Do Sofie prichádzame z Plovdivu vlakom niečo po 10:00. Bedeker doporučuje hotel ktorý sa nachádza v budove stanice. Je síce o niečo drahší v porovnaní s inými hotelmi, ale vzhľadom na jeho polohu je pre nás výhodnejší, lebo na vlak domov to máme len po schodoch dole do haly a k nástupišťu.

železničná stanica Gare Centrale Sofia
Po vybalení sa s pomocou miestneho dôchodcu presúvame spleťou sofijskej MHD k Bojanskému kostolíku, ktorý je od roku 1979 zapísaný medzi pamiatkami v UNESCO. Do klimatizovanej miestnosti púšťajú turistov v malých skupinkách, aby prílišná vlhkosť neohrozila vzácne fresky z 10. a 11. storočia.


Od kostolíka pokračujeme do centra mesta, na námestie Sveta Nedelya, ktorého dominantou je rovnomenný pravoslávny chrám, neslávne známy ako miesto neúpešného pokusu o atentát na bulharského cára Borisa III. z roku 1923, pri ktorom zahynulo takmer 200 ľudí. Z námestia pokračujeme popri mestskej tržnici a židovskej synagóge k poslednej sofijskej mešite Banja Baši, ktorá bola postavená v roku 1576 počas osmanskej nadvlády nad Bulharskom.

Mešita Banja Baši
Jej modrý interiér s bohatými lustrami poskytuje príjemné ochladenie v horúcom letnom dni. Hneď vedľa mešity sa nachádza budova zrekonštruovaná budova mestských kúpeľov s udržiavaným parkom a fontánou. V parku sa nachádzajú pramene s teplou minerálnou vodou. Po krátkom občerstvení pokračujeme k námestiu Largo.

budova bývalej komunistickej strany Bulharska
Jeho dominantou je budova bývalej komunistickej strany Bulharska. Po jej stranách stoja nemenej dominantné budovy vlády a prezidentský palác. Na nádvorí prezidentského paláca sú pozostatky rímskych kúpeľov a kaplnka Sv. Juraja zo 4. storočia, v ktorej sa počas našej návštevy práve konala svadba.

Od paláca pokračujeme bulvárom cára Osloboditeľa k ruskému chrámu Sv. Nikolaja s pozlátenými vežičkami a prebiehajúcou svadbou :-). Pokračujeme k pamätníku cára Osloboditeľa, odkiaľ je len na skok k veľkému námestiu Alexandra Nevského. Jeho dominantou je jedna z najvýznamnejších pamiatok Bulharska ale aj celého Balkánu, katedrálny chrám svätého Alexandra Nevského.

Chrám bol vystavený na pamiatku 200 000 ruských vojakov, ktorý padli v boji za oslobodenie Bulharska spod tureckej nadvlády v rokoch 1877/1878. V kryptách chrámu sa nachádzajú zbierky pravoslávnych ikon, ktoré patria k najväčším na svete. Po prehliadke chrámu a blízkeho okolia sa občerstvujeme v jednom z miestnyh podnikov.

Vraciame sa naspäť k prezidentskému palácu, aby sme si pozreli striedanie stráži a bulvárom Vitoša smerujeme na Bulharské námestie. Nachádza sa tu veľký park a rozpadávajúci sa betónový monument neurčitých tvarov.


Pomedzi fontánky a kvetinové záhony sa dostávame k Národnému palác kultúry, ktorý spolu s pohorím Vitoša na pozadí vytvára zaujímavú scenériu. Naposledy sa vraciame k prezidentskému paláca, aby sme si zvečnili kaplnku Sv. Petka Samardzhyiska zo 14. storočia.

kaplnka Sv. Petka Samardzhyiska utopená na námesti Largo
Následne sa bulvárom kňažnej Márie Luizy dostávame k Dračiemu mostu cez riečku Vladaya, ktorý navrhol český architekt Václav Prošek. Bulvár ďalej pokračuje až k železničnej stanici, kde začal aj skončil náš deň v Sofii.