Pobyt v tme zlepšuje sluch, naopak to (zatiaľ) nefunguje

Deti trpiace slepotou dokážu sluchom vnímať veci, ktoré iní ľudia nepočujú. Mozog mladého človeka je veľmi prispôsobivý a dokáže prepojiť jednotlivé obvody spracovávajúce zmyslové informácie. Pokusy na myšiach ukázali, že týždenný pobyt v tme vie zlepšiť sluch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Výskumníkom z Marylandskej univerzity a z Univerzity Johnsa Hopkinsa v USA sa podarilo dokázať, že aj mozgy dospelých myší sú schopné nanovo prepojiť jednotlivé zmyslové obvody. Zistili, že ich mozog kompenzuje stratu zraku zlepšením sluchu.

Neuróny
Neuróny 

Výskumníci použili jednoduchú reverzibilnú techniku ​​simulácie slepoty. Dospelé myši s normálnym zrakom a sluchom umiestnili na 6 až 8 dní do úplnej tmy. Po ich návrate do normálneho cyklu svetla a tmy zostalo ich videnie nezmenené, ale počuli oveľa lepšie ako predtým. Tím vedcov zistil, že u myší, ktoré zažili simulovanú slepotu, sa fungovanie neurónov v časti stredného mozgu, ktorá má na starosti prenos zmyslových informácií, skutočne zmenilo. Rozdiel bol v rýchlosti neurónových prenosov aj v množstve nervových spojení medzi thalamom a sluchovou kôrou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minimalizácia zrakových vnemov po dobu jedného týždňa teda môže pozitívne ovplyvniť schopnosť mozgu spracovávať sluchové vnemy. Keďže centrá zmyslového spracovania sú u väčšiny cicavcov štruktúrované rovnakým spôsobom, zistené poznatky o súčinnosti zmyslov môžu byť užitočné aj pri odstraňovaní porúch sluchu u ľudí.

Naopak to nefunguje

Žiaľ, utlmením ostatných zmyslov sa nám zrak pravdepodobne nezlepší. Doposiaľ nie je známa skutočnosť, že by hluchí pacienti videli lepšie ako ostatní. Na druhej strane napr. sústredené počúvanie čiastočne vyraďuje vnímanie zrakových podnetov – typicky používanie mobilného telefónu počas šoférovania. Na krátky čas tak môže nastať aj stav podobný slepote.

SkryťVypnúť reklamu

Preto pri činnostiach náročných na zrak odporúčam pracovať v tichom prostredí bez rušivých vplyvov. Aby ste naozaj videli, čo robíte. :-)

Peter Žiak

Peter Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Som očný chirurg a oftalmológ, absolvent Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Viac ako dvadsať rokov sa špecializujem na operácie sivého zákalu, vnútroočné refrakčné výkony a excimerové laserové zákroky. Pracujem ako medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik.Výskum v oftalmológii postupuje veľmi rýchlo. Na tomto blogu sa chcem podeliť o to najzaujímavejšie, čo by v budúcnosti mohlo pomôcť ľuďom (znovu) vidieť."Radosť vidieť a rozumieť je najkrajší dar prírody." - Albert Einstein Zoznam autorových rubrík:  Z praxeZo životaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu