Tri dôvody prečo ísť na referendum.

Písmo: A- | A+

Je len pár dní pred referendom o rodine a široká a zaujímavá diskusia v médiách i medzi ľuďmi napovedá, že toto referendum je tak povediac  „témou dňa“. Každý občan má svoje dôvody prečo sa referenda zúčastniť, či nezúčastniť a ak už áno, potom samozrejme taktiež ako hlasovať. Aby človek vošiel do volebnej miestnosti a hlasoval, potrebuje na to určité dôvody či motiváciu. Mnoho ľudí v tom má jasno, ale mnoho z nás nemá úplne jasnú predstavu ako sa v Sobotu 7. Februára zachovať.  Preto ponúkam do siete názorov aj svoj pohľad a tri dôvody prečo sa referenda zúčastním.

1. Úcta k demokracii

Podstatou demokracie je vláda ľudu a zároveň možnosť každého jednotlivca ale aj rôznych skupín občanov (a je jedno či ide o menšinu alebo väčšinu) participovať na tejto vláde. Jednotlivec sa zúčastňuje na vláde v slobodných voľbách, kde odovzdá svoj hlas strane či zoskupeniu, ktoré najviac reprezentuje jeho predstavu o správe spoločných vecí. Takisto skupiny či rôzne zoskupenia občanov (občianske združenia a pod.) majú právo vyjadrovať sa k verejným veciam. Jednou z možností je aj referendum. Ak sa v malom štáte ako je Slovensko podpíše pod takéto referendum 400 tis. ľudí (od ktorých všetka moc v štáte pochádza), zároveň je v súlade s našou ústavou a zákonmi, potom si myslím, že by sme ich mali vypočuť a takéto referendum akceptovať.

2. Manželský vzťah muža a ženy – jedinečnosť

Je pravda, že samotné referendum nezlepší vzťahy v našich rodinách. Žiaden zákon na svete nedokáže človeka primäť k väčšej láske, zodpovednosti a porozumeniu. To musíme dokázať sami. Avšak mne osobne chýba snaha o ideál, krásu, najvyšší princíp. Pre nás by to mala byť práve Nazaretská rodina. Rodina ktorá je ideálom lásky, vernosti, porozumenia. Iste sa k tomuto ideálu nedokážeme úplne priblížiť, ale už samotná naša ľudská snaha a oči upreté k takémuto vzoru sú tou správnou cestou. Ak stratíme z nášho zorného poľa tento ideál rodiny, začíname sa vo svete strácať a prestávame rozumieť nášmu poslaniu na zemi.

3. Signál pre dnešnú Európu

Veľa som rozmýšľal čo by mohla krajinka tak malá, chudobná a historicky nie veľmi dôležitá ponúknuť dnešnej Európe. Pred niekoľkými rokmi svätý Ján Pavol II. povedal, že európskemu kontinentu, môže slovenský národ so svojou kultúrnou a náboženskou tradíciou ponúknuť špecifický príspevok. Priznám sa, že som si to nedokázal úplne zhmotniť, premeniť jeho slová do niečoho reálneho. Teraz už chápem čo môžeme Európe dať. Tradičné hodnoty a neustálu snahu o naplnenie ideálu Nazaretskej rodiny. Povzbudil nás v tom aj súčasný pápež František pri jednej zo svojich ranných sv. omší v Dome sv. Marty, keď povedal, že sme odvážny národ, že v týchto chvíľach bojujeme za rodinné práva na Slovensku.

Skryť Zatvoriť reklamu