Ako Paľo Vlček o digitálnu identitu prišiel

Prípady tunelovania štátneho rozpočtu plnia stránky novín a hodiny vysielania elektronických médií. Oprávnene. Ide o naše spoločné peniaze, ktoré kradne oligarchia stojaca za politickými stranami. Vážna je však aj krádež ľudskej identity. Média sa tomuto problému takmer nevenujú, pretože je iba ťažko uchopiteľný a príliš individuálny. Človek okradnutý o identitu však prichádza o dôstojnosť a intimitu, a preto je dobré venovať tomuto druhu zlodejstva pozornosť. Presne taký je prípad Bratislavčana Paľa Vlčeka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

A nie je jediný. Každú chvíľu sa vo svojom okolí dozvieme o tom, že na niekoho ukradnutý občiansky preukaz (odcudzená administratívna identita) bola uzavretá lízingová, úverová alebo iná obchodná zmluva. Sú okolo toho strašné opletačky a kým sa veci vysvetlia a vyšetria, trvá to dlhé mesiace, niekedy aj roky.

Éra internetu, sociálnych sietí, blogov a diskusných fór je rajom diskutérov. Ale aj anonymných hulvátov, ktorí po internete rozsievajú verbálne splašky. A ešte zlodejov, ktorí si prisvoja meno reálne existujúcej osoby (ukradnutá elektronická identita) a pod ním šíria do sveta názory, hodnotiace súdy, vyhlásenia a urážky, aké by skutočný „majiteľ" zneužitej identity nikdy nenapísal. Škody sú ťažko vyčísliteľné, no zjavne závažné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paľo Vlček sa venuje stavebnému biznisu, jeho doménou je inžiniering. Keďže pri práci prichádza do styku s úradmi verejnej moci, pozná v Bratislave každého, kto niečo znamená. Pred tromi rokmi sa na portáli sme.sk začal zapájať do diskusných fór pod nickom „Vlcek". Inšpirovala ho najmä kauza PKO. Pred časom však zistil, že pod nickom „Vlček" sa do diskusií na sme.sk zapája výtržník a v jeho mene uráža niekoľko bratislavských veličín. Všetko vospolok ľudia, ktorí patria k známym Paľa Vlčeka: primátor Milan Ftáčnik, starosta Petržalky Vladimír Bajan, predseda VÚC Pavol Frešo a ďalší. Za zmienku stojí ešte jedna nehanebnosť. Zlodej identity nakydal aj na zosnulého Jána Langoša, s ktorým sa Paľo Vlček originál roky priatelil. A potom to už bolo veľmi krátke. Okradnutý sa obrátil na prevádzkovateľa sme.sk, ktorý síce na základe jeho upozornenia zrušil konto nepravého „Vlčeka", ale s poukazom na zákonné prekážky odmietol Vlčekovi originál odstúpiť IP adresu páchateľa, respektíve prezradiť jeho meno. Nuž čo, zákon treba dodržiavať za každých okolností, a preto Paľo Vlček porozprával svoj príbeh o strate identity autorovi tohto blogu.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto bode nastáva chvíľa pravdy. Paľa Vlčeka v Bratislave pozná veľa ľudí. Môžu ho mať radi, aj nemusia. A presne o to nejde. Jedni aj druhí sme s ním na tej istej lodi. Na tej druhej sú zase piráti, ktorí kradnú identity a zneužívajú ich na šírenie zloby po internete.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, príbeh Paľa Vlčeka nie je banálny. Zaslúži si ochranu. Nielen zákonnú, pretože tá je v takýchto prípadoch pomalá a tým aj neúčinná. A to je aj dôvod, pre ktorý vznikol tento text.

Peter Toti Tóth

Peter Toti Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľmi dlho som publikoval. Potom som veľmi dlho nepublikoval. A teraz by som rád sem tam niečo napísal a uverejnil. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

107 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu