Už si dospela Európa?

Písmo: A- | A+

Mediálny priestor je plný v nadpise uveden témy. Názory sú rozdieľne, možno povedať, argumenty znejú i proti, i za prijatie. Prihlianime si na ne a predtým mierne nastienim, kde sa vzali, tu sa vzali, imigranti z blízkeho východu.

Nejedná sa o exkurz do neznámych vôd, opäť pôjde o pojmy známe z tituliek i hlavného mediálneho prúdu: arabská jar, nepokoje na severe afriky spojené s vojnami, sýrska problematika a strety ISIS s okolitými štátmi - vznik hnutia, aké len dlho nemá obdobu.

Všetky sú hnacími silami tlačiace na príliv novo usadlíkov do starého kontinentu, tak ako pre nás európanov možno raz bola oblasť Ameriky, či pre našich občanov krajiny západnej europy. Fajn, povieme si, jednalo sa o relatívne ustálené pohyby, čo do ,,obsahu” - jednoducho, európan ženúci sa do nových štátov v Amerika a čechoslovák smerujúci do západného nemecka mal k sebe bližšie v porovnaní s rôznym elementom vystavený obyvateľ stredného východu na míle vzdialený štandartu európskej kultúry, či ani nie, smartphony sú všade. A vlastne, ak nás tak veľmi počuť a vidno, i sa čudujeme, že budíme záujem?

Povedzme, je to zle či dobre? Dobre že budíme záujem, pretože pravdepodobne máme čo poskytnúť - áno - dokázali sme sa pozdvihnúť na úroveň, kedy materiálne zabezpečenie našich elementárnych potrieb nie je program dňa, programom je stupeň blahobytu, aký si možno dovoliť. To nás činí mierne spôsobylých k tomu, aby sme sa otvorili a akceptovali tých, čo preukážu… adekvátny záujem o príchod, historicky, i my východo európania, i západo európania mali túto možnosť, či pri presune viac na západ, ako spomenuté už vyššie, alebo do zámoria.

Štandartom únie je zbližovanie sa, príkladov mnoho a väčšina z nich je len na polceste. Sme vzdialený našim ideálom a väčšinou ich zabúdame, zabúdame hlavne, pokiaľ malé regulácie z Bruselu zastierajú väčšie myšlienky na ktorých únia bola postavená, akoby sme odhodili, čo boli sny generácií pred nami a poukazovali na to, čo je marginálne.

Postavenie sa k imigrantom je čiastočne testom únie. Sme schopný naše ideály potvrdiť, potvrdiť ideál, že spoločenstvo je viac ako jeho súčasti samostatne, že jednota, voľnosť, sloboda pohybu, prejavu a rovnosť je to, čo chceme presadiť? Ako ďaleko? Skúsiť dokázať, že i za naše hranice, bol by ideálny dôkaz našich zámerov vnútri hraníc.

Ako totiž možno niekoho presvedčiť, že Vaše, naše presvedčenie je tým korektným? Dôkazom je, že ho získate na svoju stranu. Procesom tomu predchádzajúcim je možno len to, že uvidí priamy dôkaz, že skutočne naša cesta je dômyselnejšia a pre správnu, čo je tak relatívny pojem, správnu spoločnosť lepšia.


Čo teda ukázať azylantom, utečencom, vyhnancom a blúdiacemu ľudu, ktorí u seba doma nemôže nájsť to, čo činí život plnohodnotným, ba ani bezpečnosť. Ukážeme ztelesnený ideál spoločnosti, aká funguje a prosperuje, či zatvorené dvere, odmietavý postoj a ignoranciu? Nie je vlastne tak trochu našim zámerom ukázať, že nie my sme ignoranti, ale často kultúry blízkeho východu - či morálky, práv alebo zdravého svetonázoru založenom na tolerancii? Taktiež, vraví sa, dôkazom dospelosti je schopnosť postarať sa o svoje okolie. Už si dospela, Európa?

1.8. - oprava gramatiky ;)

3. 8. - dodanie videa pridávajúceho dojmy na jednu stránku perspektívy https://www.youtube.com/watch?v=cW4Zuktuq_I

Skryť Zatvoriť reklamu