Študenti dopravnej priemyslovky jazdili na Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne

Písmo: A- | A+

Začiatky môjho blogovania sú spojené s rozhorčením nad nezáujmom finančne zabezpečiť najlepším študentom účasť na medzinárodnom podujatí. Odvtedy prešli štyri roky, úspešní študenti tu stále sú, ale veľa sa nezmenilo.

Po minuloročnom úspechu na pretekoch Shell Eco-marathon Challenger v Le Mans Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave zostavila nový tím, ktorý sa ako jediný stredoškolský tím zo Slovenska kvalifikoval na celoeurópske preteky Shell Eco-marathon v Londýne. Na kvalifikovanie sa na túto prestížnu súťaž bolo treba naprojektovať návrh a podľa neho i skonštruovať elektromobil a čakať, či ich návrh bude spĺňať požiadavky a dostane pozvánku na samotnú súťaž na Kráľovský olympijský okruh v Londýne. Toto sa podarilo, čím už dosiahli veľký úspech a tak v dňoch 22.-28.5.2017 podstúpili v Londýne ďalšie testy svojej práce. V prvom rade bolo treba prejsť cez náročné technické prehliadky a testy so zostrojeným vozidlom, čo sa ani zďaleka nepodarilo všetkým zo 178 študentských tímov z 28 krajín. Nášmu tímu však áno a tým sa splnil hlavný cieľ s ktorým do Londýna cestovali - postúpiť do finále a jazdiť na Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne. Aj vo finále sa podarilo naplniť cieľ - prísť až do cieľa. Vozidlo SPŠ dopravnej odjazdilo všetkých predpísaných 10 okruhov a síce čas nestačil na bodované umiestnenie, dosiahli ako nováčik veľký úspech. 

Náš študentský tím SPŠ dopravnej v Trnave veľmi dobre reprezentoval Slovensko, kraj i školu, získal skúsenosti, ktoré keďže ide o tím zložený predovšetkým zo študentov z nižších ročníkov iste ešte v budúcnosti zúročia.

Zabezpečiť účasť celého tímu na takomto podujatí je však finančne náročné a pre školu zvlášť. Bolo treba hľadať sponzorov. Bolo by smutné, keby študentom,ktorí sú úspešní a dostanú pozvánku na medzinárodnú súťaž, sme oznámili že nemôžu ísť,lebo nie je za čo, prípadne, že si to musia zaplatiť. Nič také sa našťastie nestalo. Oslovení o pomoc boli mnohí a niektorí i promptne a ochotne reagovali, veď tým čo sa pričinili o účasť sme poďakovali i na stránke školy https://spsdtt.edupage.org/text11/?. Nebolo ich však veľa. Našli sa takí,ktorí sa zbadali až keď zistili že "točí nás telka" a bolo by dobré tam mať logo, niektorí ani neodpovedali. Mňa osobne mrzí prístup mesta Trnava, že nereagovali na našu žiadosť o finančnú pomoc. Aj keď mesto nie je zriaďovateľom školy, ale predsa len tento tím reprezentoval aj Trnavu. No a taktiež odpoveď na našu žiadosť z Ministerstva školstva bola potešujúca a motivujúca. Na takéto súťaže nemajú vraj fondy, lebo rozpočet školstva je rozplánovaný na kľúčové aktivity jednotlivých organizačných útvarov a nenachádza sa v ňom rezerva, z ktorej by mohli finančný príspevok poskytnúť. I napriek tomu zaželali nášmu tímu veľa úspechov pri úspešnej reprezentácii Slovenska. Takže držali nám palce. To nás potešilo. Ale aj niektorí zamestnávatelia, ktorí na rôznych konferenciách plačú,že na Slovensku chýba kvalifikovaný odborný dorast, no keď treba tým najlepším trochu pomôcť, tak strkajú hlavy do piesku.

A ešte jeden odkaz pre INEKO, ktoré robí "rebríčky" úspešnosti škôl a s ktorým som si už v minulosti vymieňal názory, čo je v odbornom školstve hodné ocenenia.Je to podľa mňa aj Stredoškolská odborná činnosť,ktorú dlhodobo ignorujú a aj takéto súťaže, kde sa ukazuje odbornosť a kreativita študentov na medzinárodnej scéne. Žiaľ na to nemajú kolonky.

Napriek všetkému sme hrdí na takýchto študentov, len tých kreatívnych so záujmom študovať a pracovať na sebe si treba aj trošku vážiť a oceniť, ako i učiteľov, ktorí ich vedú a sa im venujú ďaleko nad rámec svojich povinností. 

Skryť Zatvoriť reklamu