Kalamita na Kysuciach 2012 diel I.

Kalamita na Kysuciach, konkrétne v meste Turzovka, "z druhej" strany ako bola doposiaľ interpretovaná v médiách? Človek, ktorý je obyvateľom tohto mesta alebo obyvateľom Slovenska a videl reportáže, môže hneď nadobudnúť pocit, že situácia, ktorá tu nastala bola zapríčinená len výdatným snežením. Fakty, ktoré ľudia, ktorí tu nebývajú nemôžu vidieť ale poukazujú na niečo úplne iné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V stredu 15.2.2012 v popoludňajších hodinách keď začalo "extrémne sneženie" neodhŕňalo Turzovské komunikácie ani jedno vozidlo keď medzi šestnástou hodinou až do rána 16.2.2012 asi ôsmej hodiny napadlo viac ako 60 cm snehu. V ranných hodinách bola vyhlásená mimoriadna situácia. Niektoré vozidla mestskej údržby chodili permanentne so zdvihnutými radlicami a stretol som ich aj viackrát. Popoludní napr. do mestskej časti Predmier na moste dvaja aktivačný alebo VPP pracovnici odhadzovali sneh z mosta, no štýlom mne veľmi podivným: na jednej strane mostu chodník do polovice odhádzali a potom šli preč.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Večer bolo jasne, že na druhý deň príde armáda, na niektorých komunikáciách nasledujúci deň bolo už vidieť "pokusy" o odstraňovanie snehu. Asi o pol jedenástej som si všimol ako most, ktorý deň predtým čistili "vépépéčkari" čistí niekoľko vojakov.

Na čerpacej stanici mali dvaja vojaci pauzu a tak som sa ich opýtal, či ich zavolali na čistenie mostov? Vraj v rozkaze mali, že „pôjdu čistiť strechy na školy a školské zariadenia, ale poslali ich po príchode do Turzovky odhadzovať chodníky na mostoch".

V sobotu okolo obeda ďalšie prekvapenie Armádna technika odstraňuje sneh z Jašíkovej ulice na dolnom konci od supermarketu Tesco po pohostinstvo Macvejda. Na moje počudovanie pri tom pohostinstve aj skončili, pričom tento úsek je najmenej vyťažený z tejto azda najdlhšej ulice v centrálnej časti mesta. V nedeľu ráno vyhlasovanie mestského rozhlasu ohlásilo obmedzenia na Jašíkovej ulici pred kostolom (moje počudovanie v nedeľu ráno od 7-12tej je to najvyťaženejšia ulica v meste za celý týždeň, rádovo medzi 8-12tou tam prejde cca 1500 ľudí na nedeľné omše aj ľudia o paličke chorý a pod.)

SkryťVypnúť reklamu

Keď som okolo jedenastej šiel aj ja tým smerom, na moje druhé počudovanie (mimochodom najviac ľudí je tam práve vtedy) ulica bola uzatvorená. Odvážali tam sneh a dobrovoľný hasiči odhadzovali sneh lopatami z chodníka oproti kostolu kde je drogéria (jej majitelia sú vzorom čo sa týka údržby v piatok tam bol vyčistený chodník aj miesta na parkovanie dočista cely deň). Po poslednej omši sa vypratávanie do hodiny skončilo a technika sa presunula neznámo kam.

V pondelok popoludní som šiel do mesta Jašíkova ulica uzatvorená od banky po pešiu zónu - ďalšia etapa odpratávania snehu.Vo večerných správach som videl reportáž konkrétne z TV Markíza. Po odídení štábu ostali stroje na ceste opustené cesta zablokovaná a vyše pol hodiny v strojoch ani noha. V utorok ráno 21.2.2012 - spojnica medzi obchvatom centra a Jašíkovou ulicou

SkryťVypnúť reklamu

uzatvorená odpratávanie snehu(mimochodom je to úsek kde v sobotu skončili na Jašíkovej pri pohostinstve Macvejda možno 50m dlhý).

Podľa môjho názoru a nie som určíte sám ide pri spôsobe odstraňovania kalamity, ktorá vznikla nie len vplyvom počasia ale aj evidentne neschopnou a oneskorenou reakciou zodpovedných radných o účelovú mediálnu kampaň viceprimátora a vedenia MPS {Mestský podnik služieb}. Účelový presun techniky, preto aby boli videní štábmi televízií a občanmi, že sa vykonáva činnosť.

Pri celom odstraňovaní snehu na značky zákazu vjazdu položené na ceste dohliadali mestský inšpektori verejného poriadku, ktorí celu dobu len stali pri týchto značkách, na každom konci úseku jeden...

SkryťVypnúť reklamu

Zastupujúce vedenie mesta a MPS, ktoré vôbec nereagovali na daný stav počasia a predpovede počasia známe niekoľko dní vopred aj s výstrahami SHMÚ. V čase, keď sa dalo predísť následkom aké vznikli, mechanizmy v prevádzke neboli, následkom čoho bola povolaná armáda a jediný profit ako „bravúrne" bola zvládnutá situácia má zastupujúce vedenie mesta, čo bolo a je možné vidieť v Turzovskej televízii a vo všetkých spravodajských reláciách celoplošných médií.

Peter Šuranský

Peter Šuranský

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

v prvom rade človek a v druhom realista Zoznam autorových rubrík:  KYSUCETechnika

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu