Lásku je ťažké opísať. Napriek tomu bolo napísaných obrovské množstvo kníh o láske, bolo množstvo diskusií o láske, obrovské množstvo piesní o láske, hovorí sa o nej v kostoloch a chrámoch… Počas tejto histórie na jej opísanie ľudia použili množstvo slov, ako Boh, Láska, Nemanifestované, Prítomnosť, Bytie, Život, Vedomie, Tao, Zdroj, .. .
To že lásku je nemožné pomenovať a ťažko opisovať, vedel už Lao Tzu pred približne 2500 rokmi [1]: “Tao, ktoré môže byť pomenované nie je večné Tao. Meno, ktoré môže byť vyslovené nie je večné Meno. Nepomenovateľné je večne reálne.”. Vedeli to aj v čase písania Biblie, lebo v knihe Exodus je napísané: “Boh povedal Mojžišovi, “Ja som, ktorý som.””. A súčasne v [2] (I John 4) je napísané “Boh je láska”.
Preto sa pokúsim najprv lásku demonštrovať, aby sme vedeli o čom píšem. Pri pohľade do očí malého dieťaťa ako toto [3], mnohí intenzívne cítia lásku:

Ale mnohí ju intenzívne cítia aj pri pohľade do očí zvierat, ktoré sú veľmi prítomné:

Ľudia ju ľahko cítia aj pri dotykoch, a pod.
Čím viac je človek prítomný, oprostený od myšlienok budúcnosti a minulosti, tým viac z neho do tohto sveta formy vyžaruje láska, a tým ľahšie sám cití lásku. To sa dá cítiť asi najintenzívnejšie pri pohľade do jeho očí. To platí aj o zvieratách, tie však majú menšiu mieru uvedomenia, teda v osvietenom človeku môže láska pravdepodobne vyžarovať intenzívnejšie ako v ktoromkoľvek zvierati.
Na druhej strane, mnoho ľudí je tak stratená v myslení a pocitoch, že takmer každé zviera vyžaruje lásku intenzívnejšie ako oni. Láska sa dá cítiť aj v rastlinách. Príroda je teda miesto, kde sa dá vo veľkom učiť to čo je láska; a to tým viac, čím viac je tá Príroda nedotknutá (nedotknutá ľuďmi málo pociťujúcimi lásku). Čim väčšiu biodiverzitu les má, tým viac lásky je v ňom možné cítiť.
Láska je proste tu. Lásku môžeme cítiť nielen v Prírode ale aj pri/v ľuďoch. Celý vesmír, teda všetka energia vo všetkých jej formách, je manifestácia lásky a všetko vo vesmíre, teda všetky formy energie majú lásku ako svoju podstatu, pretože sú jej manifestáciou. Pri veľkom tresku bola nemanifestovaná láska sčasti manifestovaná do energie/formy (fyzikálnych částic a polí, ktoré dnes tvoria aj naše telo a myseľ). Túto hmotu však láska aj tak prestupuje ako jej pravá podstata, preto je láska všade.
Lásku je možné cítiť kedykoľvek je človek plne sústredený na prítomnosť. Ľudia si obľúbili sex, adrenalínové športy, životu nebezpečné situácie, dokonca drogy, len aby aspoň na chvíľu pocítili ten okamih lásky, keď nie sú zahltení zbytočnými myšlienkami. Bez žiadneho pociťovania lásky by totiž človek nemohol prežiť. A pritom sa dá láska cítiť aj bez týchto závislostí, ponorením sa do hĺbky prítomnosti, cez rôzne portály lásky.
Príklad: Sexuálne závislosti a sexuálne násilie. Ak niekto chce skutočne eliminovať znásilnenia alebo skutočné sexuálne obťažovanie, mal by sa zamerať na príčinu. Ľudia chcú pociťovať lásku. Ak to nevedia cez iné portály, teda inými spôsobmi, vyberajú si tie najjednoduchšie portály, teda napr. sex. Tento portál je pre nás zdanlivo jednoduchý asi preto, lebo si ho Príroda vybrala ako spôsob reprodukcie. Ak tento portal nedostávajú dobrovoľne, často si ho vynucujú. To všetko pre potrebu lásky a neschopnosti intenzívne pociťovať lásku inými spôsobmi.
Tu si na začiatok možno stačí uvedomiť tieto dve skutočnosti: Na to aby zo ženy/chlapa intenzívne sálala láska, musí so sexom naozaj súhlasiť. Druhá je tá, že tú istú lásku a tak intenzívnu (možno aj intenzívnešiu) akú človek môže pocítiť pri sexe môže človek pocítiť aj cez iné portály lásky, teda inými spôsobmi. A to aj také na ktoré nepotrebuje povolenie inej osoby. Poďme si stručne opísať tieto iné portály lásky.
PORTÁLY LÁSKY:
V [4] som písal, že cítiť lásku je dôležitejšie ako o nej písať. Nasledujúce portály lásky sú spôsoby ako intenzívne cítiť lásku, a majú spoločné to, že sme pri nich hlboko prítomní, teda svoju pozornosť fokusujeme do prítomnosti a myšlienky o minulosti alebo budúcnosti buď nemáme, alebo ich vnímame okrajovo. Zastavenie myslenia sa nerovná nepoužívaniu mozgu. Mozog na vnímanie a spracovanie prítomných podnetov môžeme používať aj pri absencii myšlienok.
1) Cítenie energie svojho fyzického tela.
To sa dá len tak pri sedení, ležaní a pod. Napomáhajú tomu však fyzické aktivity, od behania, cez posilovanie, vystavovanie svojho tela prírodným živlom, až po intímne dotyky.
2) Sledovanie svojho dýchania.
To je náplň mnohých bežných meditácii.
3) Počúvanie zvukov a pozorovanie vecí ktoré boli vytvorené v hlbokej prítomnosti.
Sú to napríklad zvuky v Prírode, a tvory vytvorené samotnou Prírodou, ako napríklad kvet, obloha,... . Príklad z ľudskej spoločnosti je napr. počúvanie niektorých piesní (povedzme “The power of love” naspievaná speváčkou Jeniffer Rush [5].
Často v takýchto piesňach nejde ani tak o text piesne, ide o to, že pri jej naspievaní bol spevák/speváčka veľmi prítomný/á a to sa akoby zakódovalo do toho zvuku. Môže dokonca spievať o nejakej minulej udalosti, ale napriek tomu je pri spievaní veľmi prítomný/á. Môže si napríklad navodiť daný pocit pomocou myšlienok a potom sa sústrediť na ten prítomný pocit. Prítomnosť a láska je totiž to isté. Čím viac cítime Prítomnosť, tým viac cítime lásku.
4) Vzdať sa mentálne-emocionálneho odporu voči tomu, čo je práve teraz.
To je napr. aj to slávne “Let it be”, o ktorom spievali napr. Beatles [6]. Nejde o to vytvárať si hypotézy, že už nič nezmeníme a všetko zostane tak ako to je teraz. Ide len o uznanie prítomného stavu, o uvedomenie si, že prítomný stav bol nutným následkom iných situácii a už ho aj tak nemôžeme zmeniť. Môžeme všas zmeniť to čo sa bude diať hneď potom. Môžeme to hneď teraz pozitívne ovplyvniť svojim prítomným stavom uvedomenia.
5) Počúvanie ticha a sledovanie prázdnoty.
Tu mi asi dajú zapravdu všetci poriadni ‘zálesaci’; toto je hlavný dôvod prečo si radi sadnú do lesa a načúvajú. Je to dávanie viac pozornosti tichu, medzi zvukmi, ako samotným zvukom. Dávanie pozornosti vonkajšiemu tichu vytvára totiž vnútorný pokoj, lebo myseľ sa zastavuje. Na to však potrebujeme miesta v našej republike, kde je naozajstné ticho, ktoré je hocikedy k dispozícii. Použitie špuntov v izbe veľmi nepomáha, človek si špuntami zamedzí samotnú schopnosť niečomu načúvať. Načúvať pozorne tichu a nemať schopnosť čokoľvek počuť (hoci len dočasne) sú dve rôzne veci.
Sledovanie vonkajšieho ticha a prázdnoty ako portal lásky sa dá ľahko odôvodniť. Láska je vo svete formy vlastne Nič, pretože nie je z tohto sveta, je ‘iba’ jeho podstatou. A reprezentáciou Nič vo svete formy je ticho a prázdnota. Pri pohľade na hviezdnatú oblohu, presnejšie na tú časť ktorá je medzi trblietajúcimi sa hviezdami, alebo pri pohľade do očí tvorov, pozorujeme vizuálne Nič.
6) Pozorovanie svojich myšlienok.
Toto je veľmi praktický spôsob, ako nebyť stotožnený s našou mysľou a pritom prakticky používať myšlienky. Pozorovať ako sa nám myšlienky v mysli vytvárajú a postupne zanikajú. Ak tieto myšlienky živíme svojou energiou, teda svojou pozornosťou, tak v mysli zotrvávajú dlhšie.
7) Spánok bez snov.
Hlavný dôvod, prečo sa tak radi vraciame každú noc do stavu spánku, a hlavne jeho ’tvrdšej’ časti bez snov, je vrátenie sa do svojej pravej podstaty. Opäť je to spojené so zastavením myslenia, a teda aj akejkoľvek identifikácie sa s našou mysľou. Tento ťah k tomuto opakovanému vracaniu sa do stavu lásky, je tak silný, že v minulosti mnohí stroskotanci vo vysokohorských oblastiach vedeli, že ak zaspia, tak ich telo zomrie, a aj tak boli do spánku vtiahnutí.
ZÁVER:
Na mnohé z tých spôsobov ako intenzívne cítiť lásku je veľmi užitočná Príroda, a odtrhovaním sa od Prírody sa tiež ľudia odrhujú od cítenia lásky. Zničením lesa teda vlastne dochádza k strate niečoho čo je na nezaplatenie – a to je cítenie Lásky. Pokiaľ ide o cítenie lásky s ľuďmi; je to akoby človek cítiaci lásku, vyžaroval niečo na istej frekvencii, frekvencii lásky. Táto frekvencia potom rezonuje s rovnakou frekveniou lásky v inom človeku, prípadne iného živočícha.
My vlastne stále cítime lásku v nás, ale láska v iných bytostiach ju môže zintenzívniť práve procesom rezonácie. Potom sa obrazne hovorí o dávaní a príjímaní lásky a Osho na to povedal praktickú vec: [7] “Ak si pýtaš lásku, musíš ju dávať, a musíš ju dávať viac ako ju pýtaš.”. To dávanie lásky je vyžarovanie lásky z nás. …Ak poznáte iné, nenásilné, efektívne portály lásky, neváhajte ich napísať do komentára. Používanie drog je príklad násilného, neefektívneho portálu, ktorý nás dostáva pod úroveň myslenia, nie nad úroveň myslenia.
Eckhart Tolle, expert bytia v stave prítomnosti, raz vyskúšal drogu LSD aby vedel odpovedať na otázky ľudí, a zistil, že LSD len zintenzívnilo jeho zmyslové vnímanie, ktoré bolo tak intenzívne, že mu to zamedzovalo rozmýšľať. Ale v porovnaní s jeho predchádzajúcimi, prirodzenými, stavmi prítomnosti to nebolo pre neho nič špeciálne, použtie tej drogy opisoval dokonca ako niečo násilné. A pritom prirodzenými spôsobmi vedel získať ešte lepší stav, ktorý bol navyše viac pokojný.
ZDROJE:
[1] Lao Tzu (2013) Tao te ching, translated by Stephen Mitchell. Frances Lincoln Ltd.
[2] The new testament. Dostupné na: http://www.faithfulbible.com/FaithfulNT.pdf [8.7.2022]
[3] fotka z videa: Tomáš Oravec & ŠČAMBA & CIMBALOWICA - Prvá hviezda, https://www.youtube.com/watch?v=WzcDM7pVquE&list=RDWzcDM7pVquE&start_radio=1&t=256s [8.7.2022]
[4] Peter Ondáč (2023) O láske: 1.časť. Dostupné na https://blog.sme.sk/peterondac/spolocnost/o-laske-1-cast
[5] Jeniffer Rush, The power of Love. Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=b_zHQ6kFuQ0
[6] The Beatles - Let It Be. Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=1LMSOfs10mA [8.7.2022]
[7] Bhagvan Sree Rajneesh (1976) Yoga: The Alpha and the Omega, Volume 1. Rajneesh foundation, India. Dostupné na https://www.yogastudies.org/wp-content/uploads/Yoga_Sutra_Alpha_to_Omega_Osho.pdf [20.05.2018]