Ťažba dreva v Bardejovských Kúpeľoch

Písmo: A- | A+

Kto niekedy čo len na krátky čas navštívil Bardejovské Kúpele, nemohol si ich nezamilovať. Medzi tých, ktorým sa to prihodilo, patrili Rakúsko - Uhorský cisár Jozef II., Mária Lujza - neskoršia manželka cisára Napoleona, cisárovná Alžbeta Bavorská, ruský cár Alexander I. a mnohé ďalšie svetové osobnosti.  Bardejovské Kúpele sú ozdobou nášho kraja a spolu s najkrajším mestom na Slovensku tvoria úžasný celok.

Pre mňa osobne sú najkrajšie vždy v lete, kedy tu ako v jediných kúpeľoch na Slovensku môžete zažiť neopakovateľnú atmosféru promenádnych koncertov, ktoré vás vovedú do obdobia, kedy kúpele patrili k najvyhľadávanejším v celom Uhorsku. Dnes sa toto pre mňa najkrajšie miesto na zemi mení doslova každým dňom. A to v pozitívnom smere. Investuje sa do skvalitnenia všetkých poskytovaných služieb, opravujú a renovujú sa ubytovacie zariadenia, pribudli nové liečebné i rekreačné zariadenia, wellness, tenisová hala, renovuje sa hotel Alexander, práve je spustená prevádzka nového digitalizovaného kina, je toho naozaj dosť, radosť to pozorovať. Badať i to, že pribudli pacienti a rekreanti. Bardejovské Kúpele skrátka žijú opäť svoj zlatý vek. Len nedávno bola veľmi pekne opravená tzv. kyslíková cesta, krásne miesto pre šport, prechádzky a relax. Okolie tejto kyslíkovej cesty i celých našich kúpeľov však tiež prechádza zmenou. Zmenou hustoty lesa, ktorý ho obklopuje. Už niekoľko týždňov tu prebieha intenzívna ťažba dreva.

Pri jednej z mojich "potuliek" som nadobudol dojem, že sa tu ťaží necitlivo, vidieť tu vyrúbané a silne preriedené úseky lesa, z ktorého pri prvom pohľade vzniká lesopark. Ďalej je tu vidieť veľký neporiadok po ťažbe, kopec haluziny na zemi, roztrúsenej po celom poraste. Nechcem sa pasovať za odborníka na lesy, ale mám názor, že ťažba dreva v Bardejovských kúpeľoch nie je prípustná v takomto rozsahu. Tento les by mal plniť prioritne funkciu rekreačnú a nie hospodársku. Nehovoriac o možnom dopade na vzácne kúpeľné pramene.

Preto som sa ako občan obrátil na pozemkový a lesný odbor so žiadosťou o posúdenie tejto ťažby. Na miesto som pozval aj niektorých poslancov mestského zastupiteľstva a vyššieho územného celku. Posúdiť túto ťažbu musí aj ministerstvo životného prostredia a taktiež ministerstvo zdravotníctva - inšpektorát kúpeľov a žriediel.

 O situácii samozrejme komunikujem s vedením akciovej spoločnosti Bardejovské Kúpele a zároveň by som touto formou rád požiadal o súčinnosť všetky zodpovedné osoby, hlavne členov kontrolného orgánu - dozornej rady spoločnosti Mestské lesy Bardejov s.r.o. a poslancov mestského zastupiteľstva za náš volebný obvod. Takto by sa mohlo odborne posúdiť, či je nevyhnutné vykonávať ťažbu v kúpeľnom lese v takom rozsahu. Na zreteli prosím majme, že prioritou tohto vzácneho lesa je jeho rekreačno - oddychová funkcia, nie hospodárska. 

Skryť Zatvoriť reklamu