Americka politika z USA

Nie korektne, gramaticky nespravne a nevhodne - asi podobne ako Trump, no do stejneho pytlu ma nehadzte. Pisem z Finska, napriec povinnostami a cielom vyjadrit to, co beznemu pozorovatelovy moze uniknut. Prirodzene, nie vsetci...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

maju oci na stopkach ako zubar na zubny kaz. Obcas na to trochu viac ako cistu viziu a jeden pohlad. Je rozdiel pohlad okom a pohlad cez X.ray... Ten x.ray som ja. Nadsazka, no mozno Vam nieco prinesie. K clankom sa postupne vratim a gramatiku, stylisticku podobu a ostatne upravim do relevantnej urovne. Nakolko ide o nazory, nie rubriku profesionalna zurnalistika, nie som si vedommy prehresku. Unikatnosti si vedommy avsak som. Dovidenia po bodke. 

Tradicne rozsiahlejsia a vyssia ako slovenska politika, čo do presahu, mezinarodnej úrovne, sfér vplyvu a účinosti na mezinárodnej úrovni. Aspoň z prvého dojmu a z toho, čo je možné zreteľne v mezinárodnom kontexte politiky a mezinárodných vzťahov posúdiť. USA ako krajina minorít počas súčasnej volebnej seansi, datovanej k 8. novembru zápasí s otázkami v oblasti zdravotníctva, imigrácie, zahraničnej politiky, stagnujúcej domácej ekonomickej situácii, vhodnosti politickej kandidátky na pozície moci, rozdelenie od liberálnej samostatnosti jednotlivca po viac spoločenský a komunitárny prístup. Nie cudzie sú otázky práv žien, ich rovnoprávnosti, správnosti zachádzania, úcty, rešpektu odlišností a v nie poslednej rade sú otázky domácej bezpečnosti, opatrnosti pri zachádzaní so zbraňami, domáce násilie, násilie na uliciach a verejných priestranstvách, či násilie v mezinárodnej komunite a kompromitovanie verejných vzťahov, teda politickej násilnosti na spoločnosti, obyvateľoch a nie zvýhodnených alebo preferovaných ekonomických agentoch – corrupcia a klientelizmus. Vitajte do amerických volieb 2016.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlajkové lode ,,republika‘‘ a ,,demokracia‘‘ drží Trump vs. Hillary. Texas a NYC versus Washington DC a Wall Street. Hotely a rekreácia, versus politické siene a diplomatické cestovanie. Kandidáti sú odlišnými, no spoločný menovateľ pre porovnanie schopností sú ako vždy názory prezenrované počas debiat a ich následné znenie v hľadisku ich pozadia, či argumentov a ich pravdinovsti, relevantnosti, aktuálnosti alebo kontextuálneho zasadenia z pohľadu rečníka. Domáce otázky sú súčasne a paradoxne aktuálnejšie, na druhú stranu, z amerického pohľadu post.globalizovanej spoločnosti domáce otázky pomenej existujú – američan je doma, tam kde je vítaný a tam kde sú ich záujmy. To je nevyjímajúc Nemecko, Južná Kórea, Japonsko, Taiwan, ostatné Európske krajiny, ale i Kuba, štáty Afriky a a ... Mnohé ďalšie. Americké bytie nie je ľahostajným – veď pomohli i nám k samostatnosti a nič sa nezmenilo na strážení zájmov za hranicami.

SkryťVypnúť reklamu

Najpálivejšie sú otázky v napojení na Sýriu, Irak, Irán a Arabské Emiráty, Turecko a Ruskú federáciu, súčasne s Moskvou ako vedúcou k dominácii na území súčasnej Sýrie. Konflikt, ktorý naberá rôzne dimenzie, tá súčasná, reálna, ako len povrch celej spektrály historického, ekonomického, náboženského a diplomatického sváru. S obdivom k súčasnej americkej vládnej kampani prišlo veľmi zaujímavé, ako otvorene Trump vystúpil na naznačenie amerického totálneho zlyhania v celej oblasti a až diplomatickej blamáži, ktorej výsledkom sú Iránske, Ruské a pôvodne Sýrske územné, diplomatické a vojenské zisky k súčasnému momentu. Nevyjímajúc už i spomenutý Irán, s ktorými sa USA snaží čo najviac kooperovať pre spoločné úsilie – možno až od tohto leta, možno však pre relevantné dôvody. Je mierne nesprávne pre veľmoc ako USA vystupovať z pozície toho, kto to môže a musí využiť pre to, aby dosiahlo svoje záujmy. Dôležité to je z hľadiska historickej perspektívy, kde USA malo schopnosť jednotlivej a samostatnej dominancie v nadnárodných otázkach, ktoré sa rozhodli riešiť. Vietnam potvrzuje výnimku a zásah v Perzkej vojne taktiež nadsadzuje otázku, odkiaľ presne vaje vietor. Pri dostatočnom porozumení všetkých konotácií, že tým správnym. Na neštastie politika nie je remeslom bezchybných, amerika stráca taktiež miestami na dychu a v súčasnej situácii čelí problémom, aké boli ešte málo vidno, aspoň v posledných dekádach. Piliere americkej kvality, manufaktúry, armádnych kapacít, relevantnosti zahraničnej politiky a intervencií dlhodobo oslabuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to náhoda. Ako sa misky váh presýpajú, možno je preto že celkové bohatstvo rastie, prichádzajú otázky normálneho rázu – čo ostatný ? Amerika však žiaľ zlyháva i na poli domáceho vedenia a vodcostva. Žiaľ. Nestabilný zdravotnícky systém, nerovnosti, imigračná otázka (nový i starý), chudoba, hlad, nestabilita príjmov, potrhaný finančný systém... Stále sa nevyrovnajú chybovosťou ostatných krajín, stále však ostávajú krajinou, ktorá má byť na čo hrdá a ostáva čelom sveta. Kam teda bude smerovať podľa a v očiach kandidátov? Tí sa neostýchajú odvolávať na historických kandidátov. Trump sa vidí jednoznačne v šlapajách silného vodcostva. Roosevelt ako príklad. Clintom prízvukuje moc súčasného politického establishmentu DC, ktorý si môžete ztotožniť s tak vyprofilovanou elitou na Capitol Hill, za ktorú by sa ani v novom Hollywoodskom blockbustery nemuseli zahambiť, mimochodom, z Los Angeles bola vysielaná posledná debata Clintom – Trump. Problematicky, elita je problematická. Clinton, či Trump, jeden viac ako druhý(a). Lož číha za rohom a pred rokon obvinenie s ďalšej. Je to hra? Je to pravda? Čo je to, mačka alebo kocúr? Triky na seba vyťahovali skutočne ako mačku z vreca na púti, poďme si spolu prejsť tie najrelevantnejšie:

