Starbucks, Sulík a daňoví výhybkári za bilión

Písmo: A- | A+

Najprv káva z automatu, neskôr možno kamenné prevádzky. Značka Starbucks sa etabluje už aj u nás. Pre niekoho dobra správa. Ak so sebou prinesú praktiky aké používali vo Veľkej Británii, nie je to pre krajinu nič povzbudivé.

Starbucks predbieha povesť daňového výhybkára a odlievača kapitálu. K plateniu daní vo Veľkej Británii ich donútila až verejnosť cez množstvo bojkotov a protestov a napokon tvrdý postoj Cameronovej vlády. Technika ulievania daní bola veľmi podobná ako u Googlu, Applu či Microsoftu. Akože európska matka v Holandsku zhromaždí príjmy a potom zaplatí tantiémy na Bermudy alebo podobný ostrov. Prečo to spomínam? Niektoré tváre slovenskej pravice krátko pred voľbami opäť vytvárajú ilúziu, že náš blahobyt a prosperita stojí a padá na opätovnom zavedení rovnej dane. Mimochodom vo Veľkej Británii je daň kdesi na úrovni 20% a Starbucks len potvrdil, že na to z vysoka kašle.

Obrázok blogu

Zavedenie rovnej dane nás nespasí. Argument, že sme ju tu už mali a fungovala je v poriadku. Je to v poriadku ak o tom uvažujete v minulom čase. Medzi tým sa však veľa zmenilo. Predovšetkým prišla vážna ekonomická kríza a tá vymazala strednú vrstvu. Relatívne bohatá a rastúca stredná vrstva zaručovala dostatočný počet ľudí, ktorí budú rovnú daň platiť. Stredná vrstva dnes prakticky neexistuje a tak nie je od koho daň vyberať. Chápem, že z bratislavskej kaviarne to môže vyzerať inak, ale stačí sa ísť prejsť po Slovensku a navnímať realitu.

Ziskovosť malých a stredných firiem sa tiež znížila. To je ďalšia vrstva, ktorá vám na daniach jednoducho nezaplatí toľko, koľko by sa čakalo. A nielenže nezaplatí, ani nezamestná dostatočný počet ľudí s dostatočne vysokým príjmom. Preto si Kažimír výber daní poistil cez daňovú licenciu. A napokon je to nezamestnanosť, ktorá je tiež na vyššej úrovni. A nezamestnaní neplatia vôbec. Neobstojí ani argument, že rovná daň priláka nových zahraničných investorov. Viď príklad Starbucks a Veľkej Británie. Prilákala ich veľkosť a potenciál trhu, nie daňová sadzba. Na Slovensko chodia zahraniční investori vďaka daňovým prázdninám a stimulom. Nie kvôli možnej rovnej dani. Takže ani od nich nič nedostanete.

Rovná daň nie je niečo nové, zázračné, čo by vymyslela slovenská pravica. S touto myšlienkou prišla už Margaret Thatcher. V našich končinách s ňou začal operovať Václav Klaus, neskôr si ju osvojilo KDH a Ivan Mikloš bol proti (http://www.sme.sk/c/507602/kdh-ma-temu-rovnu-dan-pre-vsetkych.html). Ale bolo pred voľbami a tak napokon s nápadom súhlasil. A tá istá Margaret Thatcher kedysi povedala, že platiť dane je povinnosťou pre každého kto v Británii žije. Platíte tak za výsadu môcť žiť v Británii. Keď nič neplatíte je vám všetko jedno. Je vám jedno aké sú cesty, aké je vaše okolie. Preto tvrdenia a postup slovenskej pravice v daňovej otázke začínajú zo zlého konca. Rovná daň, ktorú sám podporujem, by mala byť výsledkom niečoho, nie riešením.

To čo treba najprv riešiť je obchádzanie daní zo strany veľkých podnikov a korporácií, aby sme o nejakej rovnosti mohli vôbec hovoriť. Podľa dostupných údajov nás takéto správanie pripravuje vrámci eurozóny o 1 bilión eur ročne. Prekvapivo aktívne na to upozorňujú európske ľavicové strany. Slovenská pravica nevykazuje takúto ambíciu.

Jeden bilión, teda 1000 miliárd, to sú asi tri Grécka, každý rok. Nepociťujete to? Tak je dobré si na to spomenúť keď sa bude opäť raz diskutovať o chýbajúcich peniazoch na vedu, školstvo, dôchodky, zdravotníctvo, cesty. A obzvlášť vtedy keď na vás bude vláda prenášať vyššie alebo nové, hoci aj rovné dane. Pretože vy ich zaplatiť budete musieť, korporácie si nájdu cestu ako sa im vyhnúť. A bude po rovnosti.

Mantra o rovnej dani s ktorou sa snaží zabodovať Richard Sulík alebo Eugen Jurzyca je z môjho pohľadu veľmi vágna. A je prekvapením, že sú to práve pravicoví politici, ktorí nehovoria o riešení problému odlievania daní a nemajú ambíciu chrániť a podporovať strednú vrstvu, ktorá dane platiť musí. Iba vytvárajú ilúziu o bránení jej záujmov. Ak by totiž naozaj chceli problém riešiť museli by otvorene pomenovať problém daňového systému a jeho fungovania.

Skryť Zatvoriť reklamu