Vianoce s Bezákom

Písmo: A- | A+

Odvolaný a už aj odídený arcibiskup Róbert Bezák pred odchodom zanechal na Slovensku dve knihy rozhovorov. Kým Vyznanie od Marie Vrabcovej popisuje najmä príbeh jeho odvolania, v knihe rozhovorov so Štefanom Hríbom Medzi nebom a peklom zašiel Róbert Bezák v halíkovskej terminológii na hlbočinu.

Kým o odvolaní Róberta Bezáka sa popísalo veľa, kniha Vyznanie prináša v jeho podaní fakty, ktoré len dokresľujú, že jeho odvolanie bolo nedôstojné a nehodné jeho postavenia a najmä kvalít. Sú v nej veci, ktoré by nemali zapadnúť prachom a nemalo by sa o nich mlčať. On prehovoril a ak druhá strana má dojem, že je lepšie mlčať, je to jej problém. Ale že on mlčať nemohol, plne chápem.

No v knihe Medzi nebom a peklom tu Róbert Bezák zanecháva posolstvo, aké už naznačil vo svojich vystúpeniach či už v Lampe, na Pohode, alebo v dokumente, ktorý o ňom nakrútila Česká televízia. Posolstvo človeka, kňaza, biskupa, ktorý vie zájsť aj na hlbočinu. V terminológii profesora Halíka, to znamená, že vie hovoriť, rozmýšľať o vážnych a hlbokých témach života. A na takúto hlbočinu, kde sa dá zamýšľať aj nad sebou samým, by asi mal zájsť občas každý z nás. Kniha rozdelená do troch tematických okruhov - o Bohu, o človeku a o cirkvi - predstavuje myšlienkový obraz človeka, ktorý mal a má čo dať a ponúknuť ľuďom v cirkvi i mimo nej. Hovorí jazykom, ktorý je zaujímavý a zrozumiteľný pre človeka dnešného veku. Z každého slova cítiť, že nehovorí veci naučené, pretože to tak vyžaduje povedať určitá šablóna, ale hovorí veci srdcom, hovorí s vlastných či odpozorovaných skúseností zo života. Nevystupuje s pozície autority - biskupa, ale z pozície spoludiskutujúceho, aby zo vzájomného rozhovoru vyšlo nie diktované riešenie, ale úvaha, či myšlienka o smerovaní človeka a jeho života. Nevyhýba sa otázkam, nepoučuje o vhodnosti, či nevhodnosti témy, nepredkladá suché a od života odtrhnuté čierno biele riešenia problémov, ale uvažuje a ponúka odpovede, ktoré nútia sa zamyslieť, lebo sú iné a nečakané.

Žiaľ niekedy sa objavujú názory, ktoré ľudí, ktorí nediktujú názory, ale spolu s poslucháčom či čitateľom hľadajú odpovede, označujú za novodobých kacírov. Ale iba takíto ľudia, dokážu pohnúť aj zatuchnutým myšlienkovým svetom, dokážu osloviť aj ľudí, pre ktorých rozmýšľanie nie je nepoznané, či zakázané slovo.

Arcibiskup Bezák bol za divných a doteraz nevysvetlených okolností odvolaný a bola pošliapaná jeho česť. No som rád, že sa našlo veľa ľudí, ktorí kultivovane ale nahlas povedali, že sa im to nepáči. To je prejav zrelosti a odmietnutia bezmyšlienkovej stádovitosti. Arcibiskup Bezák bol odídený, ale knihou Medzi nebom a peklom tu zasial semienko. Semienko nádeje do budúcnosti aj pre Slovensko.

Ďakujem pán arcibiskup.

Skryť Zatvoriť reklamu