Práca v zahraničí

Nezamestnanosť sa na Slovensku čoraz viac zväčšuje a nejaké výraznejšie zlepšenie je v nedohľadne. Človek, ktorý si chce nájsť prácu, rozosiela každý deň desiatky žiadostí, na ktoré mu veľa krát nikto ani neodpovie. Uchádzač o prácu je niekedy dosť zúfalý, pri pohľade na súčasnú situáciu, keď počet voľných pracovných miest sa udáva v tisícoch, a počet nezamestnaných v niekoľkých sto tisícoch. Niektorí povedia treba cestovať za prácou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Sydney
Sydney (zdroj: Autor)

Tu sa naráža na prvý problém - mzda. Veľa firiem si uvedomuje, že uchádzačovi o prácu nemôže, a niekedy aj nechce ponúknuť plat aký majú ľudia za rovnakú prácu v zahraničí. Nakoniec, veľa firiem podniká na Slovensku aj kvôli tomu, že tu majú nižšie mzdové náklady. Preto pri hľadaní nových zamestnancov uprednostňujú tých, čo majú trvalé bydlisko v blízkosti firmy. Netýka sa to vyšších pracovných pozícií, kde sú platy vyššie. Oni majú menší problém s platením a hľadaním prenájmu bytu. Samozrejme, takýchto pracovných pozícií je ešte menej. Sú tam vyššie nároky na potenciálneho zamestnanca, a povedzme si pravdu, veľa krát sa taká práca získava na základe známosti. Druhým vážnym problémom je rodina. Poznám viacej takých prípadov, keď došlo k rozpadu vzťahu alebo rozvodu pre dlhšie odlúčenie od rodiny, keď jeden z partnerov musel dochádzať za prácou. Pravdou je, že to nie je iba problém Slovenska.
Každý kto trocha sleduje aktuálne dianie vo svete vidí, že s nezamestnanosťou je to čoraz horšie aj v okolitých krajinách. Čo dosť ovplyvňuje prijímanie nových zamestnancov. Situácia sa dosť zmenila, ani dolár ani libra už nie je to čo bývalo. Tiež sa zmenili nároky na zamestnancov nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Keď si dakedy niekto vedel nájsť prácu v zahraničí, aj keď neovládal jazyk krajiny, dnes to už neplatí. Najmä ľudia ktorý neovládajú cudzí jazyk, využívajú služby rôznych agentúr. Veľakrát sa potom stalo, že agentúra zobrala za vybavenie práce v zahraničí od ľudí peniaze, a keď tam prišli prácu nemali. Tieto sprostredkovacie slovenské agentúry väčšinou spolupracujú s nejakou pracovnou agentúrou v zahraničí, ktorá určuje či a kde budete pracovať. V Anglicku sa môžete aj sami zaregistrovať do rôznych pracovných agentúr ktorých tam je dosť. Keď sa niekto vyberie za prácou do zahraničia začína od nuly. Nové prostredie, nová práca, cudzí ľudia, jazyková bariéra. A čo lekárska starostlivosť? Nie každý sa vie prispôsobiť novému prostrediu. Pracovné ponuky na internete do Anglicka ako balenie do skladov, práce v hoteloch, sú väčšinou sezónneho charakteru na niekoľko mesiacov. Nedostanete tam klasickú pracovnú zmluvu ako na Slovensku. Keď je práca môžete robiť aj nadčasy. Keď nie je, nezavolajú Vás. Môže sa stať, že odrobíte len pár dní v mesiaci ale nájom za vás nikto nezaplatí. Vycestovať do Anglicka sa oplatí hlavne mladším ročníkom, ktorí tam strávia len niekoľko mesiacov. Niečo si zarobia, zažijú a zlepšia si angličtinu. Ja som v Anglicku navštívil niekoľko miest a zažil rôzne situácie ktoré by som doma nezažil. Priemerný zárobok Slováka v Anglicku sa pohybuje okolo 1100EUR v čistom. V Anglicku sú tiež rôzne agentúry, ktoré ponúkajú platené praxe pre absolventov čo je veľká šanca pre šikovných. Hľadať si prácu v Austrálií, USA alebo Kanade je dosť ťažké. Sú to krajiny kde potrebujeme víza aby sme tam mohli legálne pracovať. V súčasnosti to najlepšie vyzerá asi v nemecky hovoriacich krajinách?

Peter Štiavnicky

Peter Štiavnicky

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek ktorého trápia a zaujímajú v živote bežné veci asi ako ostatných, len nie každý chce o tom písať, alebo nie každý sa pozerá na svet rovnakými očami. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu