite si jeho rodný list. :-)

A keď som už spomenul Fiat 500, tak si ho aj ukážme. Tento exemplár je zo 60. rokov a vo vlastnícve českých nadšencov.


Páčil sa mi zďaleka najviac, hlavne kvôli veľavravnej ŠPZke. :-)


Veru, veru, malé ale útulné...

A Fiatovský cyklus pokračuje... Tu je trochu novšia 500ka, stará rovných 40 rokov.

Masívnejšia 600ka z rokov šesťdesiatych...

Hranatosti 70. rokov oddaný Fiat 128 Sport Coupé z roku 1975...

Azúrové kombi Fiat 1100 D a jeho šarmantná majiteľka...




...ktorá dámsky vkus nezaprela ani pri výzdobe palubnej dosky. :-)


Našim embéčkam podobný Fiat 850...


...a (na fiatovské pomery) nezvyčajne veľký Fiat 1800 z roku 1964.

Ale nevynechajme aj staré sovietske autá, tavarišči. ;-) Ďalšia zo stálic každého ročníka : Volga (GAZ) 21 z roku 1961.

A jej neodmysliteľný vysokopoložený podvozok. Stavaný na slovenské i sibírske cesty, ta ne ? ;-))

Ak vám už medzi tými nespočetnými Fiatmi chýbali aj iné klasické krpaté autá, nesmúťte. Trabi 601 už frčí...

...a o chvíľu stojí disciplinovane na svojom skromnom pľaci.


Keď som ho naposledy videl pred dvoma rokmi, bol ešte klasicky jednofarebný (biely) a ani zďaleka sa neleskol. Za tie dva roky ho stihli celkom pekne nalakovať. :-) Viacerí z každoročných účastníkov akcie tiež vykazovali známky nových skrášľovacích prác.

Michalovský pochrómovaný Volkswagen Chrobák sa však veľmi nezmenil...


...rovnako ako jeho červený kabrioletový kolega z Humenného. Načo vôbec meniť to, čo už teraz pôsobí pekne, že ? :-)

Francúzska SIMCA 1600, pravdepodobne z neskorých 60. rokov. SIMCA bola francúzska značka založená v 30. rokoch dvadsiateho storočia, no v polovici 60. rokov ju získal akvizíciou americký Chrysler. Na európsku filiálku Chryslera bola SIMCA zredukvoaná v roku 1970, už od roku 1967 však povinne vyrábala všetky svoje vozidlá aj pod emblémom Chrysleru.




Ďalšie auto značky SIMCA, zjavne prozaicky pomenovaná SIMCA 1000.

Nie práve najškaredšie autíčko. :-)

A európske Fordíky pokračujú. Klasický nízkonákladový športiačik 60. až 80. rokov, Ford Capri.

Tento je zo 60. rokov...

...a ako ste si už iste všimli, disponuje peknou metalízou á la ľadový čaj. Normálne ma z neho v tých letných horúčavách začalo smädiť ! :-D

Agresívnejšie uhly predvádza jeho o niekoľko rokov starší nástupca, verzia zo 70. rokov.


Tvarovo sa na ňom maximálne podpísali...


Ale vlastniť jeden kus by nebolo práve najhoršie... :-)

A máme tu ďalšiu auto ikonu 20. storočia. Citroen 2CV, obľubovaný tak mladistvými inteleguánmi a hipisákmi, ako aj francúzskymi mníškami zbláznenými do demolačnej derby. :-)))

2CV bol fakt obľúbený a nesmrteľný model, o čom svedčí aj fakt, že ho vyrábali nepretržite od roku 1948 až do roku 1990 (!). Vedenie Citroenu muselo jeho výrobu doslova násilím exnúť. Až taký bol oň záujem, a to ešte aj na začiatku 90. rokov. Darmo, ikona je ikona. :-) Apropo, tento konkrétny kus pochádza zo 60. rokov. Veľmi staré 2CVčko, biele z roku 1949, sa objavuje v mojom článku spred dvoch rokov.

Do ulíc aj do terénu, nenánorčný 2CV nemal ani len klasické zaťahovacie okná - dali sa totiž odopnúť z dverí a odložiť na bok !

Majiteľ naplno predviedol svoju zručnosť a zaparkoval tohto bodrého starčeka len niekoľko centimetrov od miestnej dopravnej značky.

Vývoj celom nezastavíš. Hranatá automóda rokov sedemdesiatych sa podpísala aj na 2CVčkach.

Tento pochádza dokonca zo samého začiatku spomínanej dekády - z výrobnej haly vyšiel roku 1970.


Starý Renault R8 z neskorých 60. rokov, dobre známy člen michalovského veteránklubu (často ho vídať aj v mestských uliciach). Podobne ako Trabant, aj on prešiel za tie dva roky výraznou kozmetickou premenou. Ak ho budete hľadať v článku o predminuloročnom zraze, hľadajte vyblednuté a nezaujímavo vyzerajúce bordové auto. ;-)

Predný nárazník vyfasoval aj nejaké športovo ladené ozdôbky, s logom známeho tradičného výrobcu svetlometov, nemeckej firmy Hella (príslušenstvo od nej badať často aj na autoveteránoch upravených pre podmienky súčašných off-roadových rally).



Škoda Oktávia Kombi. Čo dodať ? Spolu s "Felkou" absolútna klasika československého motorizmu 60. rokov.

A k tomu všetkému ešte aj pekne červená. :-)



Ak by kulisy a odev majiteľov pôsobili socíkovskejšie, odprisahal by som, že vidím nejakú starú televíznu reklamu robenú na spôsob "...jen se koukněte, kolik zavazadel můžete naložiť do nové Škody Oktávie..." :-))) Chjo, retro marketing...

Ďalšia pravidelná účastníčka ZVR : Praobyčajná Škoda MB 1000, ľudovo "embéčka". Z roku 1968...

Sivá myš ? Ani by som nepovedal. Za tie dva roky očividne prešla skrášľovacou kúrou ešte aj ona. ;-)

Podstatne nablýskanejšie boli jej dve segry. Táto bordová...




...a táto zelená.

Dokonca sa na zadnej kapote pýši štítkom "MB 1000 Deluxe". :-)

No, to by boli klasické osobné autá a motocykle. Ale pozrime sa ešte trochu aj na úžitkovejšie ladené modely :

Najmladšie vystavené auto, Chevrolet El Camino z roku 1983.


A ako vidíte, jeho majiteľ sa snažil dôsledne pridržiavať imidžu auta ako stvoreného pre správneho stereotypného texaského "sedláka". :-)) Trochu sa ale sekol s tou kalifornskou ŠPZkou. ;-)

Inak však z El Camina len tak kričí "som veľké úžitkové auto zo 70. a 80. rokov".

Posledným zástupcom Fiatov bol mikrobus 900 E Panorama zo 60. a 70. rokov.

Hranatý a nie ktovieako krásny, no funkčný... a s peknými vynovenými puklicami. :-))



Relatívne blízka príbuzná Škody Oktávie Kombi, úžitková dodávka alebo sanitka Škoda 1202.

Začala vám horieť stodola, ľudze ? Buďte bez obáv ! Už sa sem rúti partia hasičov na legendárnom džípe GAZ 69 z roku 1960.

Na tejto fotke sa mi páči, ako všetko spolu farebne ladí. :-)


No, ale GAZík pri hasení požiaru veľa vody nenamúti (doslova). Načo nám je hasičská hliadka, keď nemáme čím hasiť ?

Tramtatá ! Naša výčitka bola vypočutá : Na scénu sa už valí stará požiarnicka Praga RN...


...s úhľadne zbalenou požiarnickou technikou. :-)


RNka je stálicou každého ročníka a vlastní ju už niekoľko rokov zberateľský tím zo Sobraniec. Odkúpili ju kedysi od jednej požiarnej zbrojnice niekde v Nitre.

Podujatia sa zúčastnili až tri veterány s policajnou tématikou (všetko ruské značky). Vizuálne im jednoznačne kraľoval modro-biely Moskvič 412 z roku 1970.





Ach, Moskvič. O máloktorej značke z bývalého východného bloku je toľko frkov ako o tejto. Predbieha ju snáď len Trabant. :-) Je to trošku nefér, Moskviče boli na miesto a dobu svojho vzniku relatívne kvalitné autá.

Okrem Moskviča tu však boli aj menej okázalé policajné vozidlá, medzi nimi aj typická Volga 24 zo 70. rokov, vo žlto-bielych farbách vetdajšej Verejnej bezpečnosti.


Policajná Volga tu mala aj svoju civilnú sestru (ktorú som vyfotil len tak narýchlo) :




A toto bezpečácke auto sponáte určite aj na kilometer. Je to VAZ 2103ka, z roku 1971.




A dnešnú prehliadku uzatvára tento sympatický plošinový nákladiačik odťahovej služby. Pripomína síce starší typ Avie, no je v skutočnosti východonemeckej výroby. Presnejšie, ide o Barkas B-1000, auto nominálne Chemnitzkej značky, no v podstate Wartburg, vyrábaný v Eisenachu. Je vybavený podobným motorom ako osobné vozidlá vyrábané tou istou automobilkou.


Korba je akurát odľahčená o nakladacie rampy.

Majitelia mi dokonca ochotne zapózovali ! :-)))
No, musím skutočne pochváliť tento šiesty ročník. Nielen rekordná účasť a rekordná pestrosť, ale aj celkom príjemná atmosféra a adekvátne veľká výstavná plocha. Snáď jedinou výčitkou by boplo, že veľa účastníkov zabudlo vo svojich mašinkách poriadne vyvesiť štítok so základnými údajmi (značka a model auta, rok výroby). To je skutočne jediný väčší dôvod na nespokojnosť, ktorý som mal. Inak to bola skutočne fajn akcia - ak ste na ňu ešte nezavítali, pozývam vás na budúcoročný siedmy ročník. :-)
Apropo : Ak poznáte niektoré z vozidiel, ktoré som nevedel identifikovať, napíšte mi do diskusie a doplním tie údaje do textu. Vopred vďaka.
Za doplňujúce info ďakujem diskutérovi alter_Pressburger.
----
Fotografie : (C) Peter Molnár - júl 2010
P.S. Budem sa teraz snažiť písať trochu častejšie. O pár dní by som konečne mal načať môj nový seriál o letectve za čias prvej svetovej vojny. Ešte upravujem niektoré detaily, ale po dlhom čakaní sa konečne dočkáte sľúbeného úvodného dielu. ;-)