Prečo si niekedy nevšimneme červenú?

Už ste niekedy omylom vynechali červenú svetelnú signalizáciu alebo stopku? Alebo ste počuli niekoho spomenúť viditeľnú udalosť, ktorá úplne unikla vašej pozornosti? Keď rôzne podnety súťažia o vašu pozornosť, môžete si byť vedomí len toho, čo ste videli. A to môže byť veľmi zradné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Alfa vlny ako zdroj rušenia sústredeného vnímania

Vedci z Beckman Institute si posvietili na to, ako mozog spracováva vonkajšie podnety. Vďaka výskumu sa im podarilo zistiť, prečo niektoré podnety vedomie zasiahnu a iné nie. Ich štúdia ukazuje, že elektrická aktivita mozgu (takzvané alfa vlny) môže blokovať spracovávanie vizuálnych vnemov a sťažiť videnie nových, neočakávaných podnetov.

Vo výskume identifikovali alfa vlny vychádzajúce z oblasti mozgu, ktorú voláme cuneus. Na zobrazovanie mozgovej aktivity vedci použili metódu EEG (elektroencefalograf) a metódu EROS (event-related optical signal). Kým EEG zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu na povrchu hlavy, EROS používa infračervené svetlo a meria zmeny v aktívnych oblastiach mozgovej kôry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Metóda EROS, ktorú si môžete pozrieť na videu nižšie, využíva fakt, že aktívne neuróny sa mierne rozširujú a stávajú sa tak transparentnejšími voči svetlu. Vďaka tomu vedci vedeli rozoznať, kedy a kde v mozgu práve dochádza k spracúvaniu informácie a dospeli k záveru, že alfa vlny môžu obmedziť zaregistrovanie nového optického vnemu.

Tento výskum sa tak môže stať základom vývoja elektrostimulačného zariadenia, ktoré bude sledovať aktivitu alfa vĺn a zasiahne v prípade, ak sa prestanete sústrediť. To môže byť užitočný vynález napríklad pre pilotov, vodičov či rôznych operátorov a iných povolaní, ktoré vyžadujú stopercentné sústredenie človeka. Uplatnenie nájde aj v prípadoch, kedy človek môže ovládať niektoré zariadenia iba zrakom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa lepšie sústrediť prirodzenou cestou?

Jednoducho. Musíte zamerať svoju pozornosť a celé svoje sústredenie na to, čo v danom okamihu zažívate. To vám umožní vidieť veci, ktoré by ste možno v uvoľnenejšom režime premeškali. Verím, že výskum v tejto oblasti môže pomôcť pri vývoji nových zariadení na zlepšenie zrakovej pozornosti avšak naše súčasné možnosti nám to umožňujú aj teraz, stačí sa len naučiť sústrediť.

Peter Žiak

Peter Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Som očný chirurg a oftalmológ, absolvent Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Viac ako dvadsať rokov sa špecializujem na operácie sivého zákalu, vnútroočné refrakčné výkony a excimerové laserové zákroky. Pracujem ako medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik.Výskum v oftalmológii postupuje veľmi rýchlo. Na tomto blogu sa chcem podeliť o to najzaujímavejšie, čo by v budúcnosti mohlo pomôcť ľuďom (znovu) vidieť."Radosť vidieť a rozumieť je najkrajší dar prírody." - Albert Einstein Zoznam autorových rubrík:  Z praxeZo životaZaujímavosti

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu