Vox populi - hlas ľudu

Písmo: A- | A+

25 rokov po páde komunizmu, práve v období výročia Nežnej revolúcie nastali výrazné tektonické pohyby v hĺbke spoločenského života.

Súčasný systém, ktorého základy položila vtedajšia nová politická generácia pozostávajúca z disidentov a odporcov komunistického režimu, teraz čelí vážnej výzve. Ľudia vychádzajú protestovať do ulíc v mnohých štátoch strednej Európy a dávajú najavo svoju nespokojnosť, to si nemôžeme nevšimnúť.

V Bratislave sa protestovalo proti korupcii, a tieto nepokoje vyvolali odstúpenie predsedu Národnej rady SR. V Českej republike majú ľudia vážne výhrady voči prezidentovi. V Maďarsku občania vyšli do ulíc na protest proti skutočnej alebo predpokladanej korupcii a proti súčasnej politickej garnitúre. Podľa prieskumu verejnej mienky s ponovembrovým vývojom je nespokojných 70% slovenských občanov, ktorí očakávali viac. A nemôžeme ignorovať ani odkaz, ktorý vyplýva z výsledkov komunálnych volieb: dominovali kandidáti, ktorí o sebe vyhlásili, že sú nezávislí, alebo tí, ktorí nemali za sebou otvorenú podporu politickej strany.

 Úplne sa stotožňujem s názorom Lucie Žitňanskej, ktorá pri hodnotení výsledkov komunálnych volieb vyhlásila, že „musíme nadviazať užšiu spoluprácu s občianskymi zoskupeniami, ale aj nezávislými kandidátmi” a „zásadná otázka je, čo musíme robiť inak, ako politická strana, aby sme dokázali udržať dôveru verejnosti, ktorá jedine zaručuje fungovanie parlamentnej demokracie tak, ako ju poznáme.”

Politickou elitou, ktorá je úplne neschopná sebareflexie a ktorá je uzatvorená do seba totiž nedokážeme poskytnúť relevantné odpovede na občiansku nespokojnosť. Dôležitou konklúziou komunálnych volieb je to, že ľudia – predovšetkým na miestnej úrovni – nerozhodujú podľa straníckych tričiek, nehlasujú za strany a za koalície strán, ale volia konkrétne osoby pre ich konkrétne správanie a charakter. Preto potrebujeme dôveryhodných ľudí. Nielen šéf strany musí byť dôveryhodným a zodpovedným za svoje činy, ale aj zástupcovia strany na miestnej úrovni.

V politike musí nastať totálny zvrat. Občania, ktorí sa na zhromaždeniach zúčastnia, očakávajú od politikov dodržiavanie morálnych zásad, ako sú „nekradni, nepodvádzaj, neklam”. Možno to znie naivne a demagogicky, ale veď aj politika sa musí zakladať na zásadných morálnych hodnotách, je to úplne oprávnené očakávanie ľudí. A občania právom očakávajú aj to, aby účastníci politického života pracovali pre ich blaho, pre ich lepšie živobytie – aj keď to niektorí múdri politológovia nazývajú „populizmom”.

Vláda Róberta Fica dnes má ešte parlamentnú väčšinu, ale zdá sa, že Smeru akosi ubúdajú sily, stráca svoju dynamiku. Je na čase, aby sme ľuďom ponúkali reálnu alternatívu, skôr než sa objavia politickí dobrodruhovia, ktorí sa potom snažia využívať a zneužívať nespokojnosť ľudí vo svoj vlastný prospech.

Nemôže byť predsa nikoho záujmom, aby sa politický priestor v strednej Európe destabilizoval. Tak robme niečo preto, aby Slovensko nebolo krajinou, v ktorej platí iba „preslávený” a mimoriadne cynický výrok hanobne padnutého predsedu parlamentu Pavla Pašku: „Vyhraj voľby a môžeš všetko”.

Skryť Zatvoriť reklamu