Peňažná reforma

Týmto člankom pokračujem v článku http://petermydlo.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=252680bk=70428. V ňom som opísal súčasnú situáciu a čo ju spôsobilo. V tomto článku ponúknem svoj pohľad na riešenie tohto problému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

Pre vyriešenie problému s menovým systémom treba vyriešiť dva základné problémy. Prvým je vytváranie peňazí bankami z ničoho. Druhým je nedostatok peňazí v obehu. Neskor spomeniem aj iné problémy, ktoré je dobré vyriešiť spolu s týmito hlavnými.

Najjednoduchším riešením problému s vytváraním peňazí z ničoho je zakázať ich vytvárať bankám. Tým pádom by ale banky museli upraviť aj svoje správanie a zmeniť poskytovanie svojich služieb. Každý klient banky by mal dva účty. Prvý účet by slúžil na platenie bežných každodenných vecí. Tento účet by bol skoro rovnaký ako terajšie bežné účty v bankách. Rozdiel by bol v tom, že banky by nemohli požičiavať z tohto účtu žiadne peniaze. Účet by tvoril niečo ako trezor peňazí v banke s ktorými by ste mohli manipulovať len vy. Potom by existoval druhý účet, na ktorom by ste mali peniaze, ktoré ste banke požičali na investovanie. Bola by to teda taká obdoba sporiaceho účtu. S týmito peniazmi by banky mohli pracovať a požičiavať ich iným. Keďže s prvým účtom by banky nemohli manipulovať, asi by ani neúročili peniaze na ňom. Ale druhý účet by bol úročený a predpokladám, že oveľa lepšie ako terajšie účty. Banky by sa totiž museli začať správať trhovo a keby chceli prilákať klientov na sporiaci účet, museli by poskytnúť náležitú odmenu. Ak teraz majú zisk z každého účtu, po novom by mali len z účtov, ktoré by klienti dali k dispozícii banke. Presnejší popis týchto účtov a aj navrhovaná zákonná podoba takéhoto systému je uvedená na stránke http://www.penaznareforma.sk/.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatok peňazí v obehu sa dá vyriešiť tiež pomerne ľahko. Treba presadiť zákon, že čo je teraz prísľub banky na vyplatenie papierových peňazí uložených na účtoch, sú plnohodnotné peniaze v elektronickej podobe. Aj tak väčšina transakcií vyšších súm prebieha elektronicky a papierové peniaze sa používajú len na menšie platby. Okrem toho centrálna banka by mala mať povinnosť vydávať peniaze tak, aby ich množstvo zodpovedalo sile ekonomiky. Ak v ekonomike sú služby a tovary, ktoré ľudia chcú ale chýbajú peniaze, začína ďalšia kríza. Tým, že tie tovary nekupujú, firmy obmedzujú výrobu a prepúšťajú. A ľudia začínajú šetriť svoje peniaze a tým spôsobujú ešte väčší nedostatok peňazí. A tak dokola.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky spomenuté riešenia sa dajú aplikovať na náš súčasný systém. Ale terajší systém má oveľa viac nedostatkov, ktoré sa tak ľahko nedajú odstrániť. Preto je potrebné celý systém zreformovať.

Jednu takú reformu si predstavujem ja nasledovne. Centrálna banka by mala zvrchované právo na vydávanie a ničenie peňazí. Všetky peniaze by boli v elektronickej podobe. Už teraz začínajú bezkontaktné platby cez čipové karty, takže systém je na to pripravený. V centrálnej banke by mal každý občan zriadené svoje konto. Toto konto by bolo zadarmo a zriadilo by sa pri narodení občana alebo pri získaní občianstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou zmenou by bola pravidelná platba všetkým občanom smerom od centrálnej banky na kontá občanov. V literatúre sa to volá základný príjem alebo bezpodmienečný základný príjem. Vyplácal by sa každému bez nejakých podmienok. Deti by mohli dostávať len polovičnú sumu ako dospelý, keďže majú menšie nároky. Táto platba by nahrádzala všetky doterajšie platby od štátu, teda materské, rodičovské, nezamestnanecké, nemocenské, a všetky typy dôchodkov a ďalšie dávky od štátu. Ak by bolo treba dať do obehu viacej peňazí ako touto dávkou, centrálna banka by mohla vyplatiť jednorazovo národnú dividendu.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane aby ľudia peniaze nehromadili ale používali a udržiavali v obehu, každý mesiac by sa strhávala určitá čiastka z každého konta, ktorá by predstavovala daň z držania peňazí. Nestrhávala by sa z celej sumy na konte ale povedzme len od hranice 1000 €. Penize získané z tejto dane by sa použili na zabezpečenie prevádzky centrálnej banky a cez ne by mohla centrálna banka sťahovať prebytočné peniaze z obehu. A zvyšok čo by jej zostal, by dala na účet štátu, ktorý by to mal ako extra príjem.

Keď už sme pri tom štáte, navrhujem tiež zaviesť len jednu jedinú daň a to daň z pridanej hodnoty. Tej dani sa najťažšie vyhýba a netreba zložité ročné zúčtovania, daňové kontroly a podobne. Tým by sa zároveň stimulovala práca aj investovanie čo by zlepšilo prostredie na Slovensku.

Peter Mydlo

Peter Mydlo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek hladný po vedomostiach. Hlavne z oblasti počítačov a politiky. A mám tiež dobrú predstavivosť a fantáziu. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPočítačeRôzne

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu