Deti si rodičov nevyberajú
Rodina je základná bunka spoločnosti a do značnej miery formuje osobnosť a perspektívu mladého človeka. Preto by sme mali pomôcť deťom z rizikových rodín. Problematická rodina sa musí jasne zadefinovať. Podľa kombinácie kritérií ako vzdelanie rodičov, výška príjmu alebo zadĺženosti domácnosti, miera kriminality a nezamestnanosť rodičov, alebo aj záškoláctvo v rodine sa dá jasne vyselektovať rodina, o ktorú by sme sa mali (aj prostredníctvom štátu) aktívnejšie zaujímať. Deti, ktoré pochádzajú z takýchto rodín, majú tendenciu padnúť do začarovaného kruhu a s veľkou pravdepodobnosťou sa môžu stať profesionálnymi poberateľmi sociálnych dávok.
Škola ako príležitosť na lepší život
Pre takéto deti je lepšie, ak im otvoríme dvere škôl. Čím skôr, tým lepšie. Zavedieme pre nich celodenný výchovno-vzdelávací program. A to aj cez prázdniny! Rodičia takýchto detí budú musieť deti do takéhoto programu zaradiť. A nemá to byť iba o dochádzke ako doposiaľ. Okrem dochádzky bude mať na sociálne dávky pre rizikové rodiny vplyv aj správanie a výsledky dieťaťa. Rodinu bude suplovať (minimálne dopĺňať) štát cez školy a vzdelávanie. A v tomto duchu budú prerozdeľované aj financie zo štátneho rozpočtu. Viac školám a menej nezodpovedným rodičom. V duchu hesla : "Štát ti pomôže, až keď urobíš niečo pre spoločnosť (v tomto prípade pre vlastné deti!)".
Konkrétne opatrenia :
• Zavedenie povinnej 3-ročnej predškolskej výchovy pre deti z rizikových rodín,
• Zavedenie celodenného výchono-vzdelávacieho systému pre deti z rizikových rodín,
• Povinnosť navštevovať materské a základné školy pre deti z rizikových rodín aj v období prázdnin,
• Priamy vplyv dochádzky, správania a výsledkov dieťaťa na výšku pomoci štátu rodine, z ktorej pochádza.
Podrobnejšie rozpracované ich nájdete tu. Najbližšie budem písať o návrhu predĺžiť povinnú školskú dochádzku a špeciálnych školách. Napíšte mi, teším sa na spätnú väzbu!