Znie to málo uveriteľne, ale COVID-19 môže na jeseň zbrzdiť až zastaviť rast celosvetovej ekonomiky

COVID zostáva popri vysokých úrokových sadzbách a energetickej kríze stále jednou z možných príčin problémov ekonomiky .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ešte sme nezabudli: keď vypukla pandémia COVID-19 na jar 2020, globálna ekonomika dostala tvrdú ranu. Znamenala koniec bezprecedentnej fázy rastu ekonomík a zásadnú korekciu trhov. Väčšina sektorov dostala tvrdé údery (na čele s aerolinkami a cestovným ruchom) a len výnimky (online zábava, výroba vakcín, technológie) cez pandémiu získali výrazne viac ako stratili. Zaujímavosťou bolo, že kým na zotavenie z finančnej krízy z roku 2008 sme si museli počkať dlhých šesť rokov, „otrasenie sa“ z covidového prepadu trvalo ekonomikám obdivuhodne krátko. Niektoré štáty dorovnali úroveň HDP spred pandémie už do šiestich mesiacov od jarného prepadu. Po tejto skúsenosti svet dúfal v dlhší časový úsek na opätovné naštartovanie nového, silného rastu. Realita je však iná a karty pri nej naďalej „mieša“ aj COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čínske problémy môžu priniesť problémy pre celý svet

Kým západný svet sa učí s covidom žiť, Čína prijala inú stratégiu. A tá ju celkom jasne tlačí k zemi. Na začiatku bola pritom Čína prvá, ktorá otvorila ekonomiku a zmiernila obmedzenia. Avšak jej tvrdohlavá a dá sa povedať že extrémna reakcia na každý nový lokálny výskyt prípadov COVID-19 a z toho plynúce série lockdownov dusia jej ekonomiku. A zároveň brzdia aj globálny biznis.

Čína je druhá najväčšia ekonomika sveta s HDP vo výške 16,8 biliónov dolárov, čo zodpovedá 18 % celosvetového hrubého domáceho produktu. Tým pádom má každý zásadnejší problém dopad v dlhodobom aj krátkodobom horizonte na vyhliadky celosvetového rastu. Zvlášť preto, že Čína je stále dominantná surovinová a tovarová základňa pre západné ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

V Číne stále neplatí, že má najťažšiu fázu pandémie za sebou. Prísna politika „COVID Zero“, čiže nulová tolerancia voči prípadom vírusu, prináša neustále nové a nové lockdowny celých štvrtí, miest a oblastí, čím trpí výroba a tiež investície do čínskej ekonomiky. Aby toho nebolo málo, trh s nehnuteľnosťami v Číne už niekoľko mesiacov kolabuje a Číne sa menej darí aj v e-commerce segmente. Výsledkom je extrémne vysoká nezamestnanosť mladých ľudí. Ak Čína svoje problémy nedostane pod kontrolu a pri očakávanej silnejšej jesennej vlne COVID-19 nezmení prístup, môžu jej problémy viesť až k zastaveniu globálneho makroekonomického rastu.

SkryťVypnúť reklamu

Rast svetovej ekonomiky sa spomalí

Aj kvôli Číne a tiež kvôli vysokej inflácii, energetickej kríze a ďalším dôsledkom vojny na Ukrajine je jeseň 2022 rozhodne dôvodom na rastúce obavy. Globálna neistota je na úplne nových, vysokých úrovniach. Centrálne banky budú aj na jeseň pokračovať v dvíhaní úrokových sadzieb v snahe zredukovať infláciu, k čomu sa pridávajú makropolitické problémy a finančné trhy, ktoré čakajú na každý signál a investori sú na nich v neistote, ako sa bude trh krátkodobo či dlhodobo vyvíjať. Medzinárodný menový fond (IMF) predikuje, že globálny rast HDP za celý rok sa spomalí na 3,2 %. To však nemusí byť výsledné číslo, skutočnosť môže byť aj oveľa horšia.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrťročný rast ekonomík štátov
Štvrťročný rast ekonomík štátov (zdroj: Zdroj: Svetová banka; Analýza: Peter Svoreň - ApmeFX)

Na jeseň sa môžu mnohé štáty dostať do recesie

Čo nám ukázali roky 2020 a 2021 z hľadiska globálnej ekonomiky? V roku 2020 sa paralelne s rastom počtu infikovaných po celom svete spomaľoval rast HDP. Celoročný výsledok bol pokles globálneho hrubého domáceho produktu o 3,3 %.

V roku 2021 drvivá väčšina svetových ekonomík aj vďaka premoreniu a vakcínam zrušila obmedzenia a na výsledku to bolo vidno. Podľa Svetovej banky narástlo HDP na jeseň medziročne o 5,8 %.

Globálny ekonomický rast 2017-2021
Globálny ekonomický rast 2017-2021 (zdroj: Zdroj: Svetová banka; Peter Svoreň - ApmeFX)

Peter Svoreň

Peter Svoreň

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Mám na starosti medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a som zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Ako člen vrcholového manažmentu APME FX TRADING EUROPE vediem oddelenie investičného výskumu a som tiež členom výboru pre riadenie rizík. Inžiniersky titul mám z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Aj (avšak nielen) kvôli svojej práci aktívne sledujem nové (najmä fintechové) technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu