ÚVOD
Monika a Martin žili v mestskej štvrti, kde sa každý Silvester nebeská obloha zaplnila ohňostrojmi, zväčša odpálenými malými deťmi, alebo dospelými deťmi. Vždy to bola pre nich príležitosť na spoločné oslavy, rozprávania sa s kamarátmi a večernú prechádzku. Zhotovovali si aj fotky a videá ohňostrojov a potom sa na facebooku tešili aký záujem vyvolali. No po jednom takom silvestrovskom večeri, keď nad mestom explodovali obrovské svetelné fanfári, sa ich život zmenil.
Monika, ktorá mala mierne problémy s dýchacími cestami, si začala všímať, že jej astma sa zhoršuje. Záchvaty sa objavovali čoraz častejšie, no nič, čo predtým používala, jej už nepomáhalo. Martin, inak zdravý muž, začal trpieť častými bolesťami hlavy a neustálou únavou. Po niekoľkých týždňoch sa mu zhoršil spánok a objavili sa mu náhle bolesti v oblasti obličiek.
Po návšteve lekára a niekoľkých vyšetreniach im bolo diagnostikované ochorenie obličiek a Monika bola poslaná na ďalšie testy kvôli podozreniu na rozvoj srdcových problémov. Keď si začali spájať tieto problémy s ohňostrojmi, na internete si našli, že toxické látky, ktoré sa uvoľňujú počas výbuchov pyrotechniky, môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Hliník, bárium, kadmium, a ťažké kovy, ako stroncium, sú známe karcinogénne látky, ktoré môžu viesť k rozvoju rakoviny, ochoreniam obličiek, srdcovým chorobám, a dokonca poškodeniu imunitného systému.
Monika a Martin si potom uvedomili, že vlastne jeden z ich rodičov má rakovinu…. A oni dvaja boli dokonca tí, ktorí predtým ohňostroje obhajovali a sami niekoľko odpálili.
Prešiel rok, znova bolo odpálených množstvo ohňostrojov. Ľudia ich fotili a filmovali, a pod fotkami si Monika a Martin čítali komentáre:
“Ohnostroj k novému roku patri každý kdo je proti je blázen ”
“Moc hezký fotky. Osobně doufám, že se kazatelům dobra NEPOVEDE zákaz ohňostrojů prosadit”,
“Krásné fotky. A ohňostroj byl úžasný. Já si ho užila. Nechapu pořád ty nepříznivce. Jeden den v roce a jen nadávky. Vždy to ke konci roku patřilo a nikdy se to tak neřešilo jako od doby covidu ,zakázat to. Lidí,máte si užívat každý moment. A ne být pořád kritičtí. Co z toho života máte? Nejsme z Kolína a jeli jsme se tam podívat. Takže za mě super podívaná ”
“Nádhera a tak to na Silvestra ma být”
“Bojte se jedů, Bojte se o zvířátka, Bojte se... Ustrašeným lidem se totiž strašně špatně vládne a strašně špatně se jim cokoliv nakuká. Vy jste musela milovat dobu covidovou, kdy Vám vzali i svobodu pohybu, za vašeho jásotu, že snížili Váš strach téměř o třetinu. ”
PROBLÉMY PYROTECHNIKY
O čo vlastne ide? Dospelí ľudia sa radujú so svetielok, a túto radosť chcú mať aj napriek budúcim zdravotným ťažkostiam. Prečo? Lebo nevedia, že ak skoro ráno vstanú pri lese, svetelná hra na kvapkách rosy na lúkach a lesoch, prípadne na kryštálikoch snehu, v tichu a harmónii, je ešte krajšia ako ohňostroj.
Niektorí ani nevedia, že ohňostroje majú vôbec nejaké negatívne zdravotné dôsledky. Ani ja som to nevedel keď som bol malých chlapec. Malí chlapci vedia len toľko, že im to môže vybuchnúť v ruke, o jedovatých látkach ktoré vdýchnu a ktoré im potom v tele budú spôsobovať choroby nevedia. Že to nevedia, prípadne že to podceňujú, ani dospelí vyplýva z komentárov na facebooku:
“To ide byť zase záplava drístov o zvieratkách a podobné infantilné s.ačky Ohňostroj super,len mal byť radšej včera o polnoci.”
“Lepšie venovať tie peniaze útulkom pre zvieratá ako za ohňostroj. ”
“Chúdence zvieratá! Tešiť sa z takejto primitívnej "zábavy" sa môže iba totálne vygumovaný mozog. A tých je u nás bohužiaľ ešte príliš veľa. ”
Majú to spojené len so sťažnosťami na hluk. Príspevky poslancov NR SR sú takmer výlučne iba o škodlivosti ohňostrojov v spojení s hlukom. Asi aj preto súčasný zákon zakazuje iba hlučnú pyrotechniku: “Počas Silvestra prvýkrát platil úplný zákaz pyrotechniky, ktorá robí primárne rachot a nie farebný svetelný efekt.”
Práve preto vznikol tento článok, pretože zo šoku hluku ohňostroja sa živý tvor po niekoľkých dňoch zväčša dostane, ale nadýchané ťažké kovy už z tela nevie odstrániť. Teda väčšia hrozba ohňostrojov je v toxických látkach, ktoré sa nimi do ovzdušia, vody a pôdy dostávajú; ako ich samotný hluk. Aj preto sa vyjadrenia vedcov zameriavajú v prvom rade na toxické látky uvoľňované ohňostrojmi a až následne na hluk nimi spôsobený: napr. [2].
Aké ťažké kovy a iné toxické látky teda ohňostroje vypúšťajú? Ide hlavne o horčík, titán, rubídium, bárium, stroncium, meď, fosfor, síra, kadmium. Iná pyrotechnika vo veľkom aj olovo, cín, hliník. „Nutno zdůraznit, že bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala,“ [2] .
Tieto látky sa najprv dostanú do vzduchu, potom buď priamo do tela človeka vdýchnutím, alebo najprv do pôdy a vody a následne do tela človeka. Ako? Vypitím takejto vody alebo zjedením potraviny, ktorá bola v tej pôde vypestovaná a/alebo zavlažovaná takou vodou. Prípade sa do tela človeka môže dostať aj zo zvieracieho tela, ktoré človek konzumuje, pretože tieto látky sa dostávajú aj do tiel zvierat. V skratke, dostanú sa všade.
Aké choroby tieto látky v tele spôsobujú? Nedajú sa všetky vymenovať, tak iba niekoľko: „Alzheimerova choroba, demencia, bipolárna porucha, depresia, úzkosť, srdcové choroby, ochorenia obličiek, roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, gastrointestinálne poruchy, chronická únava, zvracanie, hnačka, astmatický záchvat, kardiotoxické účinky, rôzne druhy rakoviny, opuch hrdla, tlak v hrudníku, vrodené poruchy, poškodenie kostnej drene, spomalený rast kostí, anémia, zhoršená zrážanlivosť krvi, hypotyreóza, struma, rakovina štítnej žľazy“ [3].
Pokiaľ ide o užívanie si bez ohľadu na to, čo bude zajtra, existuje predsa milión spôsobov ako si užívať prítomný okamih a pritom si nekopať hrob. A práve činnosti, pri ktorých si človek nepoškodzuje zdravie, ale posilňuje ho sú tie najúžasnejšie, pozeranie sa na ohňostroj medzi nich nepatrí, stačí mať s nimi len skúsenosť.
Pokiaľ ide o komentár, že predtým sa to tak neriešilo, tak logicky, ak sa začne robiť niečo negatívne, nezačne sa to väčšinou riešiť hneď v prvý okamih, ale až keď si dotyční ľudia uvedomia, že je to škodlivé. A to často trvá bohužiaľ dlhú dobu. Tak napríklad PCB látky v Stražskom sa tiež zo začiatku neriešili, a to sa tam mali nechať doteraz?
Vidíme, že nemusím ďalej rozoberať neargumenty facebookovských komentárov, pretože všetky podobné sa dajú ľahko vyvrátiť. Sú napísané v rýchlostí, pri výleve istého negatívneho citu. Častokrát k nemu pridávajú smajlíky, aby autori vytvorili dojem, že sú nad vecou. Nad vecou však očividne nie sú, nemajú podľa mňa jediný rozumný argument, z ktorého by vyplývalo, že odpaľovanie ohňostrojov v blízkostí (počíta sa aj blízkosť stoviek a tisícok kilometrov) ľudí, ktorí si ich nežiadajú by malo pokračovať. Ak také rozumné argumenty za ohňostroje existujú, napíšte ich do komentára tohto článku.
Na záver niekoľko citátov, z ktorých vyplýva aj to, že táto záležitosť pyrotechniky a hlavne ohňostrojov nie je niečo zanedbateľné, naopak je to niečo rozsiahle a závažné:
"Zástancovia zábavnej pyrotechniky často argumentujú, že krátka novoročná epizóda nemôže mať závažné dôsledky na ľudské zdravie alebo životné prostredie vrátane zdravia zvierat. Podľa výsledkov uskutočnených štúdií to však nie je pravda." [4]
“Vědci na základě spotřeby pyrotechniky spočítali, že s barevnou plejádou na obloze se každý rok do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Baria, které se užívá pro dosažení zelené barvy, se uvolní asi 10, 5 tuny, dále 1 tuna stroncia, používaného pro červenou barvu, a pro efekt modré barvy asi 0,5 tuny mědi. V raketách je dále přítomen červený fosfor, síra, práškový zinek a další látky. Množství baria se proti běžnému ‚pozadí‘ v ovzduší během 45minutového ohňostroje zvyšuje za nepříznivých povětrnostních podmínek až 580krát.” [2]
"Toxické účinky emisií z ohňostrojov sú dlhodobo podceňované. " [4]
"Chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesov AV ČR povedal, že keby takéto množstvo nebezpečných látok vypustil priemyselný podnik, čelil by súdnemu konaniu a následnému uzatvoreniu prevádzky. Ľudia tento zvláštny mix jedov a karcinogénnych látok priamo vdychujú." [5]
Je dobré sa aj pozrieť na to, či človek pri tom neporušuje zákony a predpisy:
"Ak chcete mať ohňostroj, musíte mať súhlas obce" [6].
Radšej veľké spoločné ohňostroje?
Mali by teda byť spoločné veľké, profesionálmi odpálené, ohňostroje na námestiach? Toto bolo dobré ako prechodný stav. Takto tí, ktorí chceli toxickú svetelnú šou aby žili kratšie a viac trpeli, mohli ísť na námestie hoci aj tesne pod ohňostroj a nadýchať sa jeho splodín.
A tí, ktorí chceli radšej úchvatnú pokojom naplnenú, prírodnú, svetelnú šou ranného slnka na kvapkách rannej rosy, alebo kryštálikoch snehu, (prípadne laserovú svetelnú šou) aby boli viac zdraví, zostali počas silvestrovskej noci v dostatočnej vzdialenosti od toho šialenstva.
Avšak z toho námestia to aj tak vietor poroznášal neskôr aj k ľuďom, ktorí to nechceli (a tých je väčšina, takže v tomto prípade zrejme princíp väčšiny/demokracie neplatí?) ale aspoň nedostali priamu dávku.
To však bol prechodný stav, ak sa niektoré mestá dokázali zbaviť aspoň spoločných ohňostrojov, tak je to krok dopredu. Súkromné ohňostroje síce sú odpaľované vo veľkom ďalej, ale to sa dá zastaviť plošným zákazom ohňostrojov.
Kvízová otázka: V januári 2025 už iba jediné krajské mesto malo verejný ohňostroj, a tým bolo Banská Bystrica. Myslíte, že to pomohlo, aby tam ľudia neodpaľovali svoje súkromné ohňostroje?
Ak je zakázané znečisťovanie prostredia a poškodzovanie ľudského zdravia v iných zbytočných prípadoch, prečo nie je zakázané zbytočné znečisťovanie prostredia a poškodzovanie zdravia ohňostrojmi? Nie je to zakázané pre krátky pocit „Waáu, tam sú svetielka!“? Za prvé, taký a ešte lepší pocit sa dá vyvodiť pri iných činnostiach bez toho, aby sme pri tom škodili druhým a za druhé, aj ak by sa takýto kratučký zážitok nedal zažiť inak, aj tak by to za tie neskoršie negatívne dôsledky vôbec nestálo. Problém je v tom, že ľudia nevedia.
Skúsim si oponovať aj sám (to isté by po dlhšom uvažovaní mohol namietať aj niekto iný): Znečisťovanie životného prostredia a poškodzovanie zdravia pri používaní spaľovacích motorov, kúrení drevom a pod. nie sú zakázané. Prečo by teda mali byť ohňostroje?
Za prvé znečisťovatele ako jazdiace autá a domy sú polohou špecifikované: môžeme sa vzdialiť od ciest a môžeme sa vzdialiť od budov spaľujúcich tuhé palivá. Ako však môžeme uniknúť od vybuchujúcej pyrotechniky, ak viem, že vybuchuje za rohmi ulíc, vybuchuje pod oknami, vybuchuje na poliach, vybuchuje dokonca v lesoch.
Za druhé, aj pri znečisťovaní autami a budovami sa hľadajú alternatívy a postupne sa tiež zakazujú.
Za tretie, ich význam, teda dôležitosť napr. niekde niečo dopraviť, prípadne si zohriať domov, je očividne väčšia ako len také pozeranie sa na svetielka, nemyslíte? Rozdiel s ohňostrojmi je teda v tom, že to je len taká malá somarinka, bez ktorej sa dá parádne hneď zo dňa na deň zaobísť a ktorá napriek tomu, spôsobuje nezanedbateľné (viď hore) negatívne dôsledky.
ZDROJE:
[1] Úvodný printscreen z videa: https://www.youtube.com/watch?v=SbY3TU3IBQ4