Voľby sa blížia, minister Čislák vytiahol do boja (pre istotu zatiaľ len s „malou“ korupciou)

Korupcia vo vzťahu pacient - lekár sa stala jeho štandardnou súčasťou v „zlatom“ socialistickom zdravotníctve. Všetko bolo zadarmo, aj záchodový papier si v špitáli dostal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Pravdou je, že si zomrel v priemere o 6-8 rokov skôr ako v tom dnešnom menej zlatom zdravotníctve. Ale nerobil si vrásky dôchodkovému úradu. A keďže „socializmus“ v zdravotníctve zďaleka neskončil, darí sa i korupcii.

Hoc aj nie ako plošný a väčšinový, fenomén korupcie a konzumu kačiek sa pritom zďaleka netýka len zdravotníctva a lekárov. Problémom je skôr nájsť oblasť fungovania spoločnosti, kde by sa nevyskytoval. Od sudcov v justícii cez fungovanie pohrebných služieb, od eurofondov až po futbalových sudcov, o jablkách na Slovenskom futbalovom zväze ani nehovoriac. Na rozdiel od kačiek sú diétne. Nemálo je ochotných korumpovať i nechať sa korumpovať. Kde vlastne končí Balkán...?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nádejné protikorupčné linky v 13 univerzitných nemocniciach rozširujú doterajšiu paletu ponuky miest, kde môžu pacienti korupciu oznámiť. Už aj doteraz mohli zájsť rovno na riaditeľstvo špitála, písať mu listy či telefonovať, odteraz mu budú aj mailovať. Pokrok nezastavíš!

Ak nemajú „pripojenie“, teoreticky by sa mohli obrátiť i na políciu, nech pomáha a chráni! Ale aj prípady priameho prichytenia pri preberaní „tržby“, ako nás učí skúsenosť, nemusia končiť rozsudkom.

Minister zdravotníctva sa vyhol odpovedi na novinársku otázku, čo má oznam obsahovať a tým dôležitej otázke, či môže byť anonymný? Ten, kto má záujem o odpoveď na svoj podnet by za ním mal rozhodne stáť, ten, kto môže sledovať iné ciele, uprednostní anonymitu.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na tušený rozsah korupcie, i keď o nej zrejme veľmi radi hovoria nezriedka i tí, ktorí nikdy lekárovi úplatok nedali, je trestnoprávna bilancia dlhoročného fungovania protikorupčnej linky ministerstva zdravotníctva veľmi skromná. Ak som pána ministra dobre počúval, na polícii skončí priemerne jeden prípad ročne (resp. 9 prípadov za 8 rokov, aby som ministerskej protikorupčnej linke nekrivdil). A predsa, ako sa pamätám, toť veru chytili a prísne súdili korumpujúceho otca, ktorý za 5EUR kupoval PN-ku pre syna. Nuž, skromnosť je naša cnosť.

Viera pacienta, že k náprave dôjde po nahlásenie korupcie tam, kde k nej prišlo, je v svetle doterajších skúseností vystavená ťažkým skúškam. Veď si pamätáme, ako dopadlo vyšetrovanie rozkrádania vo Vojenskej spravodajskej službe, v ktorom podozriví (ne-)vyšetrovali sami seba, o to viac tých, ktorí naň upozornili. Ani osobná skúsenosť MUDr. Pechočiakovej, nitrianskej „Bielej vrany“, nás nepresviedča, že tí statoční v zdravotníctve bývajú doma prorokmi.

SkryťVypnúť reklamu

SaS nekorumpuje a nedá sa korumpovať. I preto želám zápasu zdravotníctva s korupciu úspech. Chlapci zo Surinamu, Nového Zélandu, Cypru či Curacaa však zrejme nie sú v tomto zápase tí najvhodnejší spojenci. „Preobsadzovanie“ dozorných rád nemocníc na povel ministerstva zdravotníctva nedodáva rezortu priveľkú dôveryhodnosť. CT-čko v Piešťanoch síce nevyšlo, ale pani riaditeľke Domčekovej sa darí dobre...

Smer teda vytiahol do boja s korupciou v zdravotníctve. Štartuje sa v Košiciach, hoc aj nie priamo v mestskom parku. Dobrá voľba...

Peter Osuský

Peter Osuský

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Po novembri 1989 som sa angažoval v procese obnovy štruktúr zničených totalitou, predsedal prvému zasadnutiu akademického senátu svojej fakulty, spoluzakladal Slovenskú lekársku komoru. Univerzite Komenského som slúžil ako prodekan a prorektor. Zápas s mečiarizmom ma priviedol do politiky. Mojím politickým a životným krédom je masarykovské „nebáť sa a nekradnúť“. Slobody sme za dočkali. Čakáme na zodpovednosť – za seba, rodinu a krajinu. Zodpovednosť politikov i občanov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu