Rómska reforma – Správna cesta

Volám sa Peter Pollák. Som Róm a som na to hrdý. Pochádzam z Levoče, 14. marca tohto roku som bol zvolený do NR SR (ako vôbec prvý róm na Slovensku) a presne pred mesiacom (1. októbra 2012) som bol vymenovaný do pozície splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Konečne v centre pozornosti

Som rád, že rómska otázka sa stala predmetom celospoločenskej diskusie. Lebo je to problém, pred ktorým si nemôžeme zatvárať oči. Je to problém, ktorý sa na Slovensku ešte komplexne neriešil. Pretože to "riešenie" bolo na pleciach (len) splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Žiadna vládna priorita, možno aj preto narástol a dnes je akútnym. Nazdávam sa, že je potrebné k tomu pristúpiť koncepčne a vybojovať podporu pre desiatky legislatívnych úprav, ktoré je nevyhnutné čo najrýchlejšie prijať. Som na to odhodlaný! Uvedomujem si, že táto téma je citlivá a netýka sa iba rómskej menšiny. Dám si záležať na dôslednej komunikácii a diskusii o navrhovaných opatreniach. Aj preto som založil tento blog.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správna cesta

Koncepcia má podobu rómskej reformy, ktorú sme nazvali Správna cesta. Obsahuje takmer 100 konkrétnych opatrení v oblastiach ako vzdelávanie, vymožiteľnosť práva, bývanie, sociálny systém, zamestnanie a iné podporné politiky. Je dôležité povedať, že opatrenia nie sú nasmerované na rómsku minoritu, ale vo všeobecnosti. Sériou blogov ich chcem jednotlivo predstavovať. Budem veľmi rád, ak sa do diskusie a pripomienkovania zapojí čo najviac laickej ale i odbornej verejnosti. Napíšte mi, za každý podnet vopred úprimne ďakujem.

10 pilierov rómskej reformy #spravnacesta bit.ly/QWLowy

— Peter Pollak (@Peter_Pollak) November 1, 2012

Na záver

Nemôžeme akceptovať súčasný stav. Riešenie by sme mali brať ako investíciu. Keď dnes investujeme, vráti sa nám to v budúcnosti. Keď neinvestujeme, môžeme očakávať ešte väčšie problémy a tie za nás nikto nevyrieši.

Skryť Vypnúť reklamu

Poďme problémy riešiť pre dobro nás všetkých!

Peter Pollák

Peter Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Poslanec Európskeho parlamentu (kandidát za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).Terénny pracovník, občiansky aktivista, vysokoškolský pedagóg, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, prvý a až donedávna jediný rómsky poslanec v novodobom parlamente.Po parlamentných voľbách 2016, aj vzhľadom na ich výsledky, som začal ešte aktívnejšie chodiť medzi mladých ľudí, zorganizoval som viac ako 300 diskusií so stredoškolákmi aj vysokoškolákmi, kde otvorene hovoríme o extrémizme a rómskej komunite. Organizujem pravidelné podujatia spojené s darovaním krvi bez rozdielu, či si Róm alebo neróm – Krv máme všetci rovnakú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu