Kauza Kráľova hora: J & T brnká na sentimentálnu strunu

V New Yorku by nikomu na um nezišlo zastavať Central Park. Alebo v Londýne St. James's Park. Keby aj áno, asi by si to nechal pre seba. A ak by sa tým predsa len verejne pochválil, doživotne by sa spoločensky znemožnil. V Bratislave má J T veľmi podobné nápady, čo by bolo na popukanie, keby...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Manažérka vzťahov s verejnosťou Katarína Krajňáková vydala pred niekoľkými dňami v mene spoločnosti J & T REAL ESTATE tlačovú správu s názvom Kráľova hora pre všetkých. Pozoruhodné čítanie. Skupina J & T sa cez fázy konšpiratívneho mlčania a arogantného ignorovania verejného záujmu prepracovala k prvoplánovo sentimentálnej komunikácii. Čítajte TU.

Správa začína chlácholením, že J & T „sleduje s porozumením“ obavy ľudí o osud Kráľovej hory a ubezpečuje, že „bude naďalej k dispozícii pre ich športovo-rekreačné vyžitie“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pointa tlačovej správy je zhrnutá vo vetách: „Naším zámerom je vybudovať na Kráľovej hore aj penzión pre seniorov. Zariadenia podobného typu v tak atraktívnom prostredí v Bratislave nie sú a sme presvedčení o tom, že naši dôchodcovia si zaslúžia peknú a dôstojnú jeseň života.“

J & T servíruje verejnosti lacný gýč: Kráľovou horou sa špacírujú starenky a starčekovia, okolo nich pobehujú srnky, poskakujú zajačiky, v kroví občas zakrochká diviak, tu a tam sa mihne veverička. Seniori si budú užívať prírodu, výhľad na rakúsky Hainburg a okolité pahorky a lesy. Mimochodom, pohľad na rakúsky breh Dunaja je jasnou správou: všetky kopce v dohľade sú nedotknuté. Zrejme preto, že tam si vystačia aj bez J & T.

SkryťVypnúť reklamu

Ak orgány mesta pustia J & T na Kráľovu horu, žiadna idyla sa konať nebude, aj keby tam postavili okrem domu dôchodcov sirotinec a novú detskú onkológiu. Reči o zariadení pre seniorov majú len zastrieť skutočnosť, že J & T chce premeniť Kráľovu horu na ďalší megalomanský projekt. Po jeho realizácii z tejto lokality zmizne vysoká zver, diviaky aj iná fauna a s ňou sa stratí aj vzácna flóra. Stavať na Kráľovej hore znamená nereparovateľne vyrúbať veľkú časť lesa. Bude musieť ustúpiť novej ceste, aby sa na ňu dostali ťažké mechanizmy a potom po nej jazdili užívatelia nových nehnuteľností. A „športovo-rekreačné“ aktivity sa zmenia na blúdenie po ďalšej železo-betónovo-sklenej džungli.

SkryťVypnúť reklamu

Demagógia tlačovej správy tým nekončí. Spoločnosť J & T tvrdí, že ju „snaha karloveských poslancov o zmenu územného plánu prekvapuje a ich kroky považujeme za zásah do súkromného vlastníctva investora a jeho znehodnocovanie. Každý občan si vie predstaviť ako by sa cítil v situácii, keď si kúpi stavebný pozemok a susedia mu zabránia stavať, napriek tomu, že bol k zastavaniu určený, lebo sa im na jeho pozemku páči“. Tlačová správa však mlčí o spôsobe, akým sa investor dostal k pozemkom na Kráľovej hore. Stalo sa to v neprehľadnom exekučnom konaní po vytunelovaní majetku mestskej časti Devín a s vedomím, že pozemky sa nachádzajú v chránenej krajinnej oblasti. Nápad stavať v chránenej oblasti a v meste, ktoré nevyhnutne potrebuje zelené plochy, je hodný zamyslenia, pretože veľa prezrádza o jeho autoroch. Chronológiu celej kauzy nájde čitateľ napríklad TU.

SkryťVypnúť reklamu

Tlačová správa obchádza evidentný fakt, že v prípade Kráľovej hory (ak si odmyslíme pokútny spôsob nadobudnutia pozemkov) ide o konflikt súkromného a verejného záujmu. Otázkou je, ktorý z nich má mať prednosť, ktorý z nich má v tomto prípade právo na prednostnú ochranu a ktorý z nich prinesie spoločnosti väčší osoh, respektíve spôsobí väčšiu škodu. A nielen to. Ako upozorňuje známy americký ekologický aktivista Van Jones, príroda má hodnotu sama o sebe, a preto ju treba chrániť. Je to tretí (aj keď neosobný) záujem, ktorý vstupuje do stretu o osud Kráľovej hory.

Ešte raz tlačová správa: „Vyjadrenia, že berieme ľuďom lúku považujeme za veľmi nešťastné a nepravdivé. Investor, spoločnosť Kráľova hora, s.r.o. má pozemky vo vlastníctve už 10 rokov a nikdy Bratislavčanom nebránil vo voľnom využívaní celej Kráľovej hory.“ Chce azda J & T naznačiť, že ak nebudú verejnosť, miestni poslanci a aktivisti držať jazyk za zubami, príde na rad oplotenie lúky na Kráľovej hore?

Tento článok by sa pokojne mohol volať aj Na Kráľovej hore stojí les zelený. Dokedy? Volume II. Na tomto blogu sa totiž o probléme spornej lokality patriacej do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty – časť Devínske lesy písalo TU. A zdá sa, že ešte veľa elektronického priestoru padne za obeť argumentácii, kým bude vo veci definitívne rozhodnuté.

Kráľova hora je z hľadiska kvality života (nielen) Bratislavčanov unikátna. Rovnako ako Devínska Kobyla alebo Dúbravská Hlavica. Ak mesto dovolí, aby J & T stavala na Kráľovej hore, časom padnú za obeť tejto bezohľadnosti aj ďalšie lokality. Možno to budú práve Devínska Kobyla a Dúbravská Hlavica.

Rakúšania by to na neďalekom Braunsbergu nikdy nedovolili.

Peter Toti Tóth

Peter Toti Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľmi dlho som publikoval. Potom som veľmi dlho nepublikoval. A teraz by som rád sem tam niečo napísal a uverejnil. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

70 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu