Ukazujesa, že naša vláda na rozdiel od skutočne silných avyspelých ekonomík, ak sú napríkladNemecko, Francúzsko či Veľká Británia, mázrejme kúzelnú paličku, ktorou odoženie prípadnénásledky svetovej finančnej krízy na Slovensko. Skorokaždý deň počúvame v správach, alebosledujeme na internete, že vlády ostatných štátovEÚ prijímajú opatrenia na zníženienásledkov krízy, vrátane zvýšenejochrany vkladov v bankách, len na Slovensku produkujúpolitici stále tie isté a otrepané frázy.
Stalosa pravidlom, že všetky potenciálne hrozby, ktorémôžu postihnúť najmä širokú vrstvuslovenských občanov, sú politikmi buď úplneignorované, alebo zľahčované. Volebné programyvšetkých strán priam svietia rôznymi sľubmi avíziami, a na druhý deň po voľbách zrejmekončia v koši.
Jedenpríklad za všetky – od začiatku roka permanentne stúpalacena ropy a následne na to aj ceny palív – benzínu,či nafty. Dnes je cena ropy skoro o štyridsať dolárovnižšia, ako bola jej najvyššia úroveň v lete, ale cenypalív klesli minimálne. A monopolná ropnáspoločnosť vždy len používa tú istú lož –čakáme na ustálenie ceny – v rôznychvariantoch. Je zaujímavé, že v lete nečakali nažiadne stabilizácie a promptne ceny dvíhali, keď bolotreba, aj denne.
Rovnakona nás pôsobia aj klamstvá politikov, že našepobočky zahraničných bánk nie sú ohrozenékrízou, ktorá zasiahla ich materské spoločnosti.Iste, uznávam, je ťažké priznať svoju chybu. Alepotom je lepšie nehovoriť nič.
Amožno sa čoskoro preukáže aj „genialita“ mladýchpušiek v ekonomickom sektore za čias Dzurindovej vlády,ktoré svojím prístupom urobili našu ekonomikuzávislú na jednom odvetví priemyslu – výrobeautomobilov, a ostatný priemysel prakticky zlikvidovali, hocitu mal tradíciu. Som zvedavý, či aj potom sa budúvyťahovať tvrdeniami, že naštartovali ekonomiku a prestrelibudúcej vláde, ako to nedávno trepal jedenzakomplexovaný krpáň.
Ako vidíbudúcnosť obyčajný sedliak z dediny ?
Týmmyslím samozrejme seba, pretože už dvadsať rokov námvtĺkajú do hláv inteligentiz najrôznejších prognostických ústavov,že stredoškoláci sú menej inteligentná vrstva.
Vidímto tak, že zásluhou „geniality“ ekonómov„svetového“ formátu, ako je Mikloš a spol., u násporastú rady nezamestnaných, bude množstvo mladýchľudí, ktorí si nebudú i naďalej môcťdovoliť vlastné bývanie, a samozrejme milionárskavrstva sa bude mať stále fajn. Záchranný plánamerickej vlády má totiž za cieľ udržať životnúúroveň horných desaťtisíc v USA, a nie jevôbec motivovaný stabilizáciou ich ekonomiky. Akeďže Európa „múdro“ udržiavala umelýkurz handrovej meny, zvanej dolár, budeme teraz za to platiťvšetci.
Ajobyčajný sedliak totiž vie zrátať, že ak zarobíročne sto korún a minie stotisíc, skôr, čineskôr padne na dno. A zbytočne sa bude oháňaťkrásnymi slovami, ako je boj za demokraciu a proti terorizmu,výsledok bude, že skrachuje a príde o všetko.
Škodalen, že zásluhou našich zadkolezcov vo vláde sme i mypodporovali budovanie a udržiavanie amerického sna, ako ajich životnej úrovne. Realita je krutá a pravdepodobnepostihne aj nás – čaká nás doba uťahovaniaopaskov, a poklesu životnej úrovne. Škoda len, že to jezásluha našich politikov, ktorí ako vždy nie súzodpovední za nič.
Atak sa pýtam – dokedy ?