Štát bez vlády

Ešte pred tým ako som napísal svoj prvý príspevok do blogu vysnil som si, podľa mňa, ideálny štát s ideálnou vládou. Porovnával som pritom veľa politických zriadení (samozrejme hlavne z Wikipédie :-)) a v každom bolo niečo zaujímavé. Tak napríklad v diktatúre: všetci vieme, že diktatúra je zlý režim pre väčšinu ľudí. Aj napriek tomu má aj ona dobré veci a to malú byrokraciu. Čo povie diktátor, to platí. Neexistuje tam nič také, že úradníci začnú prehrabávať zákony a nariadenia, či nápad diktátora nie je v rozpore zo zákonom. Keby sa o to pokúsili, asi by sa dlho neohriali na svojich miestach. U nás sa niektoré rozhodnutia ťahajú aj roky kým sú vyriešené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Na Wikipédii je vymenovaných možno až 100 druhov vlád. Každý by si našiel tú svoju. Väčšina má však jedno spoločné: Najvyššou mocou je skupina ľudí, či už zvolených alebo dosadených, ktorá prikazuje ostatným. Parlament a vláda v demokracii, monarcha v monarchii, diktátor v diktatúre, strana v komunizme, ...

Vypadá to, ako keby sa inak ani nedalo. Ale dejiny nás učia, že sa dá aj inak. Spomeniem staroveké Grécko alebo ešte skorej Sumer. Oni vládu štátu nepotrebovali. Najvyššia organizačná jednotka tam boli mestá. A všetci slobodný obyvatelia sa priamo podieľali na spravovaní ich mesta. Najlepšie to vidno v Aténach. Tam mali tak poprepletanú správu, že ani ja sa v nej neviem poriadne orientovať. Najdôležitejšou jednotkou tam bolo Zhromaždenie. To tvorili všetci slobodný obyvatelia Atén. Potom tam boli organizácie ktoré mali za úlohu odhalovať korupciu, strážiť dodržiavanie zákonov a veľa iných. Dokonca tam poznali aj niečo na spôsob referenda. Raz za nejaký čas zorganizovali hlasovanie o tom, koho vyhostiť z mesta. Ten kto dostal najviac hlasov musel ísť. Tieto grécke mestské štáty si zachovali autonómiu dokonca aj za Rímskej ríše. Samozrejme že nie v pôvodnej podobe ale boli to najslobodnejšie mestá v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa ľudí si teraz pomyslí, že to sa dalo vtedy, keď sa tak často necestovalo a keď boli tieto mestá pomerne izolované. Ale nie je to tak. Pozrime sa na to čo robí parlament a vláda v súčasnosti, čo je jej úlohou. Vyberá dane, vytvára a pretvára zákony a na ich základe vydáva nariadenia. A ak nejaké zostanú. tak prideľuje peniaze na rôzne projekty alebo ich dáva mestám a obciam. Čo je podľa mňa najdivnejšie, je práve tá daň. Štát vyberie od ľudí, ktorí žijú v mestách daň. Najprv zaplatí iných ľudí čo tú daň vyberajú, čo sa starajú o rôzne služby čo poskytuje štát a samozrejme nesmieme zabudnúť na platy poslancov a ministrov. A potom to, čo zostane rozdelia medzi ľudí v podobe projektov a dotácií. Čiže na jednej strane máme sumu, ktorú vyberú od ľudí a na druhej strane sumu, ktorú vrátia ľuďom. Samozrejme zníženú o platy štátnych zamestnancov. Môžme si položiť otázku, načo nám vlastne taký štát teda je, keďže my daniami ho vlastne udržiavame nažive.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by som už počul vaše odpovede: aby nás chránil pred nepriateľmi, aby zabezpečoval poriadok v uliciach, aby súdil zločincov, aby tvoril zákony, ... Na jedno však zabúdame: nie štát to všetko robí ale ľudia ktorý pracujú pre štát. Štát sme predsa my všetci. Keď predseda vlády alebo parlamentu odídu zo svojej funkcie, nezoberú si svoje právomoci zo sebou. Prídu iní ľudia a budú robiť to isté. V mestách existuje mestská polícia. Čo sú zamestnanci mesta. O upratovanie ulíc sa starajú sami mestá alebo súkromné firmy. Dopravu zabezpečujú mestá alebo súkromné firmy. Zdravotné poistenie - štátna firma A súkromné firmy. Dokonca aj poistenie v nezamestnanosti sa dá kúpiť ú súkromných firiem, na to tu inak je Sociálna poisťovňa. Dokonca aj vyššie územné celky vykonávajú činnosť, ktorú mesto dokáže oveľa lepšie urobiť. Jediné čo robí výhradne štát, je vydávanie zákonov. Aj to väčšinou v prospech seba a nie ľudí. Ak poslanci zasadnú dajme tomu raz do mesiaca, prečo poberajú plat celý mesiac? Ostatní ľudia musia chodiť do práce 5 dní v týždni a zaplatia im za to oveľa menej. A keď budú nedajbože chýbať, tak si môžu hľadať novú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázali sme si, že jediné v čom je štát nenahraditeľný, je vydávanie zákonov. Alebo nie je? Ako vznikajú zákony? Nejaký minister alebo poslanec navrhne nejaký zákon alebo opravu starého zákona a v parlamente mu to schvália. A ak to bude bezvýznamný zákon, tak ho dá aj na verejnú debatu. A o tom či bude novým zákonom rozhodne (v ideálnom prípade) 150 občanov štátu. 150 občanov má moc nad 5 miliónmi. To asi nie je správne. Ale taká je žiaľ zastupiteľská demokracia.

Čo keby sa vytváranie zákonov dalo priamo do rúk ľudí? Nemyslím teraz priamú demokraciu, kde by všetci občania hlasovali o nejakom návrhu. Väčšinu by to aj tak nezaujímalo. Podobne ako v parlamente. Ale je tu tá menšina, ktorú to zaujíma. A ona sa do parlamentu nedostane. A pritom ten návrh hovorí aj o ich živote v štáte. Čo keby zákony navrhovali sami občania. Veď oni sami poznajú, čo ich trápi a čo treba zmeniť. Ale je jasné že to nepôjde, keď sa k tomu pustí veľa ľudí. Bude treba vybrať nejakú skupinu, ktorá sa na ten návrh pozrie, oťuká ho zo všetkých strán a keď bude dobrý, urobí z neho zákon. Tu zas vzniká problém, ako vybrať tých správnych ľudí. Voľby? IQ? Odbornosť? Každé má niečo do seba. Ale pri každom by vznikali problémy ako podvody, nekalé praktiky a podobne. Ale je tu oveľa jednoduchší spôb. Ten využívali aj v Aténach. Náhodný výber. Presne tak. Náhodne sa vyberie z každého okresu jedna osoba a spolu budú posudzovať tento návrh. A keď nejako rozhodnú zase sa rozídu za svojimi vecami. Problémom tu je donútiť ľudí aby to brali vážne a neodsedeli si len svoj čas v takejto komisii. Aj na to je riešenie. Ak by mali ľudia o tú ktorú oblasť záujem, prihlasovali by sa a z týchto prihlásených by sa volilo náhodne. To je oveľa lepšie ako súčasný systém. Vznikne nejaký problém? Ľudia, ktorý ho chcú pomôcť vyriešiť sa prihlásia a z nich sa vyberie náhodne skupina čo ho bude riešiť. Ale ostatní nie sú odstavený od rozhodovania. Zozbierajú podpisy a pridajú sa k riešeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Takže štát je zbytočný a iba hltá naše peniaze. Politici míňajú kopu peňazí na predvolebné kampane. A ľudia ich volia lebo ich plagát má také pekné červené alebo modré pozadie. Žiaľ málo ľudí si myslí, že štát je nám len na ťarchu. Pozerajú naň ako na svojho spasiteľa, očakávajú od neho príkazy a almužny. Nikdy nič iné nezažili a ani o ničom nerozmýšľali tak sa niet čomu čudovať.

Peter Mydlo

Peter Mydlo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek hladný po vedomostiach. Hlavne z oblasti počítačov a politiky. A mám tiež dobrú predstavivosť a fantáziu. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPočítačeRôzne

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu