
Nájdu sa aj ľudia, ktorí so svojimi peniazmi nenarábajú práve najlepšie. Ak niekto príde o prácu alebo to očakáva, tak prvé, čo urobí, prestane sporiť. Namiesto toho, aby znížil náklady v spotrebe a zrušil si napríklad jeden z troch mobilov, prestáva vytvárať aktíva. A to je chyba.
Pokles zahraničného dopytu po slovenských výrobkoch, menej zákaziek pre firmy, znižovanie miezd a prepúšťanie ľudí. Dôsledkom tohto reťazca je negatívna výkonnosť slovenskej ekonomiky. To, čo v minulosti fungovalo, dnes zlyháva. Ministerstvo financií SR priznalo: slovenská ekonomika sa tento rok prepadne o 6,2 percenta. Všetko so všetkým súvisí. Nižšie príjmy či rastúca miera nezamestnanosti znamenajú automaticky nižšie príjmy do štátneho rozpočtu. To bude mať za následok nižšiu mieru ich ďalšieho prerozdeľovania. S poklesom HDP jednoznačne súvisí zníženie životnej úrovne. Do budúcnosti to vytvára riziko zadlženia štátu. Riziko, že ekonomika bude rásť pomalšie. Hrozí zvýšenie daní a odvodov, čo prinesie ďalšiu záťaž pre ľudí.
Akým smerom sa bude situácia na Slovensku uberať, nevie jednoznačne povedať nikto. Podľa niektorých ekonómov je úplné dno už za nami, podľa iných nás ešte len čaká. Niektoré indikátory naznačujú, že mierne zlepšenie by malo prísť v druhej polovici tohto roka. Pôjde však o západnú Európu, ktorá je pre nás ako proexportne orientovanú krajinu kľúčová. Ako to však bude silné a či to bude dlhodobého charakteru, sa nevie. To najhoršie už máme hádam za sebou.