Diktatúra štátov

Písmo: A- | A+

Filozofia možno je nadbytočná, no v súčasnej dobe naopak. Myslím, že je nutná. Zvlášť v historickom svetle. Prirodzene ľudia veria, že dnes sme technologicky vyspelejší. Otázne, či aj spoločnosť. Prinášam pohľad svoj a Rothbardov.

http://magazin.atlas.sk/techmag/elitni-vojaci-stredoveku-tito-nemali-konkurenciu/852775.htmlŠtát je v jej esenciou. Ak je ,,skazená,, spoločnosť, niečo je v neporiadku zo štátom. Paradoxne, tiež je technológiou - sociálnou a inštitucionálnou. Evoluje. Posledne sa javí ako... štát, to sme my. Znelo z Francúzska. Kam to dospelo? Bastila sa oslavuje.

Implikáciou je, že čo štát činí, chcú ľudia, je to dobrom a správne. Ak dvíhate obočie, správne, na Slovensku je o tom i dnes a stále pochybovanie správne&korektné. Príkladom je násilné utláčanie menším v rámci štátov. Štát nie je hlasom všetkých. Nie je toho schopný. Prípadne i Slovenská realita. Fínsko možno považujeme za štandard spoločnosti, ani tam nie je zhoda so štátom. Jeho kroky sú, boli kontroverzné. Konzensus má svoje hranice. 

Zrejmé je to mnohým. Zvlášť obecná problematika. Dnešná spoločnosť nie je v uspokojivom stave. Ohrozujujú chudoba, ako vždy. Nerovnosť príležitostí, ako vždy. Korupcia, ako vždy. Nízka morálka... Týmto spôsobom by som smel pokračovať dlhšie. Dovolím si zastaviť pri nasledovnom:

- držitelia moci pretvorili mocenské konflikty na národné konflikty obyvateľstva proti obyvateľstvu

Argument podporím ďalej. Pokúsim sa dať problematike praktickosť a jednoduchosť. Rothbard je extrémny v mojich očiach, ja nie. 

Začnem postupne. Bolo mi prekvapivé, že v minulosti sa konflikty považovali za udalosti odtiahnuté od bežnej populácie. Tá žila svojim príbehom a životom. Roľník oral, kupec predával a kuchári si varili po svojom ďalej. Ich život bol život svetský, nie mocenský. Vojna znamenala dane, vládnuca vrstva si zamanila konflikt, s podporou či bez, často to nemalo rolu. Prečo poväčšinou? Pretože z hora niekdo i tak panoval, pracujúca vrstva to nebola.

Štát v súvislostiach vojny možno vidno ako element, ktorý drži opraty. Ak sa rozhodne jeho ,,establišment,, vykročiť proti druhému národu, je to v jeho schopnostiach. Drží i opraty legislatívne, má možnosť uvaľovať dane a nariadenia. Exponuje svoju moc ponad ostatných. Podnikateľ podniká a zarába. Štát koriguje a vyberá. Používa takzvaný ,,politický,, spôsob akumulácie bohatstva. Rothbard asociuje toto jednanie s parazitizmom a deštrukciou. Legálne. Na Slovensku zvlášť sme boli svedkami toho najpokrivenejšieho. V jeho zornom poli sú i nadmerné dane, neefektivita a pod.

Vôbec i dane obecne. Prakticky sú skvelým prostriedkom, ako získavať bohatstvo. K tomu predsa zpravidla slúžilo vojenské súperenie. Nie dnes, i z krajiny Bastilly zaznelo: vedieme ekonomickú vojnu, nie vojnu mašinérií.

Štát sa tiež vie držať pri moci vďaka ideológii. Musí sa opodstatniť. Inak je ľahko napadnuteľný. Rolu tu hrajú intelektuálovia. Tí vedia dotvoriť a vytvoriť korektný obraz štátu pre ľudí v jeho meniacom sa prostredí (ako obhájiť anexiu Krimu, napadnutie Afganistanu... ako? pozrite sa do médií). Najstaršia ideológia štátu bola božskosť jeho zriadenia - rozumej panovníka v spojení s cirkvou.

Postupne prichádzam k jadru. Posledná ideológia štátu, ktorá vôbec nie je kapitalizmus ani komunizsmus a je veľmi ľahko prehliadnuteľná, je nacionalizmus. Ako spojiť ľudí o štátom, ak cirkev zlyhala a panovníci už neexistujú. Alternatívou je vytvoriť spatosť so samotným územím, kde štát funguje. Česi sú zásadne češmi, slováci slováci a maďar je maďar. Ostatný sú mimo jeho zorného pola, sú iný, k sebe nenáležiaci. Činy druhej skupiny sú proti prvej skupine... Je to obraz súčasnosti alebo nie? Vravím áno. Rothbard bol veľmi správny. Vidíte ten kontrast s jednoduchým podaním histórie v prvej často textu? To, ako nacionalizmus je ľahké splodiť, musí mať každý z nás v pamäti. Ak si vybavujete svoje detstvo a ak ste hrali akýkoľvek šport. Máte všetky predpoklady jeho uchopeniu. Spomínate si na boje jednej dediny voči druhej? Slovan versus Košice v hokeji? Či Trnava versus Slovan vo futbale? To je trochu vysoké merítko teraz, ale nie každý je športovec, nie nutne, každý vyniká odlišne. Obraz si dotvoríte.

Je to smutné, ale tvorí to z nás otrokov fikcie. Národnosti prišli po ľuďoch, nie s ľudmi.

Už je tradíciou. Rothbard tiež uvádza, čím dlhšie štát je prítomný, tým lepšie preňho. Tradícia je niekedy jediným opodstatnením existencie čohokoľvek. Poznáte ten vtip o mužovy, ktorý počas dovolenky začne piecť, vyberie si recept so závinom no a keď uvidí, že má odrezať jeho dva konce a až potom vložiť do rúry, zachváti ho ukvapenie. Začne pátrať. Spýta sa manželky, že prečo. Ide teda za jej mamou, tá nevie. Ide za mamou manželkynej mamy (: - tá len odvetí - vieš môj milý, mala som krátky pekáč, to preto. 

Ako limitovať moc štátu, to je priam ľudská história. Páky a brzdy, ich balancia a podobne... Žiadna nie je tak silná, aby zastavila skutočné jednanie. To pokrivý i najdokonalejší paragraf do jeho podstaty. 

Prvý limit panovníkov bola jeho nutnosť byť ,,posväteným,, - teda odobreným cirkvou. Ďalej nasledoval parlament a podobne... Mojej hlavnej myšlienke je to vedľajšie. Dovolím si však aspoň posledne - je to i napríklad ústava. 

Ako z toho všetkého von? Prv identifikovaním zhubného. Za to považujem hlavne konanie štátov proti ľuďom. Zabudnime na dane, zabudnime na korupciu. Dnešok prináša i momenty, ktoré su plodmi nacionalizmu a ten je škodným.

Vojny začínajú byť personifikované. Je mi zvlášť nepríjemné ako štát vťahuje ľudí do svojich rozkolov a súbojov. Súboje tu vždy boli, áno, nie vždy boli také, že zasahujú každodenný život. To je to najväčšie zverstvo, aké sa pri vojnových konfliktoch štátoch deje a malo by sa ukončiť, čím skôr, tým lepšie. Bolo by skvelé, ak by ľudia videli viac zrkaldo a menej vlajky a štátne symboli, v zrkadle sme si rovnaký, vlajúc vo vetre až príliš odlišný. 

Rothbardova esej:

https://mises.org/sites/default/files/Anatomy%20of%20the%20State_3.pdf

Veľmi vhod prišiel i jeden z najakutálnejších článkov na Aktuálne.sk i s jeho druhým vydaním

http://magazin.atlas.sk/techmag/elitni-vojaci-stredoveku-druha-cast/853479.html?utm_source=freemail&utm_medium=M16-25&utm_campaign=welcomepage​

http://magazin.atlas.sk/techmag/elitni-vojaci-stredoveku-tito-nemali-konkurenciu/852775.html​

Skryť Zatvoriť reklamu