Modrý gombík symbol zemegule, detstva a spájania. Spájanie sa pre pomoc tým najzraniteľnejším – deťom. Čaká nás dvanásty ročník tejto verejnej zbierky, ktorú organizuje UNICEF Slovensko v tretí májový týždeň od 16. mája do 22. mája.
Tento rok sa pomoc sústredí na deti trpiace podvíživou v Mauritánii. Podľa informácií od Moniky Sasarákovej z UNICEF Slovensko, Mauritániu v dôsledku klimatických zmien zasiahli veľké suchá. V dôsledku toho sú výrazné problémy so zásobovaním vodou a zabezpečovaním potravy pre deti. V krajine je ohrozených podvíživou 15 percent detí mladších ako 5 rokov a viac než 10 percent detí sa nedožije veku 5 rokov.
Minulý rok sa výťažok použil na pomoc detí po katastrofálnom zemestrasení v Nepále. Celkovo sme mali možnosť zbadať 1500 dobrovoľníkov zo 70 miest Slovenska. Do zbierky sa zapojilo aj 200 škôl v 96 mestách po celom Slovenku. Mladí žiaci sa ako dobrovoľníci rozhodli podporiť detičky svojím časom a ukázali, že im nie je ľahostajný osud iných. A ukázali nám dobrý príklad, že pod vedením učiteľov sa dá deti motivovať pre správnu vec, empatiu a súcit k druhým. Svojim rovesníkom v Nepále prostredníctvom UNICEF-u zaslali čiastku 2 280,77 €. Za odmenu pre nich UNICEF pripravil stretnutie s choreografom a tanečníkom Jarom Bekrom.
K iniciátive Modrého gombíka sa minúly rok pridala vyslankyňa dobrej vôle UNICEF, výborná herečka Kamila Magálová. Ambasadorom vďaka dlhodobej podpore sa stal aj úspešný futbalistia, teraz športový a marketingový riaditeľ MFK Ružomberok Dušan Tittel. Z ďalších osobností treba spomenúť ikonu slovenského divadelníctva Stanislava Štepka a známa moderátorka Adela Banášová, korá narozprávala sprievodné slovo ku zbierke minulý rok.
Dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí sa Vám za Vaše príspevky poďakujú symbolickou nálepkou s motívom modrého gombíka, budete na uliciach Vašich miest a obcí stretávať už po dvanásty raz.
Stačí málo, pomôcť bezbranným detičkám, ktoré sú postihnuté klimatickými zmenami môžeme ovplyvniť všetci. Otepľovanie klímy celej planéty sa týka všetkých a je na nás, ako ovplyvníme svet pre ďalšie generácie. Ako sa popasujeme s existujúcimi dôsledkami niektorých zlých rozhodnutí. Treba porozmýšlať, či sa dá urobiť niečo pre tých, ktorí nemôžu za to, kde prišli na svet a nevedia si pomôcť sami. Narodili sa v oblastiach, kde je sucho závažným problémom a nemali toľko šťastia. Nemajú kvalitnú pitnú vodu ako Slovensko. Vodu, ktorú často berieme za samozrejmosť, ale je to dar. Dar, ktorí detičky v Mauritánii nemajú...
•UNICEF Slovensko nie je financovaná z prostriedkov OSN, jej existencia je závislá od pravidelných, dobrovoľných príspevkov, zbierkam a vďaka pomoci partnerov.