Aj keď metaverzum nie je úplné sci-fi, Zuckerberg naň zatiaľ dopláca...

Na hlavu Zuckerberga sa valí lavína regulácie a kritiky. Aj napriek tomu má vízia metaverza potenciál.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Do pozornosti širokej verejnosti sa pojem metaverzum dostal na jeseň minulého roka, keď americká spoločnosť Facebook oznámila zmenu názvu na Meta Platforms, aby tak lepšie vyjadrila, čím sa chce zaoberať v budúcnosti. Aj vďaka tomuto kroku sa pojem metaverzum postupne stáva fenoménom.

A čo to metaverzum vlastne je? Ide o sieť 3D virtuálnych svetov, ktoré sú zamerané na sociálne prepojenie medzi jednotlivcami alebo celými skupinami. Svoje vysvetlenie tento pojem našiel aj vo futurizme a sci-fi, kde sa zvyčajne označuje za hypotetickú iteráciu internetu, ktorý má byť jediným univerzálnym virtuálnym svetom s použitím slúchadiel pre virtuálnu alebo rozšírenú realitu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lepší zážitok a komfort z používania

Metaverzum je logickým krokom vpred vo svete digitalizácie, ktorý sa rozvíja míľovými krokmi aj vďaka sociálnemu dištancu spôsobenému pandémiou. Aj keď opatrenia spojené s pandémiou postupne opadávajú, ľudia sa naučili tráviť viac času v súkromí a využívať digitálne technológie oveľa viac ako v minulosti. Aj to je jedným z dôvodov, prečo malo oznámenie zakladateľa Facebooku Marka Zuckerbega taký obrovský mediálny ohlas. Cieľom tohto projektu spoločnosti má byť „prinútenie“ internetu, aby sa vyvíjal smerom k virtuálnej realite a poskytol tak užívateľom úchvatnejší zážitok a komfort z jeho používania.

SkryťVypnúť reklamu

Prelom v používaní virtuálnej reality

Aj keď projekty, ktoré sa v tomto smere uskutočnili v posledných desaťročiach boli v podstate úspešné, žiadny z nich nemal taký ambiciózny plán, aby sa uplatnil v masovom používaní. To však pravdepodobne nebude prípad investície spoločnosti, ktorá na seba viaže viac ako 2,7 miliardy zamestnancov.

Negatívne faktory

Napriek sľubným vyhliadkam ohľadom virtuálnej reality je nutné podotknúť, že akcie Meta Platforms v posledných týždňoch padali kvôli obavám z nárastu regulačných opatrení ohľadom bezpečnosti používateľských údajov. K negatívnemu sentimentu investorov prispeli aj slabšie vyhliadky hospodárenia. Po poklese, ktorý prišiel, keď firma v úvode februára zverejnila hospodárske výsledky sa akcie spoločnosti dokonca dostali na hodnotu 220 USD, na ktorej sa naposledy obchodovali v júni 2020. Obavy ešte prehĺbil odchod dlhoročného poradu Zuckerberga, Petera Thiela. Akcie spoločnosti sa zatiaľ z prepadu nestihli spamätať.

SkryťVypnúť reklamu

Graf vývoja hodnoty spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov
Graf vývoja hodnoty spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov (zdroj: Zdroj: Investing.com)

Aj keď momentálne sa s ohľadom na vyššie spomínané faktory akciám spoločností príliš nedarí, s ohľadom na potenciál projektu virtuálnej reality je pravdepodobné, že tento prepad by mal byť iba dočasný. Samozrejme, netreba zabúdať ani na odvrátenú časť pokroku - aj v tomto prípade sa v súvislosti s metaverzom objavujú obavy o súkromie informácií a z možnosti závislosti používateľov podobne, ako je to pri sociálnych sieťach.

Peter Svoreň

Peter Svoreň

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Mám na starosti medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a som zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Ako člen vrcholového manažmentu APME FX TRADING EUROPE vediem oddelenie investičného výskumu a som tiež členom výboru pre riadenie rizík. Inžiniersky titul mám z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Aj (avšak nielen) kvôli svojej práci aktívne sledujem nové (najmä fintechové) technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu