Sklenený strop

Spoločnosť sa v posledných desaťročiach výrazne zlepšila, stále sú tu však významné problémy, ktoré sa musia vyriešiť.

Sklenený strop
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnešný príspevok k problematike skleneného stropu nadväzujem a prepájam s predchádzajúcou témou životnej úrovne. https://www.facebook.com/photo?fbid=139466292422485&set=a.117601031275678

Výraz "sklenený strop" označuje neviditeľnú bariéru, ktorá bráni určitej skupine ľudí v postupe do vyšších spoločenských vrstiev, hierarchických pozícií alebo profesionálnych príležitostí.

Tento výraz sa obvykle používa v súvislosti s nedostatkom diverzity v pracovnom prostredí a predovšetkým s nízkym podielom žien vo vyšších postoch v rôznych oblastiach (ako napr. v manažmente, politike, ale aj v akademickej sfére).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sklenený strop môže byť výsledkom rôznych faktorov, ako sú nedostatočné zdroje, zázemie, predsudky, stereotypy, systémové prekážky alebo nedostatočná podpora a mentorstvo pre určité skupiny ľudí.

Prekonanie skleneného stropu vyžaduje zmeny v myslení a postojoch, úsilie o zlepšenie rovnosti príležitostí a boj proti diskriminácii.

Veľmi dobrým/ konkrétnym príkladom súvisiacim s touto témou je neviditeľná práca žien a mužov, ktorí sa starajú o starých rodičov, rodičov, deti a domácnosť ako takú.

Podľa štúdie OECD z roku 2019 predstavovala hodnota tejto práce približne 13 % HDP.

Štúdie nám potvrdzujú, že takáto starostlivosť o deti a staršie osoby môže mať negatívny vplyv na zamestnanosť a hlavne kariéru žien.

SkryťVypnúť reklamu

Je dôležité, aby sme poznali finančný a ekonomický dopad práce žien aj mužov v domácnosti zo starostlivosti o blízkych. Vynakladajú na túto prácu veľa času a úsilia, a zároveň sú za ,,odmenu“ často vylúčený z trhu práce.

Vychádzajúc z logiky veci sa nám prirodzene otvára téma pracovnej a mzdovej diskriminácie žien, ktorá v 21. storočí nemá čo hľadať. To je však na samostatný príspevok.  

Musíme sa viac počúvať a viesť kvalitný sociálny dialóg, aby sa tieto významné témy nestratili pod tlakom ostatných problémov, ktorým čelíme.

Vlády a spoločnosť by mali podporovať ženy v tom, aby mohli zosúladiť svoje činnosti v domácnosti s prácou a zároveň získali rovnaké príležitosti ako muži na trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto témy nám v Jablku nie sú ľahostajné, preto uvediem príklady dobrých opatrení ako pomôcť ženám a mužom v tejto náročnej životnej situácii.

Praktickým riešením môže byť sfunkčnenie zdieľaných pracovných miest, možnosť dohodnúť si individuálne upravený pracovný čas alebo pružný pracovný čas. Tieto zmeny by zároveň významne pomohli aj samoživiteľom. Ďalšie riešenia predstavia naši odborníci v programe Jablka.

V konečnom dôsledku by takéto opatrenia mohli viesť aj k zvýšeniu celkovej produktivity a konkurencieschopnosti našej krajiny, čim by sme si pomohli všetci.

Peter Mrázik

Peter Mrázik

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Otec, zástupca zamestnancov, študent práva a bloger. Sociálny dialóg, zamestnanecké prostredie a vzťahy sú pre mňa poslaním, vášňou a záľubou zároveň. Verím, že veci sa dajú meniť, preto chcem zlepšiť prostredie v ktorom žijeme. www.mojlr.eu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu