Exkurzie do Osvienčimu

Písmo: A- | A+

Dnes politici riešili veľký problém školstva -  treba chodiť na exkurzie do Osvienčimu. Podľa spôsobu prezentácie témy si asi myslia, že pohli zemeguľou.

V televíznych správach sme mali možnosť vidieť najskôr opozíciu ako nastúpila takmer komplet pred mikrofón a ohlásila, že treba aby učitelia chodili so žiakmi na exkurzie do Osvienčimu. Krátko nato minister školstva už stál pred mikrofónom a oznámil, že sa mu myšlienka páči, že treba aby zasadla pracovná skupina a zaviedla tento nápad do Štátnych vzdelávacích programov. Najlepšie už od septembra. Podľa spôsobu prezentácie myšlienky by sa mohlo zdať, že objavili zásadný spôsob riešenia problémov školstva, alebo ako keby predstavovali najväčšiu reformu školstva za posledných 25 rokov. Nuž páni politici, do Osvienčimu sa chodí aj teraz. Naši tam idú zajtra a nie prvý a verím, že nie posledný krát. Lebo tam chodiť treba, to je fakt. Ale na to netreba zvolávať tlačovky, netreba aby zasadali pracovné skupiny na ministerstve, či zasahovať do Štátneho vzdelávacieho programu. Stačí aby si to naplánovala príslušná predmetová komisia v škole a schválil riaditeľ.

Vy, páni politici, sa radšej venujte skutočným problémom, ktoré v školstve nesporne sú. Keď už sme pri tom Osvienčime, tak aby si škola mohla dovoliť zaplatiť učiteľovi zahraničnú pracovnú cestu so všetkým, čo k tomu patrí. Aby nemuseli školy na základnú a nutnú výbavu na vyučovanie pýtať peniaze od rodičov. Aby do škôl nezatekalo a školy neboli v dezolátnom stave. Aby nástupný tarifný plat učiteľa, ktorý musí mať druhý stupeň vysokoškolského vzdelania a čaká ho, ak chce byť dobrý, veľa samoštúdia vo voľnom čase, nebol smiešnych 613,50 € v hrubom. Aby sa nezabúdalo na nepedagogických zamestnancov. Aby, keď sa chválite zvýšením minimálnej mzdy, ste adekvátne upravili aj tarifné platové tabuľky, lebo inak zavádzate nespravodlivosť do platového ohodnotenia. Aby...to by bolo ešte na ďalší blog.

Len dúfam, že nepríde po balíčkoch vlaky zadarmo, či lyžiarske kurzy za štátnu dotáciu ďalší balíček Osvienčim. Radšej si začnite vážiť učiteľov nie len slovami, ale aj skutkami a nechajte im priestor na realizáciu, oni do toho Osvienčimu pôjdu aj bez vašej navigácie a verte mi majú veľa kreatívnych nápadov. Len im dajte možnosť sa realizovať a mať na to aby sa sami mohli vzdelávať a odovzdávať vedomosti žiakom a študentom. A Vy sa venujte skutočným problémom v školstve. Ale, keď sa pozerám na tú Vašu odtrhnutosť od reality, radšej to nechajte tak....

Skryť Zatvoriť reklamu