Štátne poukážky za dane

Nedávno som videl v nejakej diskusii komentáre o tom ako sa dotuje poľnohospodárstvo a ďalšie iné odvetvia a ľudia z toho nič nemajú. Chvíľu som o tom premýšlal a napadla ma jedna skvelá vec, ktorou by sa vyriešilo viacej problémov naraz. A samozrejme by aj ľudia niečo z toho mali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V súčasnosti ľudia odvedú svoje dane, štát z nich zaplatí svojich úradníkov a potom zo zostatku zadotuje nejaké odvetvia, ktoré si vyberie, alebo ktoré má najsilnejších lobistov.

Napríklad zadotuje poľnohospodárov. Ale keď títo poľnohospodári dodajú svoje výrobky do obchodov, ľudia z toho nič nemajú. Nedostanú ich lacnejšie ako iné, nedotované výrobky. Takže je otázka, na čo slúžia dotácie? Mne vychádza, že na nabalenie sa niektorých indivíduí. A ak uvážime, že Európska únia dokonca dotuje niektorých poľnohospodárov aby ničili svoje výrobky vyrobené nad kvótu určenú direktívne EU, tak dotácie prestávajú mať zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto ma napadlo takéto riešenie. Každá fyzická osoba, ktorá odvádza dane, dostane od štátu štátne poukážky vo výške odvedených daní alebo o niečo menej aby nám úradníci nepomreli hladom. Zároveň štát zastaví dotácie do všetkých odvetví. Občan môže použiť tieto poukážky na platenie nákupov tovaru alebo služieb. A podľa toho, za čo tímito poukážkami zaplatil, tak to odvetvie dostane štátnu dotáciu vyplývajúcu z poukážok.

Výhody sú zrejmé. Občan bude mať lacnejšie potraviny v obchode. Štát bude mať prehľad o čo majú občania záujem a výrobcovia sa budú môcť sústrediť na žiadané výrobky. Zároveň sa odstráni dotovanie neperspektívnych odvetví alebo dotovanie výrobcov, ktorý si založili firmu len kvoli tým dotáciám. A ohľadne európskej únie prestane byť potrebné dotovať ničenie nadbytočných plodín, keďže poľnohospodár bude mať peniaze len za to, čo predá a o nadbytok sa bude musieť postarať sám.

Peter Mydlo

Peter Mydlo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek hladný po vedomostiach. Hlavne z oblasti počítačov a politiky. A mám tiež dobrú predstavivosť a fantáziu. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPočítačeRôzne

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu