Študuj dopravu v Trnave

Písmo: A- | A+

Vo štvrtok 4.10.2018 boli cestujúci na železničnej stanici v Trnave prekvapení prezentačnými stánkami vo vestibule, či turistickým vláčikom, ktorý s označením Študuj dopravu premával medzi stanicou a dopravnou priemyslovkou.

V tento deň sa začal 3.ročník úspešného projektu Študuj dopravu, ktorý po Bratislave, Vrútkach a Košiciach zavítal po prvý krát do Trnavy. A tak návštevníci alebo i bežní cestujúci mali možnosť na železničnej stanici v Trnave si pozrieť ukážky výkonu povolaní v železničnej doprave, navštíviť priestory rušňa, prezentáciu Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia, z bývalej riadiacej veže sa im naskytol krásny výhľad na stanicu a okolie a mohli si vyskúšať riadenie dopravy z tabletu na modelovej železnici. Na nástupišti si tiež mohli vyskúšať poskytnutie prvej pomoci a vo vestibule využiť služby kariérneho poradenstva a navštíviť prezentačné stánky zamestnávateľov i stredných odborných škôl v oblasti dopravy.

Obrázok blogu
(zdroj: SPŠD Trnava)

Turistickým vláčikom bol zabezpečený odvoz návštevníkov a záujemcov na druhé miesto konanie akcie, ktorým bola Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave. Tu boli ukážky výkonu povolaní v cestnej doprave, návšteva priestorov kamiónu, autobusu, diagnostiky vozidiel, bola možnosť vyskúšať si riadenie rušňa prostredníctvom ETCS, simulátor prevrátenia vozidla, pozrieť videoprojekcie, modelové železnice, previesť sa v elektromobile, s ktorým škola úspešne súťažila v Londýne, či v ďalšom študentskom aute – historickej replike Aston Martin. Škola zároveň pripravila Deň otvorených dverí s ponukou študijných odborov i celoživotného vzdelávania. Akciu sprevádzali dopravné kvízy a súťaže.

Obrázok blogu
(zdroj: SPŠD Trnava)

Projekt Študuj dopravu vznikol v snahe priblížiť verejnosti možnosti stredoškolského odborného vzdelávania v oblasti dopravy. Pod projektom je podpísané Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, so spoločnosťami Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko,a.s.,Železničná spoločnosť Cargo Slovakia,a.s. a Siemens,s.r.o.,Arriva, ako aj stredné odborné školy, medzi ktoré patrí i Stredná priemyselná škola dopravná Trnava a Žilinská univerzita.

Obrázok blogu
(zdroj: SPŠD Trnava)

Dôvodom realizácie projektu je vážny nedostatok niektorých profesií, ktorý sa v nasledujúcich rokoch ešte prehĺbi. Preto sa spojili rezortné ministerstvo, zamestnávatelia a školy aby sa spoločnými silami pokúsili tento problém riešiť a osloviť rodičov, žiakov základných škôl a výchovných poradcov za účelom propagácie štúdia dopravných študijných a učebných odborov, pretože absolventov týchto odborov nečaká Úrad práce, ale istota zamestnania. Vzhľadom na skutočnosť, že trh práce potrebuje aj vysoko kvalifikovaných odborníkov, vysokoškolské štúdium v oblasti dopravy je v záujme zamestnávateľov.

Obrázok blogu
(zdroj: SPŠD Trnava)

Je potešiteľné, že miesto lamentovania, že zamestnávateľom chýba kvalifikovaná pracovná sila sa spojili ľudia, ktorým na veci záleží a rozbehli akciu, ktorá už prináša a verím, že ešte prinesie požadovaný efekt.

Obrázok blogu
(zdroj: SPŠD Trnava)
Skryť Zatvoriť reklamu