SkryťVypnúť reklamu
  • Clintom stratila konverzácie s klientmni a donormi, kde podľa Trump mohli patriť vlyvné osoby, ktoré majú podľa správnosti konflikt záujmov so samotnou politikou Clinton, alebo naopak Clinton má tendenciu k farizejstvu, nakoľko smerovanie peňazí od ľudí, ktorí sú proti jej vlastným názorom je minimálne nekorektné, pokiaľ nie až prípadne protištátne, ako z kauzy vyplynulo

  • Clinton je dvojznačná a závislá na širokom tíme ľudí. Otázka je, aký politik nie je dvojznačná a ktorý prezident je iba sám za seba. Žiadna. Niekdo však musí mať prst na tlačítku a to bude práve Clinton.

  • Trump je nezrozumiteľný a jeho očividná extravagancia je tak prezreteľná, že ľudia ju vnímajú ako primárny dojem, odhliadnuť od jeho pravdivosti, disrešpektu alebo netaktnosti, 마 ide o pravdu, relevanciu by malo hrať niečo odlišné, ako forma, podoba a rétorika. Úprimne, Trump v tomto ohľade prešiel dlhú miľu a má zamňa plusový bod.

  • jeho zámer na ekonomický rast je ďalej skvelý, avšak črtá isté komplikácie na vrub svojej a jeho neztelesnenosti do konkrétnych figúr, kde a kedy obsahuje miernu variáciu a nekorektnosť čŕt, ktoré ju (ho) jasne nevykresľujú, ba naopak, nechávajú v šedi vyčkávať na zázračnú realizáciu bez ekonomicko – aktívnej dekompozície konkrétnych krokov a postupov za cieľom realizácie a zkompletovania do jedného celku krokov, aké povedú k zázračnému vzostupu

Obaja sú pritom mierne pozadu. Clintom v reformách aké chce implementovať na pôde vzdelávania. Trump v oblasti manufaktúry. Je mi smiešne, ako málo sa za obdobie jedného roka, kedy sa ich prvotné tendencie k ekonomicko – spoločenskému organizovaniu prvý krát dostávali a drali na svetlo sveta nezmenili. Prijde mi, že sa uzavreli do svojho malého sveta súperenia s okolím a po vzore Michelle, aká napadla Trump vs. women, strachu. Až strachu. Následne, zvláštne kreácie, nie plne podložené praxou, realitou a skúsenosťami vychádzajú na svet. Trump príkladom v oblasti manufaktúry navrhuje prax., akú by npr. Fínsko zavrhlo a považovalo za zpiatočnícku, Clinton navrhuje vzdelávanie v oblasti základných profesií, ktoré npr. Rakúsko a taktiež Fínsko vedie, problematicky, na to treba i odvetvie, akíé je v USA na ústupe a práve Trump chce obnoviť ...

Kritické je následne i spontánne vyjadrovanie sa o problémoch zahraničnej politiky.

Zaujímavé je vyjadrenie Trump o spolupráci s významnými menami v korporátnej sfére pri podnikaní a zahraničnom obchode.

Megalomanské a lacné Clintom rozdávanie financií na všetky strany spoločnosti.

Inšpiratívne naliehanie Trump na spojencov NATO pri spoluúčasti na financovaní aktivít organizácie a rozpočtu ,hnutia‘.

Trumpovo zkonsolidovanie stavu situácie Irán, Sýria, RF a UA, plus Irak.

Obdivuhodné ako Clinton vyzdvihuje svoju diplomatickú zahraničnú prítomnosť, no zabúda neprítomnosť. Trump sa nepripomenul a iba trochu podkúril, nie do plného potenciálu.

Najzaujímavejšia je však reakcia general public, ktorá je mierne odstrašujúca. Verejnosť totiž stále odvodzuje viac dojmov z toho, čo vidia a cítia, než z toho čo si o samote prečítajú a následne interpretujú publiku.

Najchybnejší moment show bol, keď Clinton reagovala na Trumpov argument po prvý krát a jej odpoveď bola naaranžovaná tak, že o útoku musela vopred vedieť. Až mi padla sánka ... 

Peter Ondrovič

Peter Ondrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Študent, vášnivý čitateľ, aký taký bussiness man.Pobývajúci vo Fínsku, blázon do computer science a financií. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu