Vláda ľudí alebo vláda štátu?

Tento článok je tak trochu pokračovaním jedného môjho predchádzajúceho článku o zákonoch, vláde a podobne. V jednom z mojich článkov som písal ako by mohol vyzerať svet a spoločnosť ak by zákony neexistovali. Všetko by bolo ošetrené zmluvami, takže aj ochrana zdravia, života a majetku. To všetko by sa kupovalo u firiem, ako teraz chlieb. Možno by ale bola aj iná možnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pozrime sa na súčasnú situáciu. Na svete existuje viac ako sto krajín a každá má svoje zákony. Keď prídem do cudzej krajiny, či už ako turista alebo za prácou, musím dodržiavať tieto zákony. A keď pôjdem ďalej do iného štátu, tak sa ma budú týkať iné zákony. Takže pôsobnosť zákonov je ohraničená územím štátu. Ak sa mi nejaké zákony nepáčia, tak do toho štátu nepôjdem. Ani teraz by asi nikto nechcel ísť na dovolenku do Severnej Kórey alebo Iránu. Čo ale ak sa mi nepáčia zákony v rodnej krajine? Sú dve základné možnosti: buď sa vysťahujem do krajiny, kde sú mi zákony viacej povôli, alebo sa pokúsim zákony doma zmeniť. Obidva spôsoby nie sú moc príjemné. Pri vysťahovaní nechám všetko čo som poznal, všetkých známych v rodnej krajine. V novej krajine ma okrem problémov so zabývaním čaká možno aj kultúrny šok. Pri pokuse o zmenu zákonov v rodnej krajine ma zas čaká množstvo byrokracie, prekážok, útokov politikov a oponentov, nedostatok peňazí a kopu premrhaného času.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chcem mať aspoň akú-takú šancu na zmenu zákona, musím sa spojiť s ľuďmi rovnako zmýšľajúcimi najlepšie v nejakom občianskom združení alebo neziskovej organizácii. Potom musím ešte dúfať, že pri moci bude rozumná vláda, ktorá načúva aj iným ľuďom ako len zo svojej strany. A aj tak bude náš návrh pravdepodobne úplne prepísaný aby vyhovoval záujmom niekoho iného.

Ale taká je demokracia. Menšina si môže robiť čo chce aj ta nič nezmôže proti väčšine pri moci.

Rozumným riešením by bolo odstrániť túto "tyraniu väčšiny". Prečo má byť človek nútený do niečoho, čo nechce? Prečo má niekto platiť dane, ktoré idú na plat cirkevným hodnostárom, keď nie je veriacim? Prečo musí skloniť hlavu pred zákonmi prijatými predstaviteľmi strany, ktorú nevolil? Prečo musí znášať kauzy iných ľudí? Prečo ...?

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo jednoducho nemôže sa odhlásiť spod tejto vlády tak ako sa odhlasuje od odoberania novín? A hlavne, prečo si nemôže slobodne vybrať alebo dokonca založiť svoju vlastnú vládu? "Je to blázon", si možno pomyslíte. Kto to kedy videl si vyberať vlastnú vládu? Ako by to vôbec fungovalo? Podstata tohto celého je veľmi jednoduchá. Kým doteraz má vláda právomoci na nejakom území, nový systém vlád by mal právomoci len nad ľuďmi prihlásenými pod ňu. Stotisíc ľudí by bolo v Amerike, stotisíc v Ázii. Ale obidve skupiny by boli spravované jednou vládou. Ak by sa Ázijčanom nepáčilo, že Američania začínajú dominovať vo vláde, tak by sa jednoducho odhlásili a prihlásili pod inú vládu, alebo si vytvorili vládu, ktorá by im vyhovovala. Chcete žiť ako občan republiky? Nie je nič jednoduchšie. Nájdete si republikánsku vládu a je to. Alebo máte radi tvrdých vodcov čo vedia najlepšie čo je pre vás dobré? Existovali by všetky možné typy vlád. Nie len demokracia, republika, federácia, konfederácia ale aj komunizmus, nacizmus, fašizmus, diktatúra, tyrania, monarchia, ... Sused nad vami by mohol byť demokrat, sused pod vami šlachtic a vy sám komunista. Každý by sa riadil zákonmi svojej vlády. A ak chce žiť niekto slobodne, tak si jednoducho nevyberie žiadnu vládu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vlády, ktoré by sa starali o svojich občanov by prosperovali a získavali nových ľudí. Iné by zas zanikali keď by od nich utekali ľudia. Na začiatku by boli možno stovky alebo až tisícky vlád. Ale postupne by sa to zredukovalo na zopár vlád, ktoré by súperili o svojich občanov. Samozrejme by sa vyskytli aj vlády, ktoré by chceli získať ľudí vojenským dobývaním. Ale povedzte, zostali by ste v takom štáte, ktorý by napriek vášmu odporu vyhlásil vojnu? Ja určite nie. Teraz by ste na výber nemali. Ak by náš štát vyhlásil vojnu, museli by ste poúchnuť povolávací rozkaz alebo dezertovať. Ale za to by vás mohli zastreliť. Nebolo by jednoduchšie dať jeden podpis na papier a z okna sa pozerať, ako hŕstka ľudí čo zostali sa snaží zozbierať aspoň jednu rotu?

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ to znie ako hudba budúcnosti. Teritoriálne štáty sú vžité v podvedomí ľudí a aj tí pri moci sa svojich výsad nechcú vzdať. Ľudia, ktorí nesúhlasia s vládami nemajú kam ísť. Žiadna vláda nie je dokonalá a nevyhovuje všetkým. Ale žiaľ, zatiaľ ich musíme trpieť. Možno sa to zmení, keď sa ľudstvo dostane do vesmíru. Vtedy už vlády nebudú mať taký dosah na ľudí. Keď sa im niečo nebude páčiť, odletia so svojou loďou preč a vláde zostanú zákony ktoré si môžu dodržiavať sami.

Peter Mydlo

Peter Mydlo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek hladný po vedomostiach. Hlavne z oblasti počítačov a politiky. A mám tiež dobrú predstavivosť a fantáziu. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPočítačeRôzne

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu