reklama

Tunisko trochu inak

A je tu jar. Obdobie, kedy nám skončili zimné zľavy, last minute zľavy ešte poriadne nezačali a to je čas, kedy sa aj my cestovkári rozpŕchneme do sveta spoznať destinácie, aby sme ich vedeli zákazníkom lepšie priblížiť. Ja som sa rozhodol pre Tunisko, časť Tabarka a musím povedať, že som ostal veľmi príjemne prekvapený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
pláž na Tabarke
pláž na Tabarke 

Krásne pieskové pláže, skvelé možnosti potápania len kúsok od pobrežia a veľmi ochotní a milí ľudia, vďační za každého turistu. Viac o destinácií píšem na stránke klikniAcestuj.sk. V tomto článku popisujem cestu do vnútrozemia - za pamiatkami Tuniska.

Cesta do Tuniských hôr

Ráno sedím v autobuse a pozorujem okolie popri ceste. Píniové háje, olivovníky a krásne hory, do ktorých sa ako had vlní zimou zničená cesta. Áno, v týchto horách údajne napadne aj meter snehu. Nemajú tu žiadne snežné frézy, a tak len s ľútosťou, či obdivom, sledujem vidiečanov v ich príbytkoch popri ceste, ako tu môžu tie zimy prežiť. Zastavujeme v horskej dedinke. Dedina si žije svojím pokojným životom. Páni posedávajú na terasách pred krčmičkou, popíjajú čaj a debatujú. Vedľa stola v plechovom sude horí ohník na zahriatie. Nuž nezamestnanosť sa tu šplhá do závratných čísiel, a tak tu majú ľudia dosť voľného času. Po dokúpení tekutín a niečoho pod zub pokračujeme ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bohatá história

Vyšplhali sme sa na náhornú plošinu. Kopce a lesy sa zmenili na pastviny a lúky. Krásny kraj. Ak by ma tu niekto vyložil a nepovedal mi kde som, určite neuverím, že som v Afrike. Prvá zastávka je v osade Chemtou, kde sa nachádza múzeum. Z filmu sme sa čo to dozvedeli o vpáde Vandalov do Tuniska, ale aj o živote Rimanov, prezreli si expozíciu a pokračujeme ďalej do starobylého mestečka de Bulla Regia. Obdivujeme podzemné obydlia, amfiteáter, ale aj neodmysliteľné kúpele. Vedeli ste, že kanalizáciu používali Rimania už v 16. Storočí? Keď si predstavím, že niektoré obce na Slovensku ju nemajú ani dodnes... Hm, niekde sa asi stala chyba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dougga - najzachovalejšie rímske mesto

Poslednou zastávkou je mestečko Dougga. Je postavené za úpätím hory. Hovorí sa, že ho nebolo videť, a preto bolo uchránené pred nájazdmi dobyvateľov Tunisu. Nájdeme tu najzachovalejšiu rímsku cestu, opäť neodmysliteľné kúpele, amfiteáter s perfektnou akustikou a rozdelením sedadiel podľa spoločenských vrstiev, ale aj verejný dom, či spoločné toalety.

Tunis príjemne prekvapil

Po návrate na pobrežie som sa ešte pomotal po prístavnom mestečku Tabarka. Všetko sa tu chystá na dovolenkovú sezónu, ľudia sú veľmi príjemní a nedočkaví na príchod turistov.

Je vidieť, že po revolúcií spred dvoch rokov Tunisko stratilo časť klientely a teraz robia všetko preto, aby turisti opäť objavili túto krajinu. Keď si zoberieme pomer cena - výkon, myslím, že Tunisko je dobrou voľbou.

Peter Virág

Peter Virág

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

cestovateľ srdcom, dušou aj zamestnanímPracujem pre Ačko-travel.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu