Americký zápisník 3

Zmysel mojej americkej cesty bol, ako ako som už napísal v prvom a druhom americkom zápisníku, inšpirovať sa tam, kde to funguje. Zdieľaním mojich postrehov chcem nadchnúť aj ostatných, ktorí chcú Slovensko posunúť ďalej v riešení rómskej otázky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vždy existuje riešenie problému a myslíme spoločne na to, ako sa to dá vyriešiť."

Rozumiem slovenským občanom, že sú už z politikárčenia a vytĺkania politického kapitálu (zvlášť pri rómskej téme) už oprávnene unavení a podliehajú skepse, že sa mnoho vecí skrátka nedá, že nám to slovenská realita a limity nedovolia. Sila vôle, optimizmus, nádej a viera, sú hodnoty tak typické pre americkú spoločnosť a zároveň to, čo nám (často) na Slovensku chýba. Súbor technických opatrení môže veciam pomôcť, ale vo finále pôjde i o zmenenú mentalitu, o pocit nádeje, ktorý porazí prevládajúcu skepsu a frustráciu vo väčšinovom obyvateľstve! Toto je to, čo sa nám musí podariť - to je základný predpoklad, aby sme boli úspešní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez peňazí sa nepohneme. Ale mám dobré správy!

Uvedomujem si i praktický rozmer našej reformnej cesty a prípadné kamene úrazu, ktoré nás čakajú. Jedným z takých sú peniaze.

Finančné zdroje sú pre úspešnosť reformy veľmi dôležité. Aj preto som vyvinul úsilie získať pre jej realizáciu konkrétne finančné stimuly. Na stretnutiach na Ministerstve zahraničných vecí USA a vo Svetovej banke som ich predstaviteľov informoval o reformných zámeroch a postupných krokoch, ktoré chceme realizovať. Na Ministerstve zahraničných vecí USA som ich požiadal o využitie ich grantovej schémy na budovanie ľudských zdrojov (posilnenie kapacít) v rómskych komunitách na Slovensku. Predstavitelia Ministerstva zahraničných vecí USA môj návrh privítali a organizácie zo Slovenska môžu byť žiadateľmi o dotácie, ktoré budú určené na riešenie rómskej problematiky.

Inicioval som tiež stretnutie so Svetovou bankou. Rozprávali sme sa o možnostiach spolupráce medzi vládou SR a Svetovou bankou. Informoval som o potrebe budovania ľudských kapacít v rómskych komunitách. Svetová banka má na také účely skvelý grantový program „Komunitou poháňané projekty", do ktorého sa môžeme zapojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Neobišiel som ani známu nadáciu Georga Sorosa - Open Society Institute v New Yorku. Dobrá správa je, že mi prisľúbili pomoc a už v najbližších dňoch sa stretnem so zástupcami OSI, ktorí ktorí riadia celý rómsky program v Budapešti. Verím, že nájdeme vhodnú formu spolupráce.

Teším sa, že záujem o našu reformu, zámery a jednotlivé kroky, ktoré v súvislosti s rómskou reformou realizujeme je naozaj veľký. Pevne verím a urobím pre to všetko, aby sa nám ho podarilo zhmotniť aj vo finančnej podobe a už čoskoro bude mať z neho úžitok Slovensko i jeho občania.

Peter Pollák

Peter Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Poslanec Európskeho parlamentu (kandidát za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).Terénny pracovník, občiansky aktivista, vysokoškolský pedagóg, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, prvý a až donedávna jediný rómsky poslanec v novodobom parlamente.Po parlamentných voľbách 2016, aj vzhľadom na ich výsledky, som začal ešte aktívnejšie chodiť medzi mladých ľudí, zorganizoval som viac ako 300 diskusií so stredoškolákmi aj vysokoškolákmi, kde otvorene hovoríme o extrémizme a rómskej komunite. Organizujem pravidelné podujatia spojené s darovaním krvi bez rozdielu, či si Róm alebo neróm – Krv máme všetci rovnakú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu