Slováci sú väčšinový, nie vládnuci národ Slovenskej republiky

Slovenskí politici tak bojujú za národnú vec, až tým Slovensku škodia. Ako ukázalo rokovanie o zákone o používaní jazykov národnostných menšín, ich úsilie je len stranícke, nie štátnické. V obave o preferencie sú niektoré strany dokonca ochotné tancovať, ako Igor Matovič píska. Pri všetkej zhovievavosti k obyčajnosti je na mieste otázka: Kde sa podela zodpovednosť za štát?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Maďarská menšina nie je hrozbou pre Slovensko. Politické a bezpečnostné riziko vychádza odinakiaľ. Strednú Európu má potenciál destabilizovať Viktor Orbán a jeho exportný ertikel: etnicky motivovaný nepokoj v krajinách susediacich s Maďarskom. Nie je nič jednoduchšie ako stotožniť našu maďarskú menšinu s orbánizmom. Na tomto poli však nie je ani nič nebezpečnejšie.

Presne toho sa dopustil poslanec Igor Matovič, keď v súvislosti so zákonom o používaní jazykov národnostných menšín strieľal slovami ako "maďarizácia". Nebol sám, výdatne - aj keď menej neotesane - mu v zamieňaní menšiny s orbánizmom sekundovali jednotlivci, ale aj celé strany z koalície i opozície. Osobitným sklamaním sú postoje Smeru a KDH. Sociálni a kresťanskí demokrati sú v západných krajinách desaťročia štátotvornými stranami. Ich aktuálne slovenské vydania sú len profesionalizovanými aktérmi medzistraníckych škriepok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovo maďarizácia je v kontexte zákona o používaní jazykov národnostných menšín štvavým symbolom. Použil ho ten istý Igor Matovič, ktorý len nedávno vítal maďarského premiéra s transparentom hlásajúcim, že miluje slovenských Maďarov. Teraz sa nehistoricky oháňa maďarizáciou a horlí za čo najväčšie komplikácie pre používanie ich materinského jazyka v styku s orgánami verejnej moci. Aj v podmienkach našej málo vyvinutej politickej kultúry pôsobí obyčajný politik Igor Matovič ako nomád.

A práve politik s touto výbavou zamával s celým parlamentom. Koaličné strany Matovičovi ustupovali až za hranicu prijateľného kompromisu. Nič lapidárnejšie nemôže symbolizovať hĺbku úpadku slovenskej politiky. Desaťročný odklad používania materinského jazyka menšinami v obciach, kde predstavujú 15 percent obyvateľov, je barbarstvo. Implicitne kalkuluje s možnosťou, že za desaťročie miera asimilácie pokročí natoľko, že ani 15-percentná klauzula nebude aktuálna. Nehľadiac na to, že parlament manipulovaný Igorom Matovičom výrazne poškodil nielen Maďarov, ale aj Rusínov, ktorí už dve desaťročia doplácajú na handrkovanie sa slovenských a maďarských politikov ohľadom práv menšín.

SkryťVypnúť reklamu

V kauze menšinových jazykov nejde len o ochranársky útlocit a ľudské práva. Nejde len o altruizmus a empatiu. V hre je aj stredoeurópska geopolitika a schopnosť parlamentných strán pôsobiť štátotvorne. Percentuálne obštrukcie Slovákov pri používaní jazykov národnostných menšín sú presne to, čo Viktor Orbán potrebuje: vyvolať nespokojnosť maďarských menšín v okolitých krajinách s ich politickým a kultúrnym postavením. Postoj väčšiny slovenských politikov k našim Maďarom pripomína zaslepenosť českej politickej elity k sudetským Nemcom. Ako to dopadlo, dobre vieme. A aj keď sú súčasné európske reálie celkom iné, neznamená to, že táto analógia je bezvýznamná.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je maďarská menšina lojálna Slovenskej republike. Malé výnimky tvorí zopár politikov a niekoľko extrémistov napojených na Jobbik a ním sponzorované gardy. Miklós Duray je našťastie mužom minulosti, Pál Csáky má v neparlamentnej SMK marginálne postavenie a niekoľko gardistov nemá v maďarskom spoločenstve na Slovensku významnú oporu. Nevieme však, čo bude o desať, dvadsať, tridsať rokov. Slovensko sa môže zmietať v ekonomických a sociálnych problémoch, aké nepriniesla ani súčasná kríza. V takých chvíľach sa ventilujú nielen akútne, ale aj chronické frustrácie. Ak si dnes vyrobíme voči slovenským Maďarom dlhy v oblasti menšinových práv, stanú sa splatnými aj s úrokami vo chvíli, keď bude Slovensko najslabšie. Dnes by nás nestálo vôbec nič, ak by sme pripustili používanie jazykov menšín v obciach, kde tvoria napríklad 10 či len 5 percent obyvateľstva. O niekoľko desaťročí takýto "ústupok" už nebude musieť stačiť.

SkryťVypnúť reklamu

V hre je nielen vzdialená budúcnosť. Skôr než neskôr sa do parlamentu vráti SMK. Z hľadiska osudov Slovenska nie je vôbec jedno, aká SMK to bude. Nacionalistická, ale umiernená? Alebo fideszizovaná - teda viac alebo menej iredentistická? Väčšina slovenského politického spektra robí svojou krátkozrakosťou všetko pre to, aby s návratom SMK do parlamentu vstúpila domáca verzia Fideszu.

Slováci sú síce väčšinovým, ale nie vládnucim národom Slovenskej republiky. Ak to nepochopia a budú sa k svojim menšinám správať tak, ako im to diktujú efemérne politické figúry typu Igora Matoviča, prinajmenšom tú maďarsku naženú do náruče Viktora Orbána a jeho budúcich klonov.

Peter Toti Tóth

Peter Toti Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľmi dlho som publikoval. Potom som veľmi dlho nepublikoval. A teraz by som rád sem tam niečo napísal a uverejnil. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu