...a čo nové z východu

Trdím, že históriu si treba pamätať a mám ju rád. Môj článok z 18. 3. Vám iste potvrdzuje môj záujem... S relatívne veľkým rozhľadom o problematike smerom na východ, jasne však nie dokonalým - nie som primárne historik, som sa odhodlal napísal spomínaný článok. Snažil odhadnúť pohnútky a zámery Ruských predstaviteľov, na základe mnou pozorovaného, žurnalistami spomenutého a i medzi luďmi povedaného... Včera som položil svoje argumenty do kontrastu s prejavom V. Putina z toho istého dňa a na moje prekvapenie som zámery vystihol čiastočne dobre, V. Putin argumentoval cestou, ktorú som sa pokúsil nastieniť čitateľom sám. Obišiel som analýzy portálov ako CNN, BBC, RT a venoval som sa priamemu záberu z tlačovej besedy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

O Kryme

Krym je historicky spojený s Ruskom. Krstil sa tam knieža Vladimír a jeho obrátenie na pravoslávnu cirkev stanovilo civilizačnú normu, nie len Ruskú, ale i Ukrajinskú a Bieloruskú. Sú tam mohyly Ruských vojakov z bojov 19. storočia. Mesto Sevastopol je legenda, mesto, pevnosť a sídlo Ruskej Černomorskej flotily, ktorá stelesňuje Ruskú námornú silu.

O menšinách

Mesto Sevastopol je Rusku sväté a Krym samotný je rozmanité, ako veľké Rusko. Každá národnosť má svoje miesto a my ju hodláme podporovať. Je pravdou, že utrpeli krivdy v minulosti, ale v súčasnosti sú rehabilitované a my hodláme tento proces podporovať. Každú národnosť si vážime, každá národnosť a jej jazyk považujeme za rovnocennú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odovzdanie Krymu Ukrajine

Krym je s nami v Rusku blízko spätý, je pravdou, že i napriek tomu bolo mesto Sevastopol i Krym predaný Ukrajine z rôznych pohnútok. Či už pre zmiernenie dôsledkov Ukrajiny v 30. rokoch 20. storočia, či zaľúbenie sa Ukrajinskej vrchnosti. Nakoľko sa vtedy územie presúvalo v rámci veľkého celku, javu sa neprikladala tak vysoká váha. Zmeny, ktoré nasledovali po rozpade ZSSR boli neuveriteľne rýchle a nepredstaviteľné. Existovali očakávania ďalšej integrácie, avšak to sa nestalo. Rusko sa záverom pocítilo okradnuté, na Krym sa zabudlo v behu udalostí. Zmeny boli tak markantné, že Ruská národnosť bola najrozhádzanejšia na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia Ruska bola akceptačná, situácia bola náročná a neboli sme ochotný akceptovať situácii. Samozrejme, nespokojnosť pretrvala a téma bola pomerne často spomínaná. Sevastopol sa nikdy neprestal vnímať ako Ruské mesto, postavili sme však vzťahy s bratským Ukrajinským národom za prioritu, ktoré vnímame jednoznačne za jednu z najpodstatnejších vecí.

Rokovania z roku 2000

Rusko Ukrajina v tom momente rozbehlo rokovania o delimitácie hraníc, tie však neprebehli a ostali zmrazené. Procesy mali pokračovať, ale ostali. Ostal status quo a Krym bol vlastne akceptovaný. Nevymedzené neostali npr. námorné hranice. Nakoľko sme si nechceli klásť slepé uličky do vzťahov, nepreberali sme tieto otázky

SkryťVypnúť reklamu

Situácia však dospela k snahe o ich asimiláciu a prevrátenie na iné hodnoty.

Ukrajina

Doteraz Ukrajine prežíva kontinuálnu krízu, menili sa premiéry, vlády, prezidenti. Začalo rozpory o územia a mocenské súperenie. V súčasnosti približne 3 000 000 Ukrajincov pracuje v Rusku a podľa odhadov zarobia približne 20 mld. USD čo je takmer 20 % rozpočtu Ukrajiny.

Maidan

Chápeme ich. Bojujú proti situácii a za základné práva. Voľby sú oprávnené, ale v súčasnosti stoja pri moc ľudia vedúci štátny prevrat a boli pritom ochotný vraždiť, zvrhnúť pohromy na ľud. Zvrat vedú antisemiti a rusofóbny predstavitelia. Objavil sa škandalózny jazyková zákon a mnohé iné. Myšlienky tejto vlády predstavujú nebezpečenstvo. Ukrajina nemá legitimnú vládu, vládnu samozvanci a urzupátory, ktorých kontrolujú radikály.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť ľudu

Krymské obyvateľstvo požiadalo o pomoc, nemohli sme zradiť vlastných ľudí. Chceli sme nechať realitu ľudí samých. Krym sa vďaka reakcii ochránil, zabezpečili bezpečnosť a oblasť sa obišla bez jediného stretu.

Reakcie západu

Zo západu sa ozývajú reakcie na porušenie noriem medzinárodného práva, osobne som rád, že si naši kolegovia spomenuli na jeho existenciu. Doteraz to vyzeralo opačne. Za druhé, čo porušujeme? Jednám na základe rozhodnutí legitímnych zvolení a naše jednotky v oblasti už dávno boli, maximálny limit jednotiek sme neprekročili. Nie sme si vedomý pochybenia.

Referendum

Vláda Krymu sa odvolala na Chartu OSN ohľadom práva na samourčenia národov. Podobne konala Ukrajina, keď vystupovala zo SSSR. Oni boli oprávnený? Obyvatelia Krymu nie? Čo precedens Kosova? Vytvorili ho západné mocnosti a tiež ignorovali vôľu centrálnej vlády. UN tiež rozhodnutie odobril. Albánci môžu, Rusi, Ukrajinci a Tatary nesmú? Západ ohýba logiku na svoje argument, čo je opovrhnutia hodné. Hnev západu nemá opodstatnenie.

Intervencia

Jav pôsobí dojem, že sme konali zásah. Nesúhlasím, jednalo sa o zásah bez výstrelu, zakročenia. Intervencie sa opačne dejú z inej strany, nie z našej. Belehrad, Bagdád, Kábul a Tripolis. Arabská jar prešla na Arabskú zimu. Ukrajina v 2004 predstavovala výsmech konštitúcii.

Globálna politika

Našim cieľom je otvorenosť, čestnosť, dialóg, spolupráca a mier. Reakciou nie je ústretovosť, klamstvá, rozhodnutia za chrbtom a dávanie pred hotovú vec. Budovanie vojenských štruktúr na hraniciach a rozširovanie NATO na východ. Odpoveďou je, že sa nás to netýka. Ako sa nás to nemôže týkať?

Ako máme vnímať vyhrážanie sa sankciami? Sú to pokusy o obmedzenie prístupu Ruska na globálny trh. Už počas studenej vojny bol zákaz predaja celého radu technológií do SSSR. Dnes sú odstránené iba formálne. Ako to máme vnímať? Skončila studená vojna? Obávame sa, že západu je presadzovaná politika ako v 18. 19. i 20. storočí. Neustále hnanie do rohu za vlastný názor a pomenovávanie vecí ich pravým názvom. Nie sme farizeji a to sa im nepáči.

Všetko má svoje hranice a v prípade Ukrajiny prekročili hranicu a chovali sa hrubo, neprofesionálne a nezodpovedne. Veľmi dobre vedeli, že aj na Ukrajine a na Kryme žijú milióny Ruských ľudí. Dostali sme sa na hranicu, kedy sme nemohli odstúpiť. Rusko má záujmy, ktoré je nutné ctiť a rešpektovať.

Ďakujeme našim podporovateľom, vážime si Číny a rozhodnosť Indie. Obraciam sa na ľud USA, ktorých predkovia prijali deklaráciu nezávislosti a pýtam sa Vás: má aj ľud Krymu rozhodnúť o svojej slobode a budúcnosti? Obraciam sa na ľud Nemecka, ktorých občanov sme úprimne podporovali pri ich snahe o zjednotenie dvoch častí. Verím, že pochopia intenciu národu Ruského spojiť svoj národ do celku.

Obraciam sa na ľud Ukrajiny. Nechceme Vás uraziť, vážime si Vás a Vaše teritórium, ale Ľudia majúci ambície Veľkej Ukrajiny ju samí rozbili, je to ich zodpovednosť. Drahý priatelia, neverte ľudom, ktorý Vás strašia Ruskom. My nechceme rozbiť Ukrajinu, my to nepotrebujeme.

Vzťahy s NATO

Krym bol a ostane Ukrajinský, aj Tatársky aj Ruský. Je rodným domom všetkých národností. Je strategickým miestom, miestom rovnováhy v regióne a musí byť v mocných a stabilných rukách – v súčasnosti jedine Ruská.

Inak, priatelia. Obe naše národy, myslím Ukrajinu i Rusko by mohlo o Krym prijsť. Z Kyjeva sa totiž ozývajú hlasy o urýchlený vstup Ukrajiny do NATO. Čo by to znamenalo pre Sevastopol? Mesto Ruskej vojenskej slávy má byť obsadené námorníctvom NATO? Ďakujem obyvateľom Krymu.

Nie sme proti spolupráci NATO, sme proti obhospodarovaní vojenských bází na historických územiach Ruska touto organizáciou, to je nepredstaviteľné. Nemáme proti nim nič, ale nech oni chodia na tieto územia za nami, nie my, na tieto územia za nimi.

Ľudia na Ukraine trpia, nevedia ako žiť z dnešku na zajtrajšok. Čo je podstatnejšie, my nie sme s nimi blízky susedia, my sme jeden národ. Kyjev je matka všetkých Ruských miest. Staré Rusko, to je náš spoločný zdroj. Rusko bude vždy stáť za záujmom občanov, označujúcich samých seba za Ruských.

V prvom rade však samotná Ukrajina musí mať záujem garantovať ich záujmy a v tom spočíva jej stabilita a prosperita. Ukrajina je náš významný partner, máme mnoho spoločných projektov a chceme ich podporovať v rozvoji. Ale len sami občania tejto krajiny si musia spraviť poriadok.

Ďakujem...

Mám obavy o externé účinky síl na našu integritu, sú nám nepriamo naznačované a máme obavy čo prinesú. Musíme sa rozhodnúť, do akej miery chceme chrániť svoje vlastné záujmy. Nikdy nebudeme usilovať o konfrontáciu, chceme opak a budovať vzťahy, nie rušiť.

Politické rozhodnutie môže činiť jedine Rusko samotné a to môže byť založené len na vôli ľudu, pretože iba ľud je zdrojom akejkoľvek vlády.

http://blisty.cz/art/72608.html

Akokoľvek sa zamyslím, nemôžem sympatizovať s tým, čo predvádzajú na scéne predstavitelia západu a za nimi stojaci ľudia... mám obavy.

Peter Ondrovič

Peter Ondrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Študent, vášnivý čitateľ, aký taký bussiness man.Pobývajúci vo Fínsku, blázon do computer science a financií. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu