Ekonomika naruby

Už dlhší čas sa vo svete vedú reči o tom, že menový systém ktorý teraz používame sa čoskoro zrúti. A všetko tomu aj nasvedčuje. Krízy v ekonomike sú čoraz častejšie, veľa podnikov exituje len krátku dobu a potom krachne, objavuje sa čoraz viac špekulantov a podvodníkov, čo chcú len naše peniaze. Ale vedia ľudia prečo to tak je, prečo sme na pokraji krachu a kto to spôsobil?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Pozrime sa teda v čom je problém terajšieho systému. Skoro v každej krajine existuje centrálna banka, ktorá má na starosti stabilitu štátnej meny a vydávanie mincí a bankoviek tejto meny. Som si vedomý, že v eurozóne to tak celkom nie je a vydávanie obeživa má na starosti ECB, ale budem aj naďalej hovoriť o centrálnych bankách štátov všeobecne. Kde bude potreba si to vztiahnite na ECB.

Problémom je, že aj keď v zákonoch krajín je napísané, že peniaze môže vydávať len centrálna banka nie je to tak. Súčasný menový systém sa nazýva frakčný rezervný systém. Znamená to, že banka musí mať na sklade len zlomok papierových peňazí ktoré prijala ako vklad a ostatné peniaze môže mať len čísla v účtovnej knihe alebo počítači. S týmito číslami môže manipulovať skoro podľa ľubovôle a dokonca ich môže aj vytvárať z ničoho. Neveríte? Pozrime sa teda ako funguje požička v banke.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povedzme, že nová banka otvorí svoju pobočku. Predpokladajme, že nemá žiadne vklady u seba. Príde nový klient a otvorí si u nej účet. Na tento účet si vloží 1000 €. Následne príde ďalší človek a tiež si otvorí účet, ale tento má záujem už o pôžičku vo výške 900 €. A tu vstupuje do činnosti vytváranie peňazí z ničoho. Vo frakčnom rezervnom systéme musí banka uskladniť určitú časť z vložených peňazí a zvyšok môže použiť na investície. Dajme tomu, že banka musí uskladniť 1/10 z vložených peňazí. V našom prípade jej ostane akurát 900 €, ktoré môže požičať záujemcovi. A to aj urobí. Ako by vyzeral výpis z účtu jej klienta, ktorý tam vložil 1000 €? Výpis by ukazoval, že na účte má 1000 €. Z kadiaľ potom banka zobrala 900 €, keď na klientovom účte je stále 1000 €, ktoré tam vložil? Odpoveď na to je jednoduchá. Pracovníčka do počítača vyťuká "900,00 €" a pripíše ho na účet toho druhého klienta. A zároveň si poznačí, že banka má u toho klienta pohľadávku 900 €. Z ničoho nič vzniklo nových 900 €. Poďme sa pozrieť ako pokračuje naša pôžička ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Dajme tomu, že ten druhý klient zaplatí 900 € za služby prvému klientovi. Klientovi 1 pribudne na účet 900 €. A keďže to sú pre banku nové peniaze, môže ich ďalej požičiavať. Ako bolo vyššie spomenuté, banka si nechá 1/10, čiže 90 € a 810 € môže zas požičať. A to aj urobí. Veď na to tu banky sú.

Teraz v systéme sú nasledujúce peniaze:

- 1900 € ktoré vlastní klient 1

- 900 € + úroky ktoré dlží klient 2

- 810 € ktoré banka môže požičať ďalej.

A to všetko sa rozmnožilo len v tej jedinej banke z pôvodného vkladu 1000 €.

V tomto príklade vidno pekne tie dva hlavné problémy súčasného menového systému. Prvým je to, že banka vytvorila 900 € z ničoho a požičala ich, pričom 1000 € na účte klienta 1 z ktorého akože požičiavala, sa nezmenilo. Ale otázka je, z čoho zaplatí klient 2 úroky? Banka vytvorila len 900 €, ktoré predstavujú istinu pôžičky, ale peniaze na splatenie úroku nevytvorila. Aspoň zatiaľ nie. Klient 2 buď zoberie peniaze na splácanie úroku niekomu inému v systéme, alebo si musí znovu požičať od banky. Ale z tej novej pôžičky musí znovu platiť úroky. Nekonečný cyklus. Ak zoberie peniaze z existujúcich peňazí, zoberie ich niekomu, kto nebude mať potom na splatenie svojich úrokov a bude si musieť on zobrať pôžičku.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý vážny problém je, že peniaze ktoré vytvorí banka z ničoho, nemajú svoju papierovú (alebo mincovú) podobu. Podľa štatistík len 5% peňazí v obehu je papierových alebo mincových. Ostatné, teda 95%, sú len elektronické signály v počítačoch bánk. Treba si uvedomiť, že v súčasnej dobe stav vášho konta v hocijakej banke nehovorí, koľko máte peňazí na účte. Tie údaje hovoria len to, že koľko papierových peňazí vám dlží banka. Ak vykonáte bezhotovostný prevod, presuniete len sľub vašej banky vyplatiť tie peniaze na požiadanie. Pre banku to nie je nič hrozné. Každý deň sa vykoná obrovské množstvo takých presunov buď v rámci jednej banky alebo aj medzi bankami navzájom. Na konci dňa potom niektoré banky dlžia veľmi malú sumu iným bankám. Riešia to buď presunom z vlastného konta alebo si tie peniaze požičajú.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by v našom príklade klient 1 si chcel vybrať všetky peniaze, banka by na to nemala. Mala by len 1000 € ktoré vložil klient 1 na začiatku ale potrebuje ešte ďalších 900 €. V tomto prípade by si banka musela požičať papierové peniaze od inej banky alebo rovno od centrálnej banky.

To dôležité, čo z toho všetkého vyplýva je, že banka vytvára peniaze od začiatku zaťažené dlhom. A peňazí je vždy menej ako je výška dlhu. A tak sa stále vytvárajú nové peniaze, aby sa mohol splatiť starý dlh a popri tom sa vytvorí nový, ešte väčší dlh.

Peter Mydlo

Peter Mydlo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek hladný po vedomostiach. Hlavne z oblasti počítačov a politiky. A mám tiež dobrú predstavivosť a fantáziu. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPočítačeRôzne

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu