S vekom sa zo sveta strácajú farby

Ako vidia ľudia, ktorí nevidia farby? Pre ľudí so zdravým zrakom, ktorým v oku nechýbajú žiadne čapíky, je daltonista (farboslepý človek) často záhadou. Prípadov, kedy ľudia vidia svet ako čiernobielu fotografiu, je v skutočnosti veľmi málo, väčšinou sú problém jedna či dve farby. Vedecká štúdia poukazuje na zaujímavý fakt – farbosleposť nesúvisí len s genetikou, ale aj s vekom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Po 90-tke sú farby problém

Vedci dali 865 účastníkom vo veku 58 – 102 rokov vyplniť dva testy farbosleposti. 40 % z nich malo problém s farbami a aspoň v jednom z nich a 20 % neuspelo ani v jednom. Kým v teste zlyhalo len niekoľko ľudí mladších ako 70 rokov, nad 85 ho nespravila viac ako polovica. Najhoršie dopadli ľudia nad 90 – s farbami mali problém až dve tretiny

Modro-žltý problém

Abnormálne videnie farieb postihuje viac ako polovicu ľudí z najstarších vekových skupín. Kým spomedzi osôb mladších ako 70 rokov má problémy len pár ľudí, v neskorších dekádach života počty osôb s abnormálnym farebným videním rapídne stúpajú. Zaujímavé je, že vekom sa zhoršujú problémy relatívne netypickej farbosleposti – takmer 80 % abnormalít sa týkalo zámeny svetlých odtieňov modrej s fialovou alebo žltej so zelenou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otestujte sa

Poruchy vnímania farieb sú zradné, lebo na prvý pohľad sa môže zdať, že farby vidíme všetci inak. O farbách existujú rôzne predsudky, typickým príkladom je tvrdenie, že muži nevidia také veľké spektrum farieb ako ženy. Tu však miešame dohromady pomenovanie a videnie – ak muž nevie pomenovať „marhuľovú farbu“, ešte neznamená, že ju nevidí.

Jediným spôsobom, ako sa presvedčiť o citlivosti svojho zraku sú testy farbosleposti. Najznámejší je takzvaný Ishiharov test, ktorým vyšetrujú základnú farbosleposť aj oční lekári. V špecifických prípadoch používajú aj špeciálny prístroj anomaloskop.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Farbosleposť je mužská doména

Medzi faktory, ktoré môžu k zmenám videnia prispievať patrí zmenšenie zreníc, menšia priepustnosť svetla do oka, žltnutie šošovky v oku či zmena citlivosti sietnice. Všetky tieto javy súvisia s procesom starnutia. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže k abnormalitám farebného videnia prispievať je to, že väčšina bežných očných chorôb typických pre vyšší vek spôsobuje anomálie vo videní modrej a žltej farby už v predklinických a skorých štádiách. Patria medzi ne napríklad glaukóm, vekom podmienená makulárna degenerácia a očné ochorenia súvisiace s cukrovkou.

Farbosleposťou trpí oveľa viac mužov (8 %) ako žien (0,4 %). Vo výnimočných prípadoch sa farbosleposť dá korigovať okuliarmi komplementánej farby, častejšie však dochádza k úprave farebného videnia po operáciách niektorých typov sivého zákalu, po ktorých sa zažltnuté videnie vráti do normálu.

Peter Žiak

Peter Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Som očný chirurg a oftalmológ, absolvent Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Viac ako dvadsať rokov sa špecializujem na operácie sivého zákalu, vnútroočné refrakčné výkony a excimerové laserové zákroky. Pracujem ako medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik.Výskum v oftalmológii postupuje veľmi rýchlo. Na tomto blogu sa chcem podeliť o to najzaujímavejšie, čo by v budúcnosti mohlo pomôcť ľuďom (znovu) vidieť."Radosť vidieť a rozumieť je najkrajší dar prírody." - Albert Einstein Zoznam autorových rubrík:  Z praxeZo životaZaujímavosti

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu