Časová mena

Týmto článkom pokračujem v predchádzajúcich dvoch o reforme peňažného systému Ekonomika naruby a Peňažná reforma. Teraz spomeniem trošku radikálnejšiu premenu peňazí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Vo svete existuje niekoľko alternatívnych menových systémov. Väčšina slúži len pre úzku komunitu ľudí alebo pre úzku oblasť tovarov a služieb. Často sa stretávam so systémom LETS. JE to skratka od anglického Local Exchange Trading System. V slovenčine to je približne systém lokálneho výmenného obchodu. Ako platidlo sa tu používa človekohodina. Kto má aspoň základy riadenia tak tento výraz pozná. Jedna človekohodina je práca jedného človeka jednu hodinu. Takže tri človekohodiny je buď práca jedného človeka tri hodiny alebo práca troch ľudí jednu hodinu. V systéme LET sa ten pojem skracuje len na Hodiny. Väčšinou sa poskytujú len služby ale záleží na variante systému LET. Podstatou je, že ak niekto urobí nejakú službu pre iného človeka, dostane patričný počet Hodín na svoje konto. Ak babička učí dieťa hrať na klavír 2 hodiny, tak dostane dve LETS Hodiny. Zaujímavé na tom je, že to dieťa tie dve Hodiny mať nemusí. Jednoducho babička si pripíše na svoje konto dve Hodiny a dieťa si dve Hodiny odpočíta a kľudne môže prejsť aj do záporných čísel. Hodiny v LET systéme totiž nepredstavujú nejakú hodnotu, ale len účtovnú jednotku. Mínus dve Hodiny neznamená, že dieťa dlží babičke dve Hodiny ale že dve Hodiny dlží komunite. A oddĺži sa napríklad tak, že dve hodiny bude kosiť niekomu trávu. Nie sú tam žiadne penalty alebo postihy za záporné konto a ani sa neplatia žiadne úroky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo mne na tom systéme prekáža je, že jedna hodina práce je jedna LETS Hodina bez ohľadu na to či je to hodina kosenia trávy alebo hodina opravovania práčky. Každého hodina má rovnakú hodnotu.

Táto časová mena sa mi ale páči, preto som si ju upravil pre seba. Aj v mojom systéme by jednotkami meny boli Hodiny spolu s Minútami a Sekundami, ale slúžili by len ako vyjadrenie hodnoty. Tak ako teraz euro. Za jednu hodinu bežnej práce by ste mohli dostať jednu Hodinu, ale za jednu hodinu náročnej práce hoci aj tri Hodiny. Systém s variabilnou hodnotou odmeny za jednu hodinu práce existuje. Volá sa Ithaca Hour. Tam ale jedna Ithaca Hodina je previazaná s dolárom a má hodnotu 10 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Trochu som o tom rozmýšlal a napadla ma takáto vec. Prečo viazať niečo napevno keď sa prevod môže meniť podľa potreby? V mojom systéme je jedna Hodina previazaná s hocijakou menou cez inštitút priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Na Slovensku je to približne 3,75 eura na hodinu. Takže jedna Hodina má hodnotu 3,75 eura. V Rakúsku je iná priemerná mzda tak tam bude mať inú hodnotu. V USA je zas iná mzda tak aj tam bude iná hodnota. Čo je dôležité, časová mena nepodlieha inflácii a ani politickým záujmom. Každý vie ako dlho trvá jedna hodina a aj keď by niekto zmenil definíciu hodiny, časový okamih zostáva rovnaký (poznám teóriu relativity, dilitáciu času zanedbávam :)).

SkryťVypnúť reklamu

A ani prechod z aktuálnej meny na časovú menu by nebol ťažký. Najprv by mohla slúžiť len ako účtovná jednotka, tak ako dakedy ECU z ktorej sa vyvinulo euro. A mohlo by sa to urobiť aj v iných štátoch zároveň. Postupne by sa začala mena zobrazovať aj na cenovkách až by nakoniec sa prešlo len na túto časovú menu.

Pomocou nej by sa dalo ľahko porovnať ceny práce vo všetkých krajinách. Podľa nejakej organizácie je štandardný počet odpracovaných hodín do mesiaca 200. V novej mene by bežné práce boli ohodnotené sumou 200 Hodín, náročnejšie napr. 300 Hodín a menej náročné 100 Hodín. Nákup v obchode by stál 1 Hodinu a 20 Minút a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia poznajú hodiny a teda aj šesťdesiatkovú sústavu tak by nemali problém ani so šesťdesiatkovým delením meny.

Peter Mydlo

Peter Mydlo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek hladný po vedomostiach. Hlavne z oblasti počítačov a politiky. A mám tiež dobrú predstavivosť a fantáziu. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPočítačeRôzne

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